Na dovolenou bez knih? Ani náhodou!

blog

05.06.2014 v 22:08 / Bibiana (945 views)
Na dovolenou bez knih? Ani náhodou!
Čtete? Pokud ano, nikdy nemůžete prožít nudu!

Odjíždíme s rodinou na dovolenou.

"Tak dělej!" Slyším volání netrpělivého manžela. Stepuje již před domem a pošťuchování dětí mu nejspíš leze na nervy. Pravda, jsou jako divá zvěř a právě se o něco přetahují.

"No jo, už jdu!" Hlásím se poslušně a v duchu si říkám, jak to má chlap jednoduché. Ženská, aby všechno potřebné kontrolovala sama.

Pobíhám zmateně po bytě a přemýšlím nahlas.
"Takže...děti jsou v autě...kufry taky, turista, konzervy, chleba, nože, otvíráky, plynový vařič, ešusy...stan, spacáky...pití... taky... vypla jsem ledničku, žehličku...sporák...kytky jsou zalité...okna zavřená...peníze...doklady...všechno pozamykané...a sakra...kam jsem dala ten rozečtený román? Chtěla jsem ho dočíst v autě. Ne, tak bez něj neodjedu!"

Šílím, protože si nemohu vzpomenout, jestli jsem ho již nezabalila do kufru. Z venku slyším štěkat klakson. Za chvíli se k němu přidává siréna složená z dětí i manžela. Tak jo, vzdávám to. Do příruční kabely házím ještě nějaké knihy, pro případ, že bych román nenašla v kufru. Nebo kdyby dovolená propršela a my zůstali uvězněni ve stanu.

První z nich je O ČEM ŽENY SNÍ, od Olgy Sommerové. Ta kniha slaví čtenářské úspěchy a já si jí ráda přečtu. Vytahuji z knihovny další knihu, tentokrát od Martiny Formanové, TROJDÍLNÉ PLAVKY. Ještě přidávám SKLADATELKU VOŇAVÉHO PRÁDLA, a beru i tu třetí od stejné autorky, mám ji ráda...NEVĚRA PO AMERICKU

Mám halucinace? Zdá se mi, že auto venku již nastartovalo?

Tohle mi dělat nebude! Zlobím se na manžela. Jakoby ho ta chvilinka zdržení zabila! Samý stres! Rozčiluji se.

Do tašky rychle házím ještě pár cestopisů, lékařskou knihu...povídky...křížovky...diář, propisky, hru Člověče nezlob se...karty...

"Zbláznila ses?"

"Fuj to jsem se tě lekla!" Vykřikuji poplašeně a dívám se do očí skutečně rozzlobeného chlapa. Mého chlapa.

"Snad sebou nechceš vláčet celou knihovnu?"
"Celou ne, ale pár knih ano!" Tvrdošíjně trvám na svém a podávám mu "nacpanou tašku" s knihami do ruky a vystrkuji ho ze dveří.
Zvítězila jsem!

Teď již jsem spokojená, když se mnou na dovolenou "pojede" i mini obsah mé milované knihovny. Proč říkám mé? Protože je jenom moje. Manžel má zase rád motorky. Kdyby mohl, také by si sebou nějakou vzal. Ale znáte to, "nevejde se" Ale on se za každou v tom širém světě, do kterého máme namířeno, alespoň otočí. Zastaví se u ní. Bude jí hladit očima a litovat, že není jeho. Holt, každý jsme "ujetý" jiným směrem.
Ale naše dovolená teprve začíná a navštívit nějaké knihkupectví nebude problém, stejně tak jako na každém kroku vidět nějaké super dělo, mašinu co bere dech /ten můj také, ale z jiného důvodu...asi jako teď manžela z mých milovaných knih/ ... a veterány...a kovošrot s vyhozeným podobným vehiklem, kde se také MUSÍME zastavit! A muzeum...mám pokračovat? Raději ne.

Ale nebojte, ve skutečnosti se máme rádi a tolerujeme se...

