Na vysvětlenou

Na vysvětlenou
Vážení uživatelé DK,
dovolte mi vložit sem komentář k událostem několika posledních dnů.
Nepíše se mi to dobře, ale myslím, že to některým z vás dlužím.
Můj odchod z DK nebyl zamýšlen jako demonstrativní gesto a o návratu jsem neuvažoval, natož pak, abych hrál nějakou hru. Nemám to v povaze. Už vůbec bych se sem nevracel pod nějakou jinou identitou.
Byl jsem nejen tady, ale i mimo kanály DK, osloven několika z vás a požádán o návrat sem. Řekl jsem si, že když tomu dotyční věnovali čas a energii, vyjdu vstříc a nebudu si hrát na to, že se nechávám tzv. přemlouvat. Upřímně – cítím se v té šlamastice dost trapně. Nemám ve zvyku hrát divadlo.
Omlouvám se všem, kteří měli prostor svých her a kratochvílí v diskusích zaneřáděný tímto tématem.
Děkuji všem za projevenou podporu a spřízněnost.
Na kritické hlasy, kterým také děkuji, nebudu nijak zvlášť reagovat, a to ze dvou důvodů. Zaprvé: kritiku přijímám. Zadruhé: radši budu mít punc toho, kdo občas nedrží hubu, než toho, kdo ji naopak drží pořád. Pokud se lidé nechají ohlupovat manipulací a lží, je to problém. Tolerance všeho není ctnost, je to slabošství.
Chci napsat několik vět k mému rozhodnutí. V podstatě je to reakce na několik uživatelů, kteří mi dali najevo, že chápou skutečnou povahu mého kroku.
Ke spekulacím uvádím, že impulsem k mému odchodu nebylo chování uživatelky bubka/binysek. S tou jsem tu vedl tolik sporů, že mne jeden navíc nemohl zaskočit. Nebylo to poprvé, kdy mi nadávala do hlupáků. A už vůbec nejde o tu její „pravdu“, která bývá, ale ne vždy – to musím férově uznat - pravdou jen pro ty z uživatelů, kteří rezignovali na používání vlastního rozumu.
To, co mne přimělo odejít, je skutečnost, že se neumím vyrovnat s tím, jak funguje DK. A v pondělí se to opět ukázalo.
Mělo by to být prostředí, které má ambice být něco více než diskuse v iDnes nebo v Parlamentních listech. Mělo by to být prostředí, které kultivuje. Mělo by to být prostředí, které eliminuje uživatele nedodržující pravidla. Mělo by to být prostředí, jež naopak podporuje ty uživatele, kteří se snaží jít vstříc názvu tohoto serveru a dělat z toho Databázi knih (nemyslím sebe – já toho pro DK tolik nedělal – já psal jen o knihách). Chtěl jsem napsat „literární server“, ale to už dávno není a nikdy nebude.
Nemohu se smířit s tím, jak DK vede její provozovatel a jak tu pracují moderátoři. Konkrétně mi leží na srdci jeden z nich. Oslovím ho v příštích dnech přes soukromou zprávu, protože se si s ním nechci „vyřizovat účty“ veřejně.
Ale obecnou a rétorickou otázku k moderátorům jako skupině mám. Kde jste? Kde jste, když se mění podstata DK? Nejste moderátoři, jste editoři záznamů DK… Byť je to činnost nesmírně záslužná a důležitá, zůstává mnoho nepokrytého a nefunkčního. (Poznámka: Moderátor (profese) – (z ital. moderato = mírně) – ten, kdo řídí (mírní) diskusi nebo soutěž, aby neopustila rámec tématu, pravidel či slušnosti…)
Nemohu se smířit s tím, že tu je tolerováno chování uživatelů vedoucí k rozkladu kultivované diskuse DK a k nenávisti. To, že je to obecný trend, neznamená, že to musí být zvykem i zde (viz moje poznámka k toleranci výše).
Dnes jsem si vyměnil pár mailů s provozovatelem DK. Mnohé jsem pochopil, ale tím nechci říct, že to chápu. Ta věta v sobě obsahuje protimluv, ale myslím, že to mnohým z vás nemusím vysvětlovat.
Nechci být patetický, ale musím napsat, že si vážím projevů přízně a moc za ně děkuji. Byla a je tu řada uživatelů, s nimiž jsem komunikoval i mimo rámec DK. Svým krokem jsem přišel o přehled oblíbených uživatelů a to mne mrzí – budu jej v příštích týdnech znovu sestavovat.
Chtěl bych toho napsat ještě trochu více, ale myslím, že základní sdělení zaznělo. Aktuálně čtu Krupičkovu „Flagelanstkou civilizaci“. Obdivuji jejího autora za tu odvahu a za jeho břitký rozum a dávám mu zapravdu. A mám neobytný pocit, že ta kniha se velmi dotýká také Databáze knih. Pokud mohu zase mentorovat, což mnohé uživatele iritovalo a asi opět iritovat bude (a já se jim nedivím), pak vám doporučuji, abyste ji alespoň prolistovali a přečetli si z ní pár úryvků. Uvidíte, co se stane.
Přeji všem mnoho krásných zážitků u knih a děkuji za to, že jste mne inspirovali a přivedli k mnoha autorům a mnoha a mnoha krásným knihám. Jsem vám za to vděčný. Snažil jsem se to oplácet. Během posledních 48 hodin jsem zjistil, že moje snaha byla mnohými z vás přijímána pozitivně, a proto jsem změnil svoje rozhodnutí. Budu se i nadále snažit být prospěšný.
Přeji vám vše dobré a moderátorům přeji, aby se stali moderátory…
Za to divadlo se hluboce omlouvám.
A zvláštní díky uživatelce TakySimona. Navrhuji ji udělat moderátorkou.

