Na dovolenou jedině s knihou

blog

04.08.2015 v 12:19 / Enehy (528 views)
Na dovolenou jedině s knihou
Nevím, jak vy, ale já s sebou na dovolenou vždy vozím alespoň jednu knihu a je jedno, kam zrovna vyrážím, jestli na party s noclehem, na víkend u babičky nebo na dovolenou. Samozřejmě s počtem dní se i počet knih zvedá. Tak třeba na třítýdenní dovolenou v Itálii jsem jich táhla přinejmenším pět a to pár z nich mělo určitě přes pět set stránek.

Důsledek toho je, že určitá místa mám spojená s určitou knihou. Tak na příklad Satanské verše mám nerozlučitelně spjaty s jedním kempem v Itálii kousek od Ancony. Do teď se mi vybavují rána, kdy jsem snídala meloun na karimatce a nohou si přidržovala knihu tak, aby se mi nezavřela. Další vzpomínka se váže také k Itálii, ale v jiný rok a na jiném místě, kde jsem lenošení na pláži trávila s Tess z d'Urbervillů. Jedna z těch starších vzpomínek je z tábořiště u Branžeže. V kempingovém křesílku pod borovicemi jsem četla Večerní zprávy od Arthura Haileyho. Tenhle rok to byla pro změnu na karimatce ale pořád pod borovicemi a chvíli i na molu Sága rodu Forsytů. A u babičky a dědečka v Proseči těch knih bylo nepočítaně. Tak třeba Romeo, Julie a tma na lehátku na zahrádce, když jsem se marně snažila nachytat nějaký ten bronz, nebo Věčná Ambra na posteli, když venku nepřetržitě týden lilo.

Někdy s sebou nosím knihu jen tak. Hodí se, když na někoho čekám. Takhle jsem louskala Petra a Lucii na lavičce v parku u nás v Teplicích. Kolem běhaly arabské děti, chodili pejskaři a pankáči pili pivo. Několik knih jsem také přečetla ve vlaku. Kvůli Betonové zahradě jsem málem přejela a Na Chesilské pláži jsem stihla přečíst celou během jedné cesty vlakem do Liberce. Zaklínač mi pro změnu dělal společnost na lodi ze Stromboli zpět na pevninu. Všichni kolem spali, ale já nemohla, protože Zaklínač se odložit prostě nedal.

Určitě existuje spousta dalších knih, na které si jen v tomto okamžiku nemohu vzpomenout a které mě doprovázely na různá místa. Určitě se mnou byla kniha v Anglii, Francii i Španělsku. Další z nich přespávali se mnou po všech možných kempech tady v ČR. Hodně z nich jsem přečetla v autě a další spoustu na Barboře. Ale jako všechno jednou končí, tak i tahle etapa se blíží ke svému cíli. Letos k narozeninám jsem dostala čtečku, proto se mnou do Holandska pojede ona. A protože alespoň jednu pravou knihu musím mít po ruce, rozhodla jsem se, že si budu knihy vozit domů z dovolené jako suvenýr.

Komentáře (6)

SlamLenka
18.08.2015

Já nikam na dovolenou v posledních letech nejezdím, ale přesto mám v brašně přes rameno neustále nějakou knihu, kterou mohu kdykoli ve chvilce volna otevřít - to je pro mě základ všeho! =)

Gold351
12.08.2015

Mám asi stejnou krevní skupinu :-) Bez knihy ani ránu... Nejvíc jsem asi přečetla v době studií, hlavně při cestách. V dětství jsem zase po dobu různých angín či chřipek přečetla bez výběru celou domácí knihovnu, což obnášelo sebrané spisy Jiráska, Němcové, Raise, Vrby, Klostermanna nebo Šmilovského. Čtu stále, jen si už vybírám, není tolik času a místa v bytě ubývá :-D. Prošla jsem si obdobím detektivek, dodnes miluju A. Christie, cestopisů ( počínaje Hanzelkou a Zikmundem, Halliburtonem a Bičíkem konče ) nebo historických románů. Proto přeji všem knihomilům hodně čtenářských zážitků.....

Tajnůstkář
09.08.2015

U Lipna je pěkně, ale možná by ti Eraserhead prospělo naučit se číst mezi řádky a hledat smysl napsaného. A že knihu? Knihu napsal kde kdo.

eraserhead
09.08.2015

Sakra, já u Lipna bydlím, to asi budu muset jet jinam :-). Ale dovolenou bez knihy si nedokážu představit.
Tajnůstkář: Být majitelem těchto stránek, tak ti tu neutuchající reklamní sebepropagaci normálně zpoplatním.

Raksa.A
06.08.2015

Taky jedu na Lipno. Vlastně jsem tam už byla v červnu a pojedu zas v září. A mám jednu výhodu. Nemusím si s sebou brát žádné knihy, neb u nás na chalupě je knih hafo, včetně těch, které mají mí sourozenci v čtečkách. Takže čtěte, užívejte prázdnin a mějte se!

Tajnůstkář
05.08.2015

Jo, letos pojedu na Lipno. Já vlastně moc nečtu. Když se mi chce, tak jednu dvě za měsíc. Většinou se mi nechce. Kdyby se mi chtělo, tak raději nějakou napíšu. To ale takovým fofrem nejde. Letos na Lipně budu číst co jsem napsal, abych na čtení po dovolené věděl o čem tam budu klábosit.
V loni, jo to jsem byl na Lipně a rozdával autogramy do čerstvě knihy vydané.
Předloni, jo to jsem byl na Lipně a chystal knižní vydání toho pokladu co jsem předpředloni napsal na Lipně v e-podobě.
Jak je ten svět malý.