A víte z čeho mám největší radost? Z dětí. I ony milují knihy. Zatím sice jen pohádky, ale není to to nejkrásnější, čím se dětská duše zabaví? A i v dobře napsaných pohádkách je přece hodně moudra...vítězí v nich dobro nad zlem...

Já vím, ...již mlčím. Nic se nemá přehánět, ani to moje vyprávění.

Tak přátelé, mějte se moc hezky. Užijte si blížící se dovolenou a nezapomeňte navštívit česká knihkupectví a koupit si nějaký ten literární poklad. Jak jsem psala v úvodu, s knihou se nikdy nudit nebudete. Ahoj.

Komentáře (16)

Bibiana
09.06.2014

LordSnape, to máš pravdu, také chci vidět na dovče co nejvíc, kniha je tichá kamarádka, počká až když na ní máme náladu. Díky za názor, ahoj

Bibiana
09.06.2014

Adrio proč ne, čtečka je tou moderní formou čtení a pokud ti vyhovuje, nikdo se zlobit nebude. Jak ve čtečce, tak v knize, musí být ale něco, co si rádi přečteme, vtáhne nás to do děje a pak skoro nevnímáme Z ČEHO, ale CO ČTEME.
Jen jsem chtěla říct, že tištěná kniha má něco proti čtečce navíc. Je víc hmatatelná, než jen písmenka. Je to asi stejné, jako když někoho miluješ a bavíš se s ním přes skype a pak máš možnost osobního kontaktu. Je to neporovnatelný pocit. Každopádně jsou obě formy přijatelné, podle individuality člověka. Ahoj a díky, za vstup.

aneleh18
07.06.2014

Souhlasím s Adria Orici - dobře napsaný článek - skvělá práce. Navíc mne vyprovokoval k tomu, že musím pečlivě probrat bazar tady na DK, protože dovolená se opravdu blíží a i já se musím zásobit. Takže milá Bibiano, díky za upozornění a všem zde přeji krásnou dovolenou s naším společným přítelem - KNIHOU.

Adria Orici
07.06.2014

Bez čtečky nejdu nikam. Na dovolené většinou lenošíme a čteme. Pracuji většinou hlavou, psychicky. Nechci na nic myslet jen odpočívat. Když jsou menší knížky, Agáthovky ( tím myslím cca 250-300 stránek). Musím zásobit čtečku ;). Pořád se většinou dohadujeme co je kvalitnější čtení. Knihy nebo čtečky. Osobně mám raději čtečku, čte se mi zní lépe. Určitě některé čtenáře, čtenářky pořádně na..ru. Čtení miluji, jsem konzument. Jestli je kvalitní příběh, je mi jedno jestli v knize nebo v éčku. Jsme jen šílenci do písmenek a každý to vidíme po svém, jelikož naše pocity považujeme za správné. Článek je moc dobře napsaný. Skvělá práce ;).

Ivinho
06.06.2014

Je možné že čtečka kazí oči, já brýle nosím od základní školy a to jsem tehdy neměl žádnou čtečku do které bych čuměl, natož třeba počítač nebo dokonce mobil. Bohužel nemůžu porovnat míru poškození svého zraku.

LordSnape
06.06.2014

Fuj čtečky... Mně stačí dvě trochu silnější knihy a jsem v pohodě. Nepotřebuji dvacet e-booků, abych mezi nima přepínal jako nerozhodný degen, a zřejmě bych asi ani žádnou nedočetl. Ale předně jsem chtěl říci, že na dovču jezdím něco vidět a poznávat a ne si krátit čas jen čtením. :-)

Bibiana
06.06.2014

Ivinho, zdravím. Je to fakt, ale zase o tom nemůžeš tak dlouho mluvit. A také si kazíš oči. Od té doby co píšu na počítači a ne na psacím stroji, jsem vyfasovala na čtení brýle. Ahoj

Ivinho
06.06.2014

Na dovolenou nakrmím čtečku, vleze se do kapsy a já tak nemusím tahat tašku plnou knih ;)

2