Obálka pod lupou: Tampa / Alissa Nutting

blog

09.04.2014 v 19:50 / Redakce (1512 views)
Obálka pod lupou: Tampa / Alissa Nutting
Ve čtvrtém článku Obálky pod lupou si představíme grafickou práci nakladatelství Odeon, konkrétně obálku knihy Tampa, která vyjde v nejbližších dnech. Za článek děkuji Radku Blažkovi ze společnosti Euromedia Group.


Odeon ve své edici Světová knihovna vydává to nejlepší a nejkvalitnější, co současná světová literatura nabízí. Tampa od americké spisovatelky Alissy Nutting je provokativní příběh o učitelce, která má své studenty mužského pohlaví ráda až příliš.

Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně taková Lolita naruby. Chtěli jsme proto obálku, která by zachycovala kontroverzní téma knihy, ale vkusně – žádné ženy v negližé a mladíky bez trička.

Akademický malíř Ivan Brůha, který od začátku roku 2014 vytváří vizuální podobu všech obálek Světové knihovny Odeonu, našel ideální balanc. Obálka Tampy pouze naznačuje, svůdně mrká. Nedožaduje se za každou cenu pozornosti, ale čtenáři dává obrázkem i barvami jasně najevo, že skrývá velice pikantní příběh.

„Výsledný zip je výsledkem řady pokusů a omylů, jak najít výstižnou, ale ne vulgární symboliku,“ vysvětluje sám Ivan Brůha. Zip může otevírat školní pouzdro na psací potřeby, batoh nebo třeba dámské šaty.

„Knihu jsem nečetl, jenom z anotace jsem věděl, oč zhruba jde. Výsledný zip je montáž několika fotografií.“ popisuje výtvarník práci na této obálce.

Pokud máte rádi knížky Odeonu, určitě jste si všimli změny designu edice Světová knihovna. I s tímto nápadem přišel Ivan Brůha: „Výrazné horizontální obdélníky vlevo jsou vlastně stylizovaným čárovým kódem. Tento kód, také nazývaný ISBN, se nachází na každé knížce. A já jsem tento ryze technický, účelový symbol povýšil na základní grafický prvek určující podobu celé edice,“ prozradil nám.

Bližší informace a pomoc Ivanu Brůhovi poskytoval Jindřich Jůzl, šéfredaktor Odeonu. Muž, který stojí za celou edicí Světová knihovna. Oba pánové věří, že důvtipná obálka Tampy české čtenáře zaujme a naláká na samotný příběh uvnitř.
Sekci pro vás připravil paulhunter

Komentáře (11)

Ronin Roujin
25.04.2014

Obálka se mi moc nelíbí ani na několikátý pokus. Výsledek vypadá jako by někdo smontoval dvě rozdílné obálky do jedné. Díky tomu, že druhá polovina fotografie je téměř jednolitá barva není poznat, že vlastně jde o pokračování té fotografie vpravo. Tomu pseudo čárovému kódu by nemuselo být věnováno tolik prostoru a nebo jej udělat trošku realističtější. I to, že za zipem je jen bílý papír vypadá divně.

Když bych měl vybírat z různých variant obálky, tak tato je až předposlední. Ne poslední. I ta vulgární s perlami v ústech, je ve finále asi lepší. Alespoň si na nic nehraje. Nejvíc se mi asi líbí ta s motivem tabule, kde název díla a jméno autorky je napsáno výraznou bílou křídou. Povedená je i varianta s knoflíkovou dírkou či se serdcem z pastelek.

Lettrice
22.04.2014

Tahle obálka patří k těm vydařenějším z edice, ale jinak mi tenhle vzhled edice nepřijde příliš povedený. Některé obálky připomínají spíš řadu esejů nebo odbornou literaturu než beletrii. Stejně jako MariiAnněSarah mi připadal nejvydařenější u edice Světová knihovna druhý typ designu v pořadí.
Nápad s čárovým kódem je sice zajímavý, ale z reakcí je evidentní, že to běžný čtenář nepochopil, tudíž se to tak úplně nepovedlo.

goldiex
13.04.2014

Obálka je to vážně parádní a velmi originální. Kdyby byla v souboji obálek, určitě by u mě obsadila jedno z předních míst. Už na první pohled jemně naznačuje, o čem by asi kniha mohla být, přesto je velmi decentní. Vzbuzuje ve mně chuť si knihu přečíst, takže každopádně svůj účel plní na jedničku!

