Na dovolenou bez knih? Ani náhodou!

blog

05.06.2014 v 22:08 / Bibiana (943 views)
Na dovolenou bez knih? Ani náhodou!
Čtete? Pokud ano, nikdy nemůžete prožít nudu!

Odjíždíme s rodinou na dovolenou.

"Tak dělej!" Slyším volání netrpělivého manžela. Stepuje již před domem a pošťuchování dětí mu nejspíš leze na nervy. Pravda, jsou jako divá zvěř a právě se o něco přetahují.

"No jo, už jdu!" Hlásím se poslušně a v duchu si říkám, jak to má chlap jednoduché. Ženská, aby všechno potřebné kontrolovala sama.

Pobíhám zmateně po bytě a přemýšlím nahlas.
"Takže...děti jsou v autě...kufry taky, turista, konzervy, chleba, nože, otvíráky, plynový vařič, ešusy...stan, spacáky...pití... taky... vypla jsem ledničku, žehličku...sporák...kytky jsou zalité...okna zavřená...peníze...doklady...všechno pozamykané...a sakra...kam jsem dala ten rozečtený román? Chtěla jsem ho dočíst v autě. Ne, tak bez něj neodjedu!"

Šílím, protože si nemohu vzpomenout, jestli jsem ho již nezabalila do kufru. Z venku slyším štěkat klakson. Za chvíli se k němu přidává siréna složená z dětí i manžela. Tak jo, vzdávám to. Do příruční kabely házím ještě nějaké knihy, pro případ, že bych román nenašla v kufru. Nebo kdyby dovolená propršela a my zůstali uvězněni ve stanu.

První z nich je O ČEM ŽENY SNÍ, od Olgy Sommerové. Ta kniha slaví čtenářské úspěchy a já si jí ráda přečtu. Vytahuji z knihovny další knihu, tentokrát od Martiny Formanové, TROJDÍLNÉ PLAVKY. Ještě přidávám SKLADATELKU VOŇAVÉHO PRÁDLA, a beru i tu třetí od stejné autorky, mám ji ráda...NEVĚRA PO AMERICKU

Mám halucinace? Zdá se mi, že auto venku již nastartovalo?

Tohle mi dělat nebude! Zlobím se na manžela. Jakoby ho ta chvilinka zdržení zabila! Samý stres! Rozčiluji se.

Do tašky rychle házím ještě pár cestopisů, lékařskou knihu...povídky...křížovky...diář, propisky, hru Člověče nezlob se...karty...

"Zbláznila ses?"

"Fuj to jsem se tě lekla!" Vykřikuji poplašeně a dívám se do očí skutečně rozzlobeného chlapa. Mého chlapa.

"Snad sebou nechceš vláčet celou knihovnu?"
"Celou ne, ale pár knih ano!" Tvrdošíjně trvám na svém a podávám mu "nacpanou tašku" s knihami do ruky a vystrkuji ho ze dveří.
Zvítězila jsem!

Teď již jsem spokojená, když se mnou na dovolenou "pojede" i mini obsah mé milované knihovny. Proč říkám mé? Protože je jenom moje. Manžel má zase rád motorky. Kdyby mohl, také by si sebou nějakou vzal. Ale znáte to, "nevejde se" Ale on se za každou v tom širém světě, do kterého máme namířeno, alespoň otočí. Zastaví se u ní. Bude jí hladit očima a litovat, že není jeho. Holt, každý jsme "ujetý" jiným směrem.
Ale naše dovolená teprve začíná a navštívit nějaké knihkupectví nebude problém, stejně tak jako na každém kroku vidět nějaké super dělo, mašinu co bere dech /ten můj také, ale z jiného důvodu...asi jako teď manžela z mých milovaných knih/ ... a veterány...a kovošrot s vyhozeným podobným vehiklem, kde se také MUSÍME zastavit! A muzeum...mám pokračovat? Raději ne.

Ale nebojte, ve skutečnosti se máme rádi a tolerujeme se...

A víte z čeho mám největší radost? Z dětí. I ony milují knihy. Zatím sice jen pohádky, ale není to to nejkrásnější, čím se dětská duše zabaví? A i v dobře napsaných pohádkách je přece hodně moudra...vítězí v nich dobro nad zlem...

Já vím, ...již mlčím. Nic se nemá přehánět, ani to moje vyprávění.

Tak přátelé, mějte se moc hezky. Užijte si blížící se dovolenou a nezapomeňte navštívit česká knihkupectví a koupit si nějaký ten literární poklad. Jak jsem psala v úvodu, s knihou se nikdy nudit nebudete. Ahoj.

Komentáře (16)

Leniiis
06.03.2015

Já bez knížky taky nedám ani ránu. Na dovču táhnu taky hodně knížek, loni jsme letěli letadlem poprvé a já bez zkušeností a bála jsem se, abych nepřesáhala váhový limit tak jsem si vzala jen jednu knížku a ta byla během 3 dnu přečtená. Naštěstí jsem se seznámila s milou Češkou, která tam měla knížek asi pět a tak mi půjčila a já přežila dovolenou bez ujmy na zdraví.

Ikkju
16.06.2014

Beru sebou knihy i na vandr, je srandovní, jak na to kamarádi reagují. Ze začátku si klepali na čelo, když jsem zasedl na pařízek a vytáhl knihu básní, teď už jsou ale zvyklí a berou to jako samozřejmou úchylku. Párkrát to dokonce ocenili, když jsme si například udělali tématický večer, běhali po pískovcových skalách a skládali romantické básně jako variace na K.H.Máchu.

Akorát pak v knihách občas nacházím zrníčka písku a větvičky vřesu, což vlastně zas tak nevadí..

Marika Vanova
16.06.2014

Moc děkuju Bibianě za krásný článek, jako by mi mluvil z duše. Za dva týdny se chystáme na Šumavu a já už delší dobu probírám očima, rukama a hlavou, co si všechno vezmu na čtení a jestli ještě přece jenom něco nedotáhnu z knihovny. Díky.

rusalka123
15.06.2014

Já bohužel trpím fobií z pomyšlení, že možná nemám dost knížek, takže si vždycky, když někam jedu, beru dvakrát tolik, než mám reálně šanci přečíst... Samozřejmě, že to pak všechno táhnu nepřečtené zpátky a jsem na sebe naštvaná...

Roselunda 1928
15.06.2014

Já si na dovolenou taky vezmu nejmíň 2 knihy, co kdybych se nudila?A souhlasím s uživatelem Adria Orici!

Adria Orici
09.06.2014

Bibiana - chápu jak jste to myslela. Jen sem měl dodat, hodně pracovně cestuji. Tedy plný kufr knih není ideální. Mám tu základní Pocketbook 614. Stačí a plně vyhovuje. Nepotřebuji zbytečnosti. Nechci s wifi. V letadlech se stále obávají teroristů. Když jsem doma nakupuji české knihy pouze přes palmknihy. Naštěstí podobné české weby, ve světě jdou docela v pohodě. Elink rozhodně nepoškozuje zrak ani nezhoršuje. Stačí se zeptat odborníků. Ale jak to bývá co odborník to jiný názor. Za sebe mohu říci, na čtečce mě nebolí oči jako na papíru.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%BD_pap%C3%ADr

Bibiana
09.06.2014

Aneleh, moc děkuji za přání, i tobě přeji fajn dovolenou. Měj se dobře a pořádně se zásob něčím co nezklame. Ahoj.

Bibiana
09.06.2014

Ivinho, zrak čtení nepoškozuje, jen může přispět k jeho zhoršení, například u počítače jsem si skoro jistá, že tomu tak je. Ale je to jen můj názor.

1