autor: Lector · 13.06.2018 v 21:48 · přečteno 2099x

Komentáře (16)

Lector
30.06.2018

»braunerova: Díky za podporu. Vážím si toho. Ale ono opravdu nešlo ani tak o byniska jako o systém DK. Naštvalo mě, že moderátoři sedí za bukem a v podstatě "jenom" editují záznamy knih (tím ale nezpochybňuji, že je to úmorná a záslužná práce). Jak ukázala čerstvá diskuse ve vlákně věnovaném moderátorům, je tu více uživatelů, kteří nečinnost moderátorů a metastáze hrubého chování některých uživatelů vnímají jako bariéru pro to, aby sami vstupovali do diskuse. To měla být pointa.
Ještě jednou vřelé díky.

braunerova
30.06.2018

Lectore, s fanatiky jako je bubka nemá vůbec smysl diskutovat. Na každý váš argument odpoví jen záplavou propagandy. Vaše příspěvky čtu rád, protože jsou k věci a mají hlavu a patu. Berte to jako podporu vaší další existence na DK.

bytost
16.06.2018

Děkuji majiteli DK, že dal tuto zprávu na titulní stranu a dal tím najevo, že mu není lhostejné jak se tu uživatelé cítí.
Velké poděkování všem, kteří ctí slušnost jako hodnotu, která se penězi nedá vyjádřit, ale je nám jí tolik třeba. Přeji všem hodně radosti, klidu a pohody při čtení knih.

Lector
15.06.2018

»Chesterton: Někdo mentoruje, někdo o ostatních uživatelích píše, že vypnuli mozek. Jak jste to napsala s tím mlčením?
Jinak děkuji, ale spolehnu se na vlastní úsudek.

Chesterton
15.06.2018

Vážený Lectore
Pokud víte, že ostatní vaše mentorování irituje a nedivíte se tomu, nenabíháte si sám tak trochu na vlastní vidle ? Tolerance všeho jistě není ctnost avšak zároveň platí moudré "mlčeti zlato".
Takových jako je Jana283 je nás asi dost. Když se budete méně zapojovat, budete mít větší klid a čas na něco jiného. A ti o kterých je řeč nebudou mít na koho reagovat!!

Lector
15.06.2018

»Jana283: "Válka gangů". Pokud Vás to minulo, buďte ráda a nenechte si kazit život. Netušil jsem, že se ten článek dostane na titulku a zasáhne více lidí, než je nezbytně potřeba.

Jana283
14.06.2018

Hele, já vůbec nevím o čem to je. Čtu si v databázi skoro každý den. Většinou to skončí tím, že objednám nějaké knihy... Diskuse mne nebaví, Lector mne baví...Ale nerozumím tomu.
Myslela jsem , že je to o knihách...
Jestli mi to někdo vysvětlí, tak budu ráda. Ale jestli ne, tak tím lépe. Budu si nadále myslet, že je to o knihách...
"zmatená" Jana

Eicherik
14.06.2018

Lector: Vykašlete se na lidi, kteří jsou na Vás hnusní. Těch, co Vás má rádo je určitě více. :-)

Lector
14.06.2018

Děkuji všem za nějaké komentáře.
Vzhledem k tomu, že vášně ve vlákně "štrikovna" neutichají, nebudu se dále vyjadřovat.

kní
14.06.2018

Taky jsem ráda, že jsi/jste zpět, Lectore. Ten odchod i návrat velmi dobře chápu, sama jsem ho před lety tady taky zrealizovala (tehdy ovšem ještě šlo vrátit se do svého vlastního profilu - ovšem já si v něm nejdříve, v mylném domnění, že jinak smazat nepůjdu, všechno vylikvidovala...). Chytly mi tenkrát piliny... No, s odstupem let mohu říci, že už mě tu hned tak něco nerozhodí. Jen nevím, jestli je to pokrok nebo otupělost.

majáček
14.06.2018

Je jen dobře, že je zde dobré zdravé jádro.

Marbo
14.06.2018

z "boje" se neutíká. Vítejte zpět na palubě.

encyklopedie
14.06.2018

....jen potvrzuji Lectorova slova o moderátorech. Kdysi jsem zlikvidoval původní nick a z databáze odešel.... tehdy to vypadalo, že jsem se odhlásil kvůli výpadům pejsánka. Důvod byl jiný ......byl jsem tehdy taky moderátor....a jiní byli moderátoři.... a kvůli těm jiným jsem z databáze odešel ..... vrátil jsem se jen na popud kamarádů jako pouhý čtenář....

intelektuálka
14.06.2018

Tohle je slovo muže - z boje se neutíká.

Lector
13.06.2018

»TakySimona: Já myslím, že moje doporučení má fakticky účinek zcela opačný, takže nemusíte mít obavy. Děkuji za uvítání a ještě jednou i za to pondělí.

TakySimona
13.06.2018

Ježíší! Jenom to ne, prosím. Naprosto upřímně, prosím, mám tu v oblíbených uživatelích hrstičku těch, kteří mě osobně znají a ti vědí, že moje obvyklá účast na záležitostech tohoto světa je k nule limitující. Zeptejte se jich a oni vám potvrdí, že se na tu roli skutečně nehodím. A že moje pondělní vzepětí se v tomto století už rozhodně nemůže opakovat.
Jsem zbabělec vyhýbající se jakémukoliv konfliktu.
Ovšem v pondělní atmosféře štrikovního vlákna se z mého pohledu jinak jednat nedalo.
****
Vítejte zpět, Lectore!