Obálka pod lupou: Poslední večeře / Paweł Huelle + edice Neewit

blog

23.03.2014 v 19:32 / Redakce (960 views)
Obálka pod lupou: Poslední večeře / Paweł Huelle + edice Neewit
Vítáme vás u další Obálky pod lupou. Tentokrát jsme se zaměřili na nakladatelství Kniha Zlín, konkrétně na edici Neewit, která "programově mapuje mladou evropskou literaturu, především (ale nejen) tu na východ a jih od našich hranic.."

Většinu obálek pro nakladatelství tvoří Lucie Mrázová, nejinak je tomu i u této edice. Právě paní Mrázová nám poskytla několik zajímavých informací ke své grafické tvorbě.


Z produkce Knihy Zlín mám nejraději obálky edice Neewit. Možná i proto, že je těmto knihám věnováno nejméně pozornosti. Jsou to knihy většinou nekomerční, často experimentální a někdy výstřední. A takové jsem chtěla mít i obálky.

Základem obálek celé edice je vždy velmi jednoduchý výjev, který obvykle promýšlíme společně s manželem, případně se poradíme s překladatelem nebo redaktorem. Výjev na obálce by samozřejmě měl knihu tak či onak vystihovat, ale je dobré, když není příliš prvoplánový. Nejraději mám, když je to něco, co se v knize třeba jenom mihlo, ale má to silný symbolický náboj. Vzhledem k charakteru edice by to zároveň mělo být něco velmi konkrétního, nejlépe nějaký předmět. Především se ale snažím, aby obálky byly jednoduché a čisté. Hledám ovšem takovou jednoduchost a čistotu, která neuspává, nýbrž píchne do oka. Snad se mi to aspoň někdy podařilo.


Sekci pro vás připravil paulhunter

Komentáře (8)

rusalka123
19.04.2014

Souhlasím s Dámou s hranostajem.
Na můj vkus ta malá písmena i trochu bijí do očí...

Obálky mě moc neoslovily, obrázek alespoň u té třetí je vtipně výstižný, ale na pohled nic moc. Mám sice ráda, když je na obálce skrytý nějaký vtípek, ale na druhou stranu předně by to na první pohled mělo zaujmout a až potom je šance, že po té knížce někdo sáhne a objeví smysl, jaký ten obrázek má. Těmhle knihám bych v knihovně či knihkupectví víc než jeden pohled nedala a pochybuju, že jsem natolik důvtipná, že by ten jeden pohled stačil, abych pochopila smysl.

Fuksinka
26.03.2014

První obálka se nepovedla, možná tím, že části obličeje jsou pokaždé jinak natočené. Druhá, růžová je vtipná a povedená. Modrá je naprosto dokonalá :-)

moni.ka
25.03.2014

Moc hezké. V jednoduchosti je krása :-).

elfos
24.03.2014

Moc pěkný styl obálek edice, takový čistý. Růžová u prostřední mě teda nenadchla (motiv ale hezký), zato třetí modrá je celá skvostná.

Dáma s hrnstjm
24.03.2014

Já vím, že je to teď moderní, ale nepřijde mi to moc... výchovné? Dítě se ve škole dozví, jak se správně píše Jan Novák, a pak doma v knihovně to najde úplně jinak... jde mi spíš o ten princip než o vzhled, nějak to nemůžu přenést přes srdce :)

paulhunter
24.03.2014

Používání malých počátečním písmen je v poslední době celkem moderní, alespoň co jsem si všiml. Mně osobně se to docela i líbí.

Dáma s hrnstjm
24.03.2014

Mě by teda nejvíc zajímalo, co vede paní Mrázovou k tomu, aby psala jména a příjmení autorů s malými počátečními písmeny... Jinak obálky jsou na můj vkus až příliš výstřední, ale motiv na obálce Spaste ryby je opravdu povedený.

Koka
23.03.2014

Ta první nic moc, druhá je skvělá (vtipný obrázek, ovšem šarlatový podklad se mi líbí už méně, opravdu "táhne oči") a třetí je špica!