Nehltej furt!

blog

27.11.2011 v 11:35 / Nebraska (2085 views)
Nehltej furt!
Bývaly doby, kdy jsem nečetla. Vůbec. Mohly za to děti (na ně rodiče mohou svést všechno, to se hodí! Ne, babi, nemůžeme přijet, děti kašlou. Já bych na tu oslavu klidně i šla, ale před šestou ráno mě vzbudí děti, tak musím spát. Je tady děsnej binec - však víte, děti). Se Starší v břiše jsem přelouskala většinu Pratchetta, jenže když se to mládě vyklubalo, najednou nebyl čas na nic kromě ní a ukradených čtvrthodinek spánku. Následovala Mladší v břiše, Mladší na světě a ještě míň času na cokoliv.
Pak naštěstí děti dostaly rozum, přestalo osmnáct nočních pokusů o jejich uspání a já zjistila, že je devět večer, v bytě ticho a klid a mně se ještě nechce spát.
Vzala jsem do ruky knížku.
A další.
Pak tu, co mi už několik měsíců ležela na poličce a už jsem si myslela, že se k ní v životě nedostanu.
Když mi došly nepřečtené knihy, vlezla jsem do knihkupectví a připadala si jako malé dítě o Štědrém večeru. Nechala jsem tam částku, za kterou by nějaká malá zemička mohla pár měsíců spokojeně žít, a měla jsem na pár týdnů co číst.
Nebo spíš na pár dní, protože jsem se naučila číst rychle. Abych toho stihla co nejvíc, než se děti vzbudí. Nebo než se vrátí z dobrodružného výletu s tátou, na který měla máma vstup přísně zakázán (nemůžu se totiž dívat na to, když děti běhají moc blízko silnice, lezou moc vysoko, skáčou moc hluboko, šermují se větvemi - vždyť si vypíchnou oči, šmarja! Takže mě občas prostě nechají doma, aby si si to mohly raubířky užít naplno).
Čtu bleskově, zběsile, rychle. Nemazlím se s tím. Ale zároveň si to čtení užívám; není to tak, že bych na konci netušila, o čem ta knížka vlastně byla. Jen ji prostě potřebuju zhltnout co nejdřív. Aby mi ji nikdo nevytrhl z ruky v nejlepším. Abych ji stihla dočíst dřív, než se zase přihodí něco, kvůli čemu nebudu mít na knížky čas.
Problém je, že už to o mně všichni vědí. A nechtějí mi kupovat něco, co mi vydrží dva dny. Někdy i míň (protože 240 stránek je prostě hrozně málo!). V podstatě jsem chudák, který ví, že Ježíšek mu několik dárků ze seznamu nedonese. Nezbude mi nic jiného, než zase nechat balík peněz v knihkupectví.
Takže si už teď dávám novoroční předsevzetí: nebudu hltat!
To jsem na sebe zvědavá...

Komentáře (19)

Jitulisko
15.01.2013

Nepišeš o mě? :D Mám to stejně a děti večer uspaný klid mno k nezaplaceni :))) I když jsem schopna u výjimečných knih i čist a krmit je zároven :))) Nebo je prostě nechám s bryndákem a lžici at se uči a mám pul hodinky hodinku pro knihu :))) V každý volný chvili stále dokola ... Já hltat budu a jsem za to ráda knihovnice nestihaji vidi maminu s bandou děti a krouti hlavou kde beru tolik času na 10 , 15 knih měsičně . Mno mezi když člověk něco chce tak to jde :)) Dřiv okrádali o spanek děti a ted vášen z četby :)))

sarhod79
30.08.2012

Někoho mi to připomíná, že by mě? Po narozením dcery jsem neměla čas na čtení, teď si kradu čas na čtení, když spinká. Taky čtu rychle, ale stalo se něco jiného. Moje maminka mi vytkla, že hltám knížky a tím pádem se nedívám na gramatiku napsaného textu, na čárky atd. A tak jsem si začla všímat a zpomalila jsem. Už si nepřečtu knížku za 3 hodiny, ale za 3 dny............

Silly Object
09.05.2012

Mám stejný problém, také čtu moc rychle. Většina knížek mi vydrží tak 2 dny. Ale nikdy mě to moc neobtěžovalo.

Marwin
21.01.2012

Ten článek je skvělý . Také mám problémy s tím , že čtu dost rychle .Druhý problém , mnohem vážnější, je závislost , která mě nutí prolézat kdejaké knihkupectví , v sebemenším městečku v Evropě.Samozřejmě k Vánocům a podobným příležitostem požaduji knihy. Jelikož knihkupectví jsou zavalena nejen dobrými knihami , raději případné dárce navedu správným směrem.
Ovšem někteří z mých příbuzných jsou rádobyvtipní a tak občas dostanu i úžasnou knihu , kterou splodil nějaký náš špičkový politik.

KKK
14.12.2011

Já čtu,čtu,čtu...doma,v trolejbuse,prostě pořád a ráda.Manžel mi koupil k narozkám E-book a já jsem v depresi,že to hrozné kvantum knížek,co mi přinesl přítel dcery na flešce nikdy nemůžu přelouskat.

Ronee
12.12.2011

Niektoré knihy sú oveľa väčšie sústa a nedajú sa hltať ako jednohubky. Keď čítam niečo dobré, tak sa snažím, aby to trvalo čo najdlhšie a preto čítam pomaly, aby som si zapamätala čo najviac a najmä vychutnala si tú atmosféru, ktorú kniha má. Aby vo mne tá kniha zanechala niečo hodnotné na celý život.
Inak fenomén kníh, ktoré majú 240 strán a menej je fenoménom dnešnej doby, keď sa píšu knihy tak, aby sa mohli hneď aj natočiť, aby si niečo zarobil aj filmový priemysel:-)

Kačík
05.12.2011

Čtení miluju. Nemám na něj tolik času, kolik bych chtěla, protože mám i další koníčky, ale to nevadí. Pokaždé, když čtu, tak se cítím propojená s hlavním hrdinou a příběh prožívám s ním. Někdy se mi stane, že nad knížkou přemýšlím i v práci. Chodím do knihovny, ale knížky si i kupuju a sním o velké knihovně. Na střední škole jsme museli mít čtenářský deník. Dopadlo to tak, že si výpisky z knížek píšu pořád. Jediné, co mě mrzí je, že jsou knížky v dnešní době poměrně drahé a já se pokaždé cítím provinile za to, kolik nechávám v knihkupectví. Ale co, peníze se dají investovat i hůř.

TinaF
05.12.2011

Mám stejný problém. Čtu rychle, částečně i pro důvody, které jste uvedla, ale také proto, že už to prostě jinak neumím. Naprosto s vámi souhlasím - 240 stránek je opravdu málo. Hltám knížky už dost dlouho a pokaždé, když se mě někdo zeptá, co chci k Vánocům, popřípadě k narozeninám, odpovídám jednotvárně: KNÍŽKY! Mí kamarádi a rodina si ze mě pořád dělají srandu, ale copak můžu za co, že je tolik zajímavých knížek, které si prostě MUSÍM přečíst? mám doma už spoustu knížek, nicméně je pořád hromadím a čtu pořád dokola. Nezáleží na žánru, čtu všechno! A když se mi to líbí, tak to prostě přečtu znovu. Pokud nechcete ale nechávat peníze v knihkupectvích, zařiďte si průkazku do knihovny a půjčujte si je tam, vyjde to mnohem levněji. :)

1