Obálka pod lupou: Trilogie z ostrova Lewis / Peter May

Obálka pod lupou: Trilogie z ostrova Lewis / Peter May
Nakladatelství Host vydalo druhý díl bestsellerové trilogie skotského spisovatele Petera Maye Muž z ostrova Lewis. Román navazuje na oceňovanou Skálu, závěrečný díl Šachové figurky vyjde na podzim letošního roku. Obálky všech tří knih zpracovalo slovenské grafické studio Pergamen.

Dobrý grafik by měl vnímat nejen estetická kritéria, ale i potřeby související s trasou „nakladatel – čtenář “, jasně řečeno potřeby trhu. I dobrá grafika může konat medvědí službu, pokud je nepřiléhavá (básnická sbírka nemůže vypadat jako detektivka a naopak). Dobrá grafika má respektovat pravidla žánru. „Vtip je v tom, že i nepřestupná pravidla žánru občas unavují, proto si nakladatel s dobrým instinktem občas dovolí zariskovat, a zajistit si tak na přesyceném trhu pro svůj produkt viditelné místo,“ popsal art director nakladatelství Host Martin Stöhr. To byl i případ obálek knih Petera Maye.

Jak vznikala obálka Skály?
Tím prvním, co grafikovi nakladatelství poskytne, je předběžná anotace knihy. Pokud se pro českou verzi nepřebírá originální obálka, tvoří grafik zcela novou. „Máme možnost podívat se na obálku původního vydání, případně na jiné zahraniční verze. V anotaci knihy Petera Maye Skála nás zaujal bouřňák, pták hnízdící na nebezpečné a nepřístupné skále, která hraje v příběhu podstatnou úlohu,“ říká za grafické studio Pergamen Juraj Demovič. Ilustrace bouřňáka se stala ústředním motivem obálky knihy.„Koláž na obálce knihy vznikla z části z ilustrace z encyklopedie z roku 1900, tu jsme doplnili malou ilustrací domu. Dům odkazuje na název knihy v originále – The Blackhouse. Ilustrace s výraznou texturou, která vzdáleně připomíná otisky prstů, se spolu s oblohou v pozadí a střídmou typografií stala grafickým stylem série,“ popsal tvorbu obálky k románu Skála i styl celé trilogie Juraj Demovič. Návrh obálky nakladatele zaujal svou jinakostí, retro náladou, kvalitním čistým designem. „Studio Pergamen jsme požádali pouze o drobné zvýraznění barevného akcentu. Pan Demovič nám vyšel ochotně vstříc s poznámkou, že kapička krve navíc na detektivku nikdy nezaškodí,“ prozradil Martin Stöhr.

Trilogie v jednom stylu
Příprava obálek ke knižním sériím je pro grafiky vždy náročnější, protože musí počítat s tím, že určité motivy, barevnost či styl obálky budou používat na další knihu či knihy. A to i přesto, že někdy neví, co se bude odehrávat v následujících dílech. V případě trilogie z ostrova Lewis si grafici poradili více než dobře a zvolený styl série se ukázal jako dobrá volba. „Naštěstí měl mrtvý muž ve druhé knize vytetovaného Elvise. Jeho legendární účes se jako základ ilustrace přímo vybízel,“ vysvětluje Demovič.Třetí díl trilogie Šachové figurky, který nakladatelství Host připravuje k vydání na podzim, si o motiv na obálce řekl přímo už svým názvem. „Obrázek tvoří ležící šachová figurka koně doplněná o malé hořící letadlo, jehož trosky se zmiňují v anotaci,“ doplnil grafik Demovič. „Design prvního svazku ze série působil možná poněkud nezvykle, třetí je automaticky vnímaný jako nepřehlédnutelná exkluzivní značka. Byl to záměr. Sázka na odvahu se vyplatila,“ uzavřel Martin Stöhr.Sekci pro vás připravil paulhunter

autor: Redakce · 23.05.2014 v 14:20 · přečteno 4714x

Komentáře (8)

Niky Coffee
05.11.2015

Skála má úžasnou obálku, mnohonásobně lepší než jiná vydání, kterých bych si na pultu ani nevšimla. Ale i když jsou obálky následujících dílů ve stejném stylu, tak mi nepřijdou tak povedené. I přesto, že mne naprosto fascinuje obálka prvního dílu esteticky, tak trošku hnidopišsky O:-) mi vadí, že i když v knize byli buřňáci zmínění jako obyvatelé Skály, šlo tu hlavně o guga, což jsou terejové, trošku vedle no, když je to docela silný symbol knihy ... :-P

martula.07
27.05.2014

Moc pěkné obálky. Nápadité. Klobouk dolů, tohle se fakt povedlo. Asi nejvíce oceňuju, že má tolik společných prvků. A takovou třešničkou je, že obrázky jsou dvojznačné. Už z obálky člověk ví, co má asi zhruba očekávat a to se ne vždy podaří. Nejvíc se mi líbí Muž z ostrova Lewis.

Lettrice
26.05.2014

Vydařené obálky, hravé, a přitom zachovávají atmosféru detektivky. Jen jak píše Ronin Roujin, u té třetí obálky to s tou šachovou figurkou tak úplně nevyšlo.

Booktrailers
26.05.2014

skvělý článek a neméně hezká ukázka kvalitní výtvarné práce

moni.ka
24.05.2014

I mě ke koupi Skály od pro mě do té doby neznámého autora zlákala mimořádně povedená obálka. U druhého dílu trilogie už byla zdařilá obálka "jen" milé plus. Šachové figurky jsou stejně krásné zvenku - doufám, že opět nezklame ani obsah.

Ronin Roujin
24.05.2014

Skála je parádní a obálka exklusivní. Líbí se mi asi nejvíce ze všech možných /myslím vydání z jiných zemí). Možná pro ten třetí díl bych vybral figurku typičtější pro šachové figurky z Lewis.

elfos
24.05.2014

Moc povedené obálky trilogie, příjemné. U třetího dílu (Šachové figurky) postrádám drobné písmo oddělující autora od názvu knihy, takhle autor a název spolu splývají a je to.. trochu nesouměrné vzhledem k prvním dvěma dílům.

LordSnape
23.05.2014

Osobně jsem po tom v knihovně sáhl právě díky obálce a příběhu ze Skotska, které se mi líbí, ale kniha je spíš taková průměrná detektivka.