Moje knižní meditace

blog

16.07.2015 v 20:08 / Enehy (385 views)
Moje knižní meditace
Beru do ruky první knihu a pokládám ji na židli. Předtím než ji položím, podívám se na ni a očima ji pohladím.

Pečlivě vrším jednu knihu na druhou. Po chvíli je polička Iana McEwana prázdná. Přetřu ji navlhčeným hadrem a smetu tak všechny kočičí chlupy, které se tam mohly zachytit. Pak všechny Iany McEwany vrátím zpět a obracím se k Davidu Lodgovi. Za hodinu mi projde rukama celý svět od Agathy Christie, přes, Keplera a Browna, až k Dostojevskému, Hugovi a Karolíně Světlé, několik století od Shakespeara a Scotta, přes Dickense, Joyce, rozhněvaných mladých mužů, Rushdieho, až po Rowlingovou, a nepřeberné množství žánrů od českých pohádek, přes knihy o výtvarném umění, toulky dějinami, encyklopedie, romány, až po učebnice matematiky a fyziky.

Tuhle činnost miluju. Sice je to uklízení, ale působí na mne jinak než vytírání podlahy nebo věšení prádla. Nerozčiluje mne. Během chvíle se mi před očima promítnou šťastné i nešťastné osudy, zkušenosti tisíců lidí, vzpomínky na místa, kam se mnou tyto knihy cestovaly, hudba, kterou jsem v tu chvíli poslouchala. Je to svým způsobem meditace, která mě odpojí od reálného světa, stejně tak, jak to umí samotné knihy. Je to meditace, ke které se uchyluji, když jsem unavená tak, že nemůžu ani číst.

Naneštěstí při tom často trpím touhou přečíst si všechny ty knihy znovu. Mrzí mě, že nedokážu číst rychleji, že nemám na svoje knihy více času, že je nemůžu číst všechny najednou. Právě dnes na mne vykoukla Sága rodu Forsytů, kterou jsem četla kdysi dávno na gymplu, a hned po ní Český Honza, kterého jsem si vždy zopakovala o prázdninách u babičky. A co teprve všechny ty nové knihy, které jsem ještě nestihla pomalu ani prolistovat! A to jsem zatím jen oprášila knihovny v obýváku. Ještě zbývá ta v ložnici se sci-fi a Kingem a v učebně ta s americkou literaturou!

Možná bych tedy měla poslechnout svou neodbytnou černou kočku, zaklapnout notebook, popadnout Sencislo9 a zalézt do nějakého klidného koutku a odpojit se na chvíli od světa. A přesně to jdu také udělat.

Komentáře (3)

martinami
28.07.2015

nádhera přesně jsem se v tom viděla :)

Spajdy
21.07.2015

Moc hezky vystižené, je to tak :-)

dearkiki
17.07.2015

Tohle je ale naprosto přesné. Mám to zrovna tak. Miluji přerovnávání knihovny.