Nesuď knížku podle obalu?

blog

14.09.2016 v 21:07 / tereza1198 (727 views)
Nesuď knížku podle obalu?
Kolegyně Věra si do práce přinesla knihu Šampaňské
a heřmánkový čaj. Zaujala mě obálka, kde byl svazek heřmánku na dřevěném stole a vrhla jsem se po ní (ne po Věře, ale knize). A zjistila jsem, že jsem knihu četla, ale ve starším vydání a s jinou obálkou. Věřina kniha mi přišla atraktivnější. Obálka prodává.
Když jsem se druhý den šla projít do knihkupectví, tak jsem si všechno cíleně prohlížela a musím uznat, že obálky jsou propracované a krásné. Někdy bych řekla, že přímo umělecké. Koupili jste si někdy knihu jen kvůli obálce?
Jako dítě jsem strašně milovala obálky Jestřába a Rybářky od Luise Roya. Oba představitelé byli drsní
a ostře mě z obálky sledovali. O pár let později jsem naslepo koupila knihu od Kevina Hearna (och, potetovaný irských válečník).
Poslední dobou brouzdám Databází knih a když mě obálka zaujme, zjistím si obsah a přihodím ji do stále rostoucí hromady Chystám se číst. Trošku povrchní jednání, ale na druhou stranu je to jedna z možností, jak omezit výběr. Vždycky když vlezu do obchodu, mám chuť padnout na kolena a začít výt jako šakal, protože je tam tolik zajímavých knih, každý den vychází další
a další a za celý život nedokáži přečíst ani procento z nich. Těžký je život čtenáře. Co vy? Když přijdete do knihovny bez představy, co chcete za knihu, jak ji vyberete? Po čem sáhnete do regálu?

Komentáře (14)

mistrikova
26.10.2016

Přidám svou trošku do mlýna...u mě nehraje roli obálka knihy, ale anotace...potom nahlédnu dovnitř a zkusím si kousek přečíst..a tak když už se vydám do knihkupectví, strávím tam dobrou hodinu...jsem příšerná zákaznice a mám často pocit, že si ze mě prodavačka v knihkupectví musí rvát vlasy z hlavy...cítím se pak docela provinile, když tam strávím takovou dobu a nemám nějak pocit, že by mě nějaká kniha oslovila...ale to se stává výjimečně. Většinou, když už tam zabrousím, tak si odnesu více než jednu knihu a zatím jsem měla šťastnou ruku.

LucieWiki
07.10.2016

Nebýt pěkných obálek asi bych nikdy nezačala číst. Moje první kniha mi tenkrát přišla příšerně tlustá (cca 200 stánek), ale měla na přebalu nádherného draka, byly to Pátrači a s odstupem let? Obálka je pořád naprosto fantastická, i když je to pouze kniha pro děti, jen mi ted ta kniha přijde pro změnu moc krátká. Ale stále pokukuji po knihách, které na první pohled zaujmou, poté najdu recenze a více méně se je snažím najít poté co nejlevněji. Protože krom obálky je docela rozhodující i cena :( Ne vždy má člověk na to koupit si krásnou knihu.

marcuswang
21.09.2016

Já se domnívám, že obálka, když člověku nesedne, tak odpudí. Koupit si kvůli grafice obálky knížku zřejmě nefunguje. Mnohem důležitější je název.

petra1394
18.09.2016

Já jdu automaticky na DK, kouknu na hodnocení a hned vím :) Samozřejmě mám na seznamu knihy, které bych chtěla a když mám čas, projdu se po knihkupectví, kouknu na ně v reálu a rozhodnu podle nejhezčí obálky, ale vyloženě to u mě roli nehraje :)

Lucissia
17.09.2016

Tak já jsem z těch, co to má asi trošku naopak. Ale u bazarových knih, ne u nových. Čím je kniha odbanější, ohmatanější, tím je pro mne cennější. Miluju knihy s příběhem, pokud je v nich vepsáno ještě nějaké věnování, je to přímo poklad.
Ale s tím šakalem to máme podobně... :-)

Marika Vanova
17.09.2016

Mám to podobně. Já jsem na pěkný obálky ulítlá, může to být krásná knížka, ale obálka nic moc nebo stará a možná do ní nepůjdu, já vím, v tom jsem divná, ale mně se to musí líbit. A taky je rozhodující o čem to je, to určitě. Když to je o něčem, co mi nic neříká, tak ani ta obálka nezabere.

martina.tim
16.09.2016

Mám to přesně jako vy. Také vybírám dle obálky a pak anotace. Do knihovny chodím se seznamem a s představou co si půjčit. Vždy ale jen tak proletím pár polic na pasblink kdyby náhodou. Líbí se mi ta atmosféra v knihovně, když se můžu jen tak chvíli prohrabovat v knížkách a většinou odejdu i s nějakou navíc, kterou jsem v plánu neměla. Ale samozřejmě se člověk i utne. Například nedávno jsem si půjčila Vykladačku smrti od Ariany Franklin. Obálka se mi hrozně líbila, popis děje byl také zajímavý ale bohužel mě to nešlo přes jazyk. Přečetla jsem pouze 40 stran.

Ulriška
15.09.2016

A ještě k těm obálkám. Zvláštní, ale u mě nikdy, ani před databází, žádnou roli nehrály.

1