Obálka pod lupou: Prime time / Liza Marklund

blog

05.07.2014 v 17:15 / Redakce (933 views)
Obálka pod lupou: Prime time / Liza Marklund
V těchto letních dnech vychází kniha, která nás přenese do mrazivé Skandinávie. Prime Time od Lizy Marklundové. Na pulty českých knihkupectví se dostane pod značkou Knižního klubu a s obálkou českého výtvarníka Emila Křižky.

Jeho služeb Knižní klub využívá často. Emil Křižka vytvořil obálky thrillerů Zmizelá, Ostré předměty nebo Temné kouty, ale navrhl také ten dobře známý modrožlutý obal prvního vydání románu Hvězdy nám nepřály.

„Někdy se s obálkami mazlím a jejich podoba mi průběžně kvete pod rukama, aniž bych věděl, jak bude nakonec vypadat,“ přiznává grafik se smíchem. „Prime Time byl ale jiný případ. Přečetl jsem si anotaci a před očima se mi zjevila rudá pohovka. Návrh jsem měl v hlavě hotový, ještě než jsem začal. Bylo jen otázkou najít tu správnou fotku, dobře ji zakomponovat a sladit s okolím a typografií,“ popisuje, jak obálka vznikala.

Na první pohled kniha působí chladně. Je to především díky využití modré barvy.
„Temnější barva modré uklidňuje a zlepšuje schopnost se soustředit. Což je přesně to, co Annika Bengtzonová potřebuje,“ říká Emil Křižka v narážce na uspěchané novinářské povolání hlavní hrdinky.
Proti studenému modrému pozadí výrazně vystupuje červená pohovka. V knize se totiž obětí záhadné vraždy stala moderátorka talk show. A pohodlný gauč k televizním pořadům prostě patří.
„Rád si hraji s kontrasty a ta krvavě rudá pohovka rozbíjí klidný podklad. Na obrazovkách v pozadí ještě vyplouvá znepokojivá páska policejního vyšetřování,“ popisuje rozvržení obálky grafik.¨

Při práci na obálce Emil Křižka nečte celou knihu. Zpravidla si vystačí s anotací.
„Obálka je od toho, aby navozovala atmosféru příběhu, proto pro mě není nutné knihu číst. Někdy se ale radím s redaktorem, abych náhodou nenavrhl vyložený nesmysl. Je přece nepřípustné, aby na obálce ležela mrtvola na pláži s dětskou lopatkou v zádech, když se v knize oběť našla v zasněženém lese a se sekerou v hlavě,“ směje se.

Při vytváření české obálky se Emil Křižka někdy dívá na práci zahraničních kolegů. „U Prime Time a ostatních knih Lizy Marklundové jsem se ale nikým ovlivnit nenechal,“ dodává.

Sekci pro vás připravil paulhunter

Komentáře (5)

martula.07
08.07.2014

Konečně je tu někdo, kdo ví, o čem mluví. Hodně se mi líbí jeho obálky. Některé více, druhé méně. Tahle bohužel méně. Já bych vynechala reflektory a bílé orámování písmenek., to především, protože to orámování ji posílá tak o dvacet, třicet let zpět. Pohovka působí hrozně osaměle, ale to je vzhledem k situaci oběti vystihující. Strašně mi ale vadí její umístění. Připadá mi jakoby "létala". Je tak mimo. A do očí bijící žlutý pruh. Ten by klidně mohl být poloviční a i tak by upoutal pozornost, protože je žlutý :D. Kdyby byl jiné barvy z těch, které se nachází na obálce, tak by se zase ztratil. Ale sdělení zase mohlo být jako přívažek pod jménem autorky. A ten zámek v pozadí... přečtěte si anotaci, je milým, nenásilným doplňkem. Konečný verdikt? Není špatná, ale ani úchvatná. A k detektivce se moc nehodí, to je pravda. Jediné, co tomu nasvědčuje, je ta páska. Spíš by se hodila k sérii o Em Wattsové od Meg Cabot. Ostatní jmenované obálky jsou úchvatné, kromě Hvězd, ta je jen hezká.
Ale tohle je parádní, sice je to obal na DVD, takže patří do jiné kategorie, ale i tak:

http://s.cdon.com/media-dynamic/images/product/movie/dvd/image0/liza_marklund_prime_time-18792297-frntl.jpg

Jinak díky, Pavle, že se tahle rubrika zase vrátila. Je to moc fajn.

PS: Nápad Dámy s hranostajem není k zahození ;). S největší pravděpodobností bych se zapojila. A ráda, už mám pár za sebou.

Aiwa
07.07.2014

Na první pohled mi obálka připomněla leták obchodu s nábytkem. Na druhý pohled to není tak špatné, ale nenapadlo by mě, že jde o detektivku. Nesedí mi tam ten hrad či co s kusem lesa v pozadí. Vybledlou policejní pásku bych přehlédla a nechápu, proč je na ní nápis v angličtině, když detektivka je švédská a překlad v češtině, i když název pro změnu anglický (tak trochu maďarský guláš, že?). Žlutý pruh nahoře je mimo, navíc kombinace žlutá-červená u mne vyvolává asociace na nejmenovaný fast food.

Dáma s hrnstjm
05.07.2014

Obálka působí opravdu chladně. Ale přijde mi, že je použito zbytečně moc prvků (hlavně světla a pozadí na obrazovkách). Červená pohovka je krásná, jen trochu zavání současným talk-show klišé. Žlutý pruh je vyloženě pekelný...

PS: Bavilo by mě, kdyby tu byla třeba taková soutěž nebo jen hra:
zadaná anotace, název a jméno autora nějaké fiktivní knihy, a kdo by chtěl, mohl by podle své fantazie vytvořit vlastní obálku, výsledné obrázky by byly dány k veřejnému posouzení, případně ohodnocení.

Jak tak čtu příspěvek Carrissy, určitě by se zapojila :)

Carrissa
05.07.2014

Žlutý pruh děs, ale to asi nebyl nápad pana Křížka. Výběrem červeného písma pro jméno autorky zabil ten kontrast modrého pozadí a pohovky. Opět pro kontrast rušivé je rozdělení podlahy. A policejní páska v černobílém provedení mi znepokojivá nepřipadá. Celkově nápad s pohovkou je dobrý, ale omotat ji žlutočernou páskou, opravdu zaměřit světla s potemnělým okolím, na jednolitou podlahu dát i autorku a je to:)

Koka
05.07.2014

Obálka se mi nelíbí. Ten agitační text nahoře, v žlutém pruhu si zřejmě vyžádal vydavatel, a tedy připouštím, že výtvarník obálky za něj nemůže. Ale ten nápis na policejní pásce "Nevstupovat. Místo činu" bych čekala, že bude vůči divákovi zrcadlově (tedy že logicky je nalepen na ta okna zvenčí), nebo že bude protínat celou místnost - i podlahu a pohovku. A kromě toho pochybuji, že by v televizním studiu byla přípustná podlaha z dlaždic - ze zvukových důvodů by to asi neprošlo.