Moje patálie se čtenářskou výzvou aneb Už jsem se infikovala tendencí podělit se o zážitky

blog

20.06.2015 v 07:24 / Enehy (568 views)
Moje patálie se čtenářskou výzvou aneb Už jsem se infikovala tendencí podělit se o zážitky
Bylo nestudené a nezasněžené lednové ráno a já jako vždy projížděla novinky na facebooku a ostatních nalajkovaných stránkách a ejhle na knižní databázi spousta lidí řešila čtenářskou výzvu. „Co to asi je?“ řekla jsem si a zvědavě rozklikla první odkaz.

A můj první dojem? Tak ten byl spíše negativní, přece mi nikdo nebude určovat, co mám číst, že? Přesto postupem času a také proto, že jsem právě dočítala Prázdné místo od J.K. Rowlingové (kniha má více než 500 stránek) a kategorie „trilogie“ jsem si v tu chvíli nevšimla, jsem se rozhodla, že to také zkusím.

Zaprvé se musím přiznat, že jsem sakra ve skluzu. V současné době mám načteny knihy do osmnácti kategorií a zrovna teď by to mělo být dvacet pět. Nicméně mě dost uklidňuje, že přichází, doufám, teplé a slunečné léto, a já díky mé práci budu mít více času na všechno kolem včetně čtení, takže knihy těšte se.

A co jsem při plnění čtenářské výzvy objevila? Především to, že mám tendenci si brát tenčí knihy, abych to všechno zvládla. A tak mě pobavila moje mamka, když jsem se přišla zeptat na její oblíbenou knihu a bylo mi řečeno, že je to všech x dílů Tří mušketýrů. Knihy jsem četla všechny, když mi bylo asi třináct, a ačkoliv je to úžasná literatura, opravdu teď nemám čas, abych se tím vším s radostí prokousávala znovu. Naštěstí moje mamča je také velká fanynka Agathy Christie a ta tak sáhodlouhé knihy nepíše. Pro ty, co ještě nemají splněnou kategorii „kniha, která se odehrává během vánoc“ Vánoce Hercula Poirota je jedna z těch lepších. No ale, jak se říká, člověk si na všechno zvykne a i já začala zase číst obsažnější knihy, tudíž můj další adept je Hra o trůny (asi miliony stránek). To je pro změnu taťkova oblíbená kniha, ale taková kategorie tam bohužel chybí.

Jinak má na mě čtenářská výzva veskrze pozitivní vliv. Konečně jsem si přečetla jednu knihu od Doris Lessing aneb naší vedoucí katedry opěvovanou autorkou. K narozeninám jsem si objednala Děti z Bullerbynu, které bezmezně miluju od mých osmi let. Díky kamarádce jsem konečně objevila nádherný a moudrý svět Malého prince. Dočetla jsem Králíku, utíkej!, kterého jsem začala číst na vejšce a teprve teď mu opravdu přišla na chuť. A hlavně asi před měsícem jsem vypojila televizi z antény, abyhc nebyla rozptylována, takže pokud se po večerech neučím španělsky nebo nepiji víno s ostatními na zahradě, můžu číst až do aleluja. A cítím se skvěle.

A jak si teď stojím?

- kniha tlustší než 500 stran - The Casual Vacancy by J.K. Rowling
- kniha podle které byl natočen film - Tráva zpívá by D. Lessing
- kniha napsaná ženskou autorkou - Z hlubin by M. Atwood
- kniha krátkých povídek - Nocturnes by K. Ishiguro
- kniha, která se odehrává v cizí zemi - Švábi by J. Nesbo
- kniha od vašeho oblíbeného autora, kterou jste ještě nečetli - Enduring Love by I. McEwan
- kniha, kterou vám doporučil kamarád - The Little Prince by A. de Saint-Exupéry
- kniha, která vyhrála Pulitzerovu cenu - Správkař by B. Malamud
- kniha, která byla napsána před více než 100 lety - Strašidelný hotel by W.Collins
- kniha, kterou zvládnete přečíst za den - Podivná knihovna by H. Murakami
- kniha, která se odehrává na místě, kam jste se vždy chtěli podívat - Paradise News by D. Lodge
- kniha z vašeho dětství - Děti z Bullerbynu by A. Lindgren
- kniha, která má v názvu barvu - Knížka s červeným obalem by A. Berková
- kniha, která se odehrává během Vánoc - Vánoce Hercula Poirota by A. Christie
- kniha, jejíž autor má stejné iniciály jako vy - Katyně by P. Kohout
- hra - R.U.R. by K. Čapek
- kniha napsaná podle TV pořadu nebo z které TV pořad vznikl - Prasklé zrcadlo by A. Christie
- kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli - Králíku, utíkej! by J. Updike

Komentáře (2)

Dixinka
22.06.2015

Jsme na tom úplně stejně. Nejdřív jsem Výzvu zavrhla, potom ji všem doporučila a nyní??? Už v ní jedu jako všichni ostatní. Také vybírám knížky méně obsáhlé, abych měla "splněno", ale blížím se ke zdárnému konci, takže pomalu riskuji s knihami o více stranách. Shodly jsme se - R.U.R, J. Nesbo.

Přeji šťastný výběr.

Ajrad1981
22.06.2015

Děti z Bullerbynu jsem si do Čtenářské výzvy naplánovala taky :-D :-D