Mateřská, ale určitě ne dovolená

blog

27.06.2016 v 08:05 / Luca84 (406 views)
Mateřská, ale určitě ne dovolená
Stříhám metr. Přesně řečeno mi zbývá pouhých 35 dnů, které mě dělí od návratu zpět do práce. Mísí se ve mě různé pocity. Je v tom radost i strach. Vážně se blíží ta chvíle, kdy si uvařím kávu a dopiji ji ještě teplou, aniž bych ji předtím musela dvakrát ohřívat v mikrovlnce? Opravdu budu moct poobědvat v klidu, bez odbíhání od talíře, utírání malých obličejíků a sbírání zbytků jídla pod stolem?
Byla jsem s růžovkama na hřišti, kde mi jiná matka vyprávěla o knížce, kterou si před pár dny koupila. Prý se u čtení skvěle pobavila. Ptám se jí tedy, jak se to zábavné čtivo jmenuje. Mateřská, ale určitě né dovolená. Ehm, aha, vskutku originální název.

Nabízí se otázka, proč matky na mateřské dovolené čtou knížky o jiných matkách na mateřské dovolené, když většina těchto matek jsou vděčné za každou možnou chvilku, kdy si nepřipadají jako na mateřské dovolené. Odpověď je ale snadná. Je báječné zjistit, že převážná část žen (ale i mužů!) na mateřské se v tom plácá dost podobně. Že různá emoční vypětí, zoufalá únava během probdělých nocí, pocit, že to prostě nezvládáme, že tohle všechno zažíváme všechny, v různých intervalech a intenzitách. A ač se nám tyto stavy můžou v určitou chvíli jevit sebetragičtěji, mile rády si o tom přečteme a třeba se i od plic zasmějeme. Nikoliv škodolibě, spíš chápavě, soucitně a hlavně s úlevou, že v tom skutečně nejsme samy.

Pokud se na mateřskou dovolenou teprve chystáte, pokud ji právě prožíváte nebo si ji chcete prostě jen připomenout, doporučuji přečíst román Julie Halpernové Mateřská, ale určitě ne dovolená.

Komentáře (2)

xmarek
26.07.2016

Když hovoříte o tom strachu a radosti tak Vám doporučuji toto: http://goo.gl/29fqnV (sekce Učení). Třeba Vás to navede a Váš krok zpět do realného života bude doprovázen o další skušenost. O jakou? Třeba o tom jak to v životě chodí a, že základem je nebát se a umět komukovat. A ruku na srdce toto je dovednost, kterou mnohá matka s dítětem v době MD ztrácí. Přeji hezký den.

SlamLenka
27.06.2016

Na to označení "mateřská, ale určitě ne dovolená", jsem háklivá asi stejně, jako třeba na "vysokou školu života" nebo prohlášení "Nejsem rasista, ale..."
Byť jsem celkem otevřená různým tématům a nebránila bych se ani počtení o tom, jaké to je na rodičovské dovolené, určitě bych po téhle knize nesáhla, a to jen pro tenhle hloupý překlad zcela neutrálního původního názvu knihy v angličtině, tj. Maternity Leave.
Škoda...