Na počátku bylo Slovo

blog

17.06.2015 v 23:35 / TaLu (507 views)
Na počátku bylo Slovo
..Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest. V něm byl život a život byl světlo lidí. To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila.(Jan,1)

Ve školce jsem často ležela a nemohla spát, vlastně si nevzpomínám, že bych usnula více než dvakrát.
Zkoušeli jste v necelých třech letech ležet hodinu?
Postupně usnou všichni, se kterými jste byli domluvení, že se k sobě tajně pod postelí proplížíte a zataháte se za peřinu.
Ležíte a nudíte se , nebo se díváte na tvář spící holčičky vedle, nebo se těšíte, že začnou venku před kostelem hrát, protože konec a poslední cesta někoho, koho stejně neznáte, může být pro vás tím, co zaplaší chvíle, ve kterých se nic neděje.
No a pak někde tam, někde v tom tichu se uprostřed mě ozvalo slovo, takové zajímavé, vím že jsem ležela a říkala si, tahle chvíle už nikdy, nikdy v mém životě nebude a tahle už taky ne a tahle už taky ne, pokaždé, když jsem si to řekla, uplynulo něco, co už se nebude moci nikdy vrátit do mého života!!!
No a tak jsem se přestala nudit a zamilovala si slova...ta která si ve mě žila svým životem, myšlenky dítěte nejsou totiž tak jednoduché jak si myslí dospělí.
Ve třetí třídě skrze dotek jedinečné životní události jsem mohla začít slova i volně a plynule číst a psát...to, co ve mě žilo, jsem viděla v novém světle, které něco rozpletlo...ale to mi došlo, ten význam až mnohem, mnohem později.
Tolik událostí v životě bylo osvětlené SLOVEM zaslechnutým nebo přečteným v pravý čas. Díky !
Cesty života nejsou jednoduché, někdo možná dokáže jít po cestách bez směrovek, třeba skrze dar moudrosti. Já to nedokážu, přesto jdu a znovu a znovu žasnu, například uprostřed knihovny nad slovy, která vydávají svědectví o někom, kdo měl potřebu a dar je napsat tak, jak je napsal.
Nebo také jdu a dívám se, jak mluví současný svět, skrze ústa lidí, politiků, filmových hvězd, skrze scénáře telenovel, televizi, tisk...slova, slova, slova,... no a to opět „žasnu“, tentokrát nad tím, kam se poděl pravý význam slov.
Známe ještě někdo, co znamená slovo:
Láska.. Dobro.. Krása.. Pravda.. Přátelství.. . Víra.. Naděje.. ???
Dívám se kolem sebe a v očích lidí tak často vidím touhu po pravém významu těchto slov..slov, která jsme zapomněli žít a tím jim vzali život!

Možná je čas vrátit se na počátek?

Komentáře (2)

Palivo
30.06.2015

Co kdybyste ty slova raději četla a nepsala?

Spajdy
24.06.2015

Krásně napsané... jednoduché a přitom hluboké a výstižné... Slova jsou často považována za něco obyčejného, ba až přehlédnutelného, přitom se v nich (a za nimi) skrývá tolik neobjeveného... :-)