Obálka pod lupou: Odeon vydává Hemingwaye

blog

24.09.2014 v 19:14 / Redakce (2107 views)
Obálka pod lupou: Odeon vydává Hemingwaye
Nakladatelství Odeon má v plánu nově vydat deset nejdůležitějších knih Ernesta Hemingwaye. Grafickou úpravu knih a obálek si vzal na svá bedra Martin Pecina, jeden z nejlepších grafických designérů současnosti.

V září vyšla první kniha v sérii - Rajská zahrada. Okamžitě upoutala výrazným vzhledem, který je založený na moderním písmu a minimalistické hře s barvou a kresbami. V říjnu bude následovat román Mít a nemít a v prosinci Zelené pahorky africké, jehož obálku vidíte exkluzivně jako jedni z prvních. Poslední z desítky knih je naplánovaná na prosinec 2016.

Všechny knihy v této edici budou mít jednotný vzhled. „U Hemingwaye pracuji se dvěma vrstvami,“ popisuje práci pro Odeon Martin Pecina, který se od ostatních grafiků liší navoskovaným plnovousem a vytetovanými písmeny na pažích. „Jednou vrstvou je dominantní jméno autora, druhou vrstvou je triviální lineární kresba. Nechci být příliš popisný, protože barevností a chytrou stylizací se dá vyjádřit mnohem více než hezoučkou fotkou.“

Potvrzuje tak trend ze zahraničí, kde poslední dobou vychází čím dál tím víc knih, jejichž titulní strana je založena na výrazném písmu. Konkrétní obrázky a fotografie zůstávají doménou béčkových titulů a knih pro mladší čtenáře.

Stejně jako většina výtvarníků, které jsme do rubriky Obálka pod lupou zpovídali, ani Pecina zpravidla nečte knihy, k nimž navrhuje grafickou úpravu. „Je to skoro nemožné, protože většinou nemám k dispozici kompletní rukopis,“ vysvětluje. „Pro návrh grafické úpravy stačí mít k dispozici anotaci a kus textu, ze kterého pochopíte obsah, smysl a literární styl,“ popisuje.Martin Pecina miluje písmo. Je autorem několika knih o typografii a jak jsme už zmiňovali, různobarevná písmena má dokonce vytetovaná na těle. „Laici se soustředí na obálku, ale kniha je postavená vždy na textu,“ říká. „Já obálky knih nejraději navrhuju až úplně nakonec, teprve když vyřeším vše ostatní.“

O vzhledu knihy Martin Pecina nejprve přemýšlí, poté tuto představu vizualizuje v počítači. „Ruční skici dělám jen výjimečně.“ I přesto se podle něj mnohdy stane, že výsledek se od původní představy dramaticky liší. „To je ale přirozená součást procesu,“ dodává s lehkým úsměvem.

Hodně lidí to nejspíš překvapí, ale třebaže je navrhuje, Martina Pecinu knižní obálky skoro nezajímají: „Knihu vždy hodnotím jako celek — písmo, čitelnost, navigace, přehlednost, volba materiálů, celkový dojem, vyzrálost a aktuálnost řešení. Blbě upravená knížka si nezaslouží moje peníze ani moji pozornost,“ říká na závěr svérázný výtvarník, který mimo jiné získal i první místo v mezinárodní soutěži European Design Awards.

Nadčasové knihy Ernesta Hemingwaye v překrásném moderním hávu mají potenciál stát se za pár let sběratelským unikátem nebo přinejmenším ozdobou každé knihovny.


Za článek děkuji Radku Blažkovi z Euromedie, kterému se podařilo uskutečnit velice zajímavý rozhovor s nadaným a časově vytíženým designerem Martinem Pecinou. Ten nám také poskytl v předstihu náhled obálky pro knihu Zelené pahorky africké, za což velice děkujeme.Sekci pro vás připravil paulhunter

Komentáře (11)

Babouš
25.09.2014

Krásné, originální, moderní a přitom citlivé. Těch 10 Hemingwayových knih si určitě budu postupně kupovat, doma od něj nemám nic a tohle je dobrá příležitost to napravit.

TheCiko5
25.09.2014

Ideální příležitost dokoupit zbývající Hamingwayovo dílo. Krásné knížky. Těším se,až je budu držet v ruce !!!

Ajvonka
25.09.2014

Nádherný design, tomuto hovorím krásna obálka :)

2