Obálka pod lupou: Mapa Anny / Marek Šindelka

blog

30.10.2014 v 15:15 / Redakce (1057 views)
Obálka pod lupou: Mapa Anny / Marek Šindelka
Vítáme vás u dalšího dílu Obálky pod lupou; tentokrát se podíváme blíže na grafické zpracování obálky knihy Mapa Anny, kterou vydalo nakladatelství Odeon.
„Mapa Anny se nedá jen tak snadno shrnout do pár řádků. Člověk její význam pochopí opravdu až po přečtení,“ říká autorka obálky Nikola Klímová s tím, že při vytváření obálky k této povídkové sbírce by si s běžnou anotací rozhodně nevystačila. „Kniha mě naprosto nadchla a díky práci jsem tak objevila velmi dobrého spisovatele,“ dodává.

Nikola Klímová za ústřední bod obálky zvolila modrý krystal, který se objevuje v jedné z povídek. „Marek Šindelka mu přisuzuje velký význam, ale já ho zpočátku za klíčový nepovažovala,“ přiznává sympatická výtvarnice.

S výslednou podobou obálky je ovšem nakonec velice spokojená. „Čtenář si ten krystal může vyložit jakkoliv. Není to nic konkrétního a přitom to těm, kdo Mapu Anny přečtou, bude dávat smysl.“

Její práce málokdy vzniká pouze v počítači. „Počítač některé textury a tahy zkrátka nenahradí,“ říká Nikola Klímová, která ideálně kombinuje obě média. „V případě Mapy Anny jsem vytvořila tuší různé textury, které jsem pak v počítači různě přebarvovala, kombinovala, rozřezávala a jinak experimentovala,“ popisuje.

Nikola Klímová o sobě tvrdí, že je grafik, typograf a milovník knih v jedné osobě. Ze svých kolegů „obálkářů“ obdivuje především práci Martina Peciny, o jehož práci na novém vydání Hemingwaye jsme vás informovali v předchozím díle naší rubriky Obálka pod lupou. „Jeho knihy jsou čisté, minimalistické s elegantní typografií a přitom mají šťávu,“ chválí Pecinu Klímová.

Jinak ale prý nad současnou úrovní knižních obálek častěji pláče než jásá. „Občas potkám hezkou knihu, která je většinou od neznámého spisovatele, nakladatele i grafika a já doufám, že se jim podaří prorazit,“ vypráví Nikola Klímová.

A soudí knihy podle obálky?

„Co si myslíte, že vám odpovím?“ směje se grafička. „V knihovně mám pár hezkých knih, které mě nezajímají obsahem, a pár těch, které si při četbě balím do novin,“ přiznává na závěr.

Obálku k Mapě Anny a několik nepoužitých variant si můžete pořádně prohlédnout na webu Nikoly Klímové.


Za článek opět děkuji Radku Blažkovi z Euromedie.Sekci pro vás připravil paulhunter

Komentáře (6)

bijin4885
06.11.2014

tak mě se líbila ta verze rudých ker na šedomodrém pozadí

Ajvonka
04.11.2014

Mne sa veľmi páči, myslím, že je zo všetkých verzií najkrajšia :) Ale vadí mi, ako je vyriešený text, veľmi mi tam nesedí..

elfos
03.11.2014

Prohlédla jsem si všechny verze, a mně se tedy jednoznačně a absolutně nejvíce líbí tato výsledná. Krystal a jeho modrá varianta, i jemně béžové pozadí. Dobrá volba.

Lettrice
03.11.2014

Hezká, elegantní, čistá práce. Jen trochu nenápadná, mám pocit, že některé pracovní verze byly výraznější. Ale jinak je tu znát souznění formy s obsahem. Což mi zrovna u předchozí obálky pod lupou, tj. Hemingwaye přišlo, že se míjejí.

iluliacross
31.10.2014

Asi tak, konečná varianta není špatná, ale ty předešlé jsou snad všechny dohromady mnohem lepší :-/

Nelmal
31.10.2014

Ty nepoužité varianty jsou hezčí, ta finální se mi moc nelíbí