HλNKA
12.04.2014

Moc pěkný článek :-). Změnu Odeonovských obálek jsem zaregistrovala už před nějakou dobou a musím uznat, že nové grafické zpracování se mi líbí. Jsou jednoduché, originální, zajímavé. A zvláště pak, když se dovíte, že ony kontrastní barevné obdélníky znázorňují ISBN, velice nápadité ;-). Je možné, že za nějakou dobu nejspíš začnou obálky díky tomuto prvku splývat, být nezajímavé, nevýrazné... a nebo taky ne ;-). Uvidíme.
A musím přiznat, že jsem si až díky tomuto článku konečně přečetla anotaci a co dodat. Zajímavé, velice zajímavé! Díky za tip :-)

MarieAnnaSarah
11.04.2014

Jen doplním, že celou edici Světová knihovna naleznete zde :)
http://www.databazeknih.cz/edice/svetova-knihovna-odeon-od-2000-4747/strana-1

Patw
11.04.2014

Obálka se mi líbí, ale asi by mě nezaujala na tolik abych si jí všiml. Ovšem originální to je a co má to vystihuje.

Jen jsem si v poslední době všiml, že nakladatelství Odeon používá stejný vzorek pro své obálky a to ten pruh pruhů na levé straně. Nápad je to sice hezký - člověk vlastně hned na pohled pozná nakladatelství, ale tento opakující vzorek mně začíná abych pravdu řekl nudit. http://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/odeon-110/rn/strana-1

Dáma s hrnstjm
11.04.2014

Čekala jsem, že autor obálky si knihu vždycky přečte, aby mohl vytvořit adekvátní dílo... teď čtu, že to asi není nutné, zvláštní. Tato obálka mě moc nezaujala, zip na první pohled nerozepíná šaty (dámské šaty mají přece skrytý zip! - a i kdyby náhodou neměly, zip je stejně vzhůru nohama, zdola se přece nic nerozepíná...), protože tento typ zipu se opravdu dá použít tak akorát na penál nebo nějaké pouzdro. Ale to je jedno, mojí pozornost stejně upoutává hlavně čárový kód přes půl stránky, a to mě moc nebere. Ale z dnešního článku si beru hlavně tip na zajímavou knihu, která by mi asi jinak unikla! Díky :)

MarieAnnaSarah
11.04.2014

Světovou knihovnu od Odeonu mám velmi ráda, tvoří ji výborná a uznávaná díla v prostém a slušivém obalu, proto se snažím získat do své sbírky všechny její výtisky :) Celá edice si nyní prošla, pokud se nepletu, čtvrtým výrazným faceliftem za svou existenci. První jednobarevné obálky (svazky 1-24) nahradily obálky s obrázkem a typickým pruhem. Tak jsem na to byla zvyklá a tak se mi to asi líbilo nejvíce. Však také tento vzor vydržel zatím nejdelší dobu (svazky 25-139). Třetí úprava byla nenápadná, zkrátil se pruh s názvem a jinak koncept zůstal veskrze stejný. Ale se svazkem 150, tedy s knihou Z jako Zelda přišlo něco zcela nového a popravdě, něco co mě zprvu příliš nepotěšilo. Jednoduchost obálek jsem měla ráda a nový postranní pruh na mě tedy působil jako pěst na oko.
U následujících knih už pruh ladil více s obrázkem a já si pomalu začala na novou tvář edice zvykat. Nejnovější kniha, tedy zde uvedená Tampa, mě ale dostala. Musím uznat, že tato obálka je doladěná skvěle a já díky ní konečně nové tváři edice přicházím na chuť :) Děkuji moc za tento článek a přeji Světové knihovně ať se jí nadále daří. Jdu probourat zeď, abych nové výtisky měla kam dávat :)

P.S. Že pruhy symbolizují ISBN mě opravdu nenapadlo. Chytré :)

1