Literární milníky

Literární milníky
Jsou milníky v dějinách naší planety jako například když Zemi začali vládnout teplé klimatické podmínky a lávové katastrofy.Milníky v dějinách lidstva jako například mladší doba kamenná nebo vynálezy a pokrok techniky v 19.století.Existují však také milníky v literatuře,které řídí směr kam se budou literární díla odvíjet,ukládá nové žánry a také literaturu zlepšují a dělají ji dokonalejší. Zasluhují se o ně špičkový autoři,ale také lidé,kteří mají sen a dokážou ho přepsat do svazku písmen,řádků, symbolů a kapitol.Například Jiří Wolker je považován za tvůrce moderní české poezie ve 20.století. Haruki Murakami je považován za strůjce nového rozměru románů a Stephen King je považován za spisovatele tisíciletí,protože uvedl novou tvář hororových románů, ale těch milníků je více než vedené příklady.
Chtěla bych slyšet vaše názory na tyto literární milníky, díky kterým je literatura zase blíž k téměř dokonalé. A také jaké knihy považujete za milníky osobního literárního rozvoje.

autor: Dobročtenářka · 09.08.2017 v 13:43 · přečteno 251x

Komentáře (4)

Koka
09.08.2017

S ohledem na značnou gramatickou, stylistickou i věcnou pofidérnost tohoto článku jsem si klikla na jméno jeho autora/-ky a k velikému překvapení mě to místo do profilu Dobročtenářky "hodilo" na PROFIL REDAKCE DK !!!!! :
https://www.databazeknih.cz/bloger/dobroctenarka-197587
Je to šotek, nebo hloupý vtip nebo zas došlo k malým, zanedbatelným technickým chybám, které budou hned napraveny? Nebo rovnou řečeno - opět se někdo naboural do DK??!!

katy238
09.08.2017

Jako čtenář brakové literatury si asi těžko můžu dovolit hodnotit díla velikánů a mé vzdělání mi nedovoluje jim přikládat i význam v historii. Pro každého má jiný autor jinou hodnotu a těch, kteří dokáží hodnotu díla a života spisovatele zhodnotit objektivně a bez citových záchvěvů, je hodně málo a já mezi ně nepatřím. Pro mě osobně je byl třeba nějakým takovým milníkem Karel Čapek, také Arnošt Lustig, mihl se kolem mě Oscar Wilde a pohltil mě svět J.R.R. Tolkiena, i když názory na jeho dílo se různí, vymyslet celý svět i s jeho řečí není jenom tak. Ale kniha, o které mohu říci, že je taková nej a určila můj směr, neexistuje. Čtu co mě baví a když mě to nasměruje někam dál, jsem ráda. Nic více, nic méně :-)

Teckovana
09.08.2017

Nejsem žádný bohemista, ale domnívám se, že pro moderní českou poezii bylo významnějším milníkem vydání Čapkových překladů ve sbírce 'Francouzská poesie nové doby'. Wolker se neobjevil jako blesk z čistého nebe.

Lector
09.08.2017

Stačí se podívat do sekce Seznamy. Je plná literárních "milníků". Každý druhý uživatel je schopen sestavit přehled svých literárních milníků.
Diskuse na toto téma pravidelně probíhají v různých diskusních vláknech.
Nechci tuto iniciativu snižovat, ale už prosté označení komerčního autora Kinga za "spisovatele tisíciletí" je znevážením díla přinejmenším desítek autorů, kteří bohužel měli tu smůlu, že nepsali o upírech, ale např. o válečných hrůzách nebo o problémech třetího světa.
PS: Mám Kinga rád, ale titul "spisovatele tisíciletí" mu s chutí upřu.