Můj vztah ke knihám

blog

15.12.2014 v 17:11 / Knihomolkaa (1480 views)
Můj vztah ke knihám
Když knihy byly ještě knihy, byl svět krásnější. V poslední době je ale nahradily čtečky. Jak mi je to líto. Vždyť držet v ruce knihu a cítit ten papír, ze kterého dýchá minulost a příběh je prostě pocit k nezaplacení. Ale to asi většina lidí necítí tak, jako já. Se čtečkou jsem měla tu čest jen jednou a to mi tedy stačilo. Prostě to není ono. Mnohem raději mám knihy papírové, staré, nové, voňavé, se zajímavým obalem, se záložkou. Nevidím jedinou výhodu čtečky, kromě té, že nezabírá tolik místa, jako kniha. To je sice pravda. Ale když se chce, všechno jde. Já si třeba vždy vyberu knihu, kterou nosím se sebou v kabelce (přiměřené váhy a velikosti). Tuto knihu čtu ve vlaku a ve škole. Doma mám knihu rozsáhlejší, která se nedá nosit se sebou a tu čtu doma.
Kniha pro mě znamená únik do jiného světa. Do jiného příběhu. Útěk k jiným myšlenkám. Přiznávám, že knihy vybírám dle nálady, a tak mám rozečtených asi 15 knih. Je to způsobeno tím, že když se ke mně dostane nějaká nová kniha mám potřebu ji začít číst a odhalit její tajemství.

Další věc, která mě na dnešní době mrzí je ta, že ke knihám má pěkný vztah čím dál méně lidí. Od čtení je většinou odradila v mládí povinná četba plná pro ně nezajímavých knih. Když je něco povinné hned je to špatné. Vždyť to sami znáte. Já se také přiznávám k tomu, že některou knihu nepřečtu jen proto, že ji číst musím. I když bych strašně chtěla, něco uvnitř mě se bouří proti slovu "Musíš!". Navíc je v dnešní době na čtení strašně málo času. Ono se totiž všude spěchá a všechno musí být hned. To člověk večer lehne do postele a je rád, že je rád.

Lásku ke knihám sdílím se svou maminkou. Ona mě ke knihám vedla a díky ní jsem v nich našla zalíbení. Je pěkné, když někde slyším o nějaké knize a myslím si, cha, tu jsem také četla. Knihy rozvíjí slovní zásobu, což je jejich obrovské plus. Dodávají Vám obecný rozhled po společnosti, světě. Zvou Vás na návštěvu do historie, či budoucnosti. A nic za to od Vás nežádají. Kromě slušného zacházení a kapky času. Tak co Vám ještě brání si zajít do knihovničky pro nějakou pěknou knížku?

Komentáře (11)

Alix
11.02.2018

Knihy jsou brány k jiným světům a každý knihomol to pochopí ...

netopýrek
02.03.2015

Tvůj článek se mi moc líbí, podle toho co jsem si přečetla, tak na všechno máme stejný názor. Já knihy prostě miluju. Občas se tak začtu, že ani nevnímám okolí, a o tohle podle mě hodně lidí přichází, nevidí jaké kouzlo v sobě kniha má. Nedokážou pochopit, co nás na těch knihách tak baví, a mě osobně to moc mrzí :)

ale tvůj článek mi neuvěřitelným způsobem zvedl náladu :)
takže ti DĚKUJI :))

drabkova.olga
26.12.2014

Musím, nic nemusím. Jen jsem měla štěstí na učitelkku, která dokázala barvivě převyprávět a naladit Vás i na tu takříkajíc povinnou četbu. Čtu ráda, dávám přednost klasickým knihám a není mi líto se s nima všude tahat :-)

Kao
21.12.2014

Člověk to musí mít v hlavě v pořádku aby zvládl přečíst víc knih za jeden týden a po tom týdnu se neztratil v nějakém tom imaginárním světě... Pokud není v pořádku tak se fakt potom nedivím,že to tomu dotyčnému přetěžuje mozek...

AnetW94
21.12.2014

Pejsánek: Čtení přetěžuje mozek? Je to nezdravé? Čtenář neví, čí je?

To je skrytá kamera?

lugh
21.12.2014

Jsem velkým milovníkem knih, ale na druhou stranu jsem si oblíbil čtečku. Dostal jsem ji darem asi před půl rokem. Od dětství jsem s sebou všude nosil knihy, na cesty, do školy, později do práce. To obnášelo někdy nést poměrně slušnou zátěž. Čtu více knih najednou, možná hloupý zvyk, ale je to tak. Hlavně dovolené byly plné rozhodování které vzít a nebo nechat doma. Čtečka je pro mne usnadnění. I když kniha je kniha. Knihy kupuji dále, ale čtečku mám také hodně napěchovanou.

eva1750
20.12.2014

Taky miluju knihy i s jejich vůní, šustěním papíru, jejich váhu v ruce.... I přesto jsem si čtečku pořídila. Čtu v podstatě pořád - o polední pauze v práci, když čekám na autobus, když čekám na děti, než začne vařit voda na vaření špaget, u televize, v posteli ..... Prvních pár knížek mi ten "zázrak" připadal v ruce tak nějak cizí, ale zvykla jsem si. Teď ji v mojí kabelce najdete už vždycky. Ale na klasické knihy jsem nezanevřela - na nočním stolku mi leží obyčejné knížky, většinou ty, co v elektronické podobě nejsou, dostanu je jako dárek, nebo mi prostě v obchodě padly do oka a musela jsem je koupit hned. Prostě - miluju knížky ve všech jejich podobách.

Marillee
17.12.2014

Čtečky? Zkus si táhnout 500 stránkové bichle do školy. I jen 300 stran. Učitel ti ji zabaví a na celý den máš prd. Proto tahám tablet, na ten se můžu vymluvit, že si do něj zapisuju nebo hledám na wiki. A naopak - dneska se dostává do popředí YA a já knížky naopak vidím všude a neustále, u mladých lidí nejvíce.

Ale jinak má tvůj článek hezkou myšlenku, je to vlastně taková óda na knihy. :)

1