Nové naděje české detektivky

blog

14.08.2014 v 13:24 / FandaP (469 views)
Nové naděje české detektivky
V Lidových novinách vyšel 13. března 2014 text od literárního kritika a organizátora cen Magnesia Litera Pavla Mandyse. Rozepisuje se zde o českých detektivkách a připojuje jména, která bychom měli znát.

Mandys se domnívá, že přichází nová vlna českého detektivního románu. Měl ji odstartovat úspěch severských kriminálek a aktivita nakladatelů, kteří dostali krimi literaturu o stupínek výše, mezi fanoušky vážnější literatury. Výslovně je jmenováno nakladatelství Host (vydalo Larssonovo Milénium) nebo Kniha Zlín (vydavatel knih Jo Nesba).

Kdo tedy patří mezi naděje české krimi?

- Michaela Klevisová (Kroky vraha, Zlodějka příběhů, Dům na samotě)
- Michal Sýkora (Případ pro exorcistu, Modré stíny)
- Nela Rywiková (Dům číslo 6)
- Jiří Březina (Na kopci)
- Martin Goffa (Muž s unavenýma očima, Vánoční zpověď, Bez těla)
- B. M. Horská (Pach smrti)

Komentáře (3)

pobijecmuch
17.08.2014

Souhlasím, že přišla doba dát prostor i českým spisovatelům detektivek. Pulty knihkupectví jsou přehlceny severskými krimi, které nejsou vždy ty nejlepší.
Nakladatelství MOBA se původní české detektivce věnuje už dlouho a v jejich edici najdete i další české nadějné spisovatele. Takže výše uvedený seznam doplním o jména jako je: Stanislav Češka, Petr Jirounek, Jarmila Pospíšilová nebo Jaroslav Kuťák.

Tajnůstkář
15.08.2014

Vidím, že je zde prostor kde se dá uplatnit. Český jsem až dost, teď už jen tu kriminálku napsat. No když vydržíte, tak bude.