Lehoučká kritika systému

blog

15.03.2013 v 02:12 / Sási (988 views)
Lehoučká kritika systému
Kritika současného systému je v dnešních dnech velice populární téma. Je zajímavé, že přes svobodu, kterou tento systém údajně poskytuje, přichází stále více levicových intelektuálů, kteří kritizují systém, převážně tedy liberální demokracii a kapitalismus, ze všech možných úhlů. Nutno dodat, že tato kritika je mnohdy oprávněná a jasná, ovšem někdy je to kritika, která se ztrácí v pojmech a slovech z minulost a my ani nevíme, jak je dnes interpretovat či co si pod nimi vybavit.
 
Jedním z problémů současného systému je to, že schopnost globalizovaného kapitálu vynucovat si ústupky na demokratické politice národních států je mnohem větší, než je schopnost demokratické politiky národních států vynucovat si ústupky či regulovat nadnárodní kapitál. Tak pravil pan Pehe.Tato nesouměřitelnost má za následek akcelerující proces privatizace demokratické politiky, neboť strany jsou závislé na velkých penězích a masivní korupci. Takováto zprivatizovaná politika je pod tlakem, aby zprivatizovala veřejné statky i celé oblasti státu.Levicový intelektuálové a politici, často dobře argumentují a kritizují systém tam, kde je ho kritizovat třeba. Nicméně mají problém s podrobnějším popisem cílového stavu, který by sloužil jako alternativa k současnému systému. Oni prostě nejsou schopni přijít s globální alternativou, tak je to nakonec levice, která je přistižena se spouštěnými kalhoty. Pokud nejde změnit systém globálně, pak je možné o změny lokální jako ekologie, neoliberální reformy, MMF, diskriminace adt. Tak by si to představoval například Micheal Hauser, věčný bojovník proti liberální demokracii a kapitalismu a veliký obdivovatel Slavoje Žižka (nejnebezpečnějšího filosofa západu).

Komentáře (7)

zipporah
27.03.2013

Takéto články si rada prečítam, lebo väčšina ľudí sa vyjadruje k týmto problémom veľmi agresívnym štýlom, mám dosť, že sama som nahnevaná, keď len vidím slovo "fico", nikto by mi pekne nenapísal odpovede, preto si otázky radšej nechávam pre seba. Neviem si nájsť riadnu prácu už takmer tri roky a iba sa prebáram, z toho teda vyplýva, že radšej by som žila v socializme a mala prácu, nech je nedostatok televízorov a keksíkov, ale nech ľudia robia, pracujú, pretože už v tejto dobe, keď človek nepracuje, a k tomuto tá sloboda.... neviem, či si to vedia istí ľudia vôbec uvedomiť, pochopiť, čo to znamená, aké dopady to má na človeka! Tí, čo veria, že život je taký, aký si ho sami vyrobíme, sú najväčšie netvory, tie kapitalistické netvory, podľa Junga majú najlepšie vyvinutú NEracionálnu funkciu-extroverzné vnímanie... možno takíto sú práve na tých postoch, na ktorých sú ďaleko od reality, skutočného života a hrajkajú sa s ideami, lebo si to mohli celý život dovoliť, mali na to životné podmienky. Som toho názoru, že ľudia, ktorí chcú naozaj pomáhať a niečo riešiť, do politiky nevstúpia nikdy a takisto aj empatickejšie charaktery budú vždy v ústraní... treba konať, nie žiť iba účelovo a tancovať okolo slovách. Tiež vďaka skúsenostiam v školstve a pobyte v Londýne viem, že prvým krokom k riešeniu aj ekonomiky, je vzdelanie, pracné a dlhodobé, ale niečo na tom je.

Marwin
24.03.2013

Možná , že by se ekonomická nepříznivá situace dala vyřešit podle starého známého vtipu:
Izrael potřeboval zvednout ekonomiku a tak svolal nejvyšší radu , aby poradila co se má dělat.
Jeden z radících se, navrhl:" Vyhlásíme válku USA!"
"No , jo , ale musíme dát pozor abychom nevyhráli.!" varoval druhý

WEIL
24.03.2013

No, předně bych škrtl, že kritika současného systému je v dnešních dnech velice populární.

On je to ten základ společnosti, jak funguje. A jak udělat nějaké změny k lepšímu.
EU, a hlavní státy, které jsou ekonomickými pilíři tohoto uskupení států se potácejí ve stejných problémech, jaké jsou i v CR. Z toho mi vychází, že když to nedokáží řešit oni, tak jak mi, přicmrndálci bychom si s tím - odkázaní na jiné státy - mohli dokázat poradit?

Co jsme schopni nabídnout po ekonomické stránce světu?
Moc toho není, a to je ten problém CR.
Takže se jen vezeme jako podobné státy v rámci EU.
A nevidím východisko.

Sási
15.03.2013

Nokid, tak já tam schválně zmiňuji autory jako je Jiří Pehe, Michael Hauser či Slavoj Žižek a člověk si tak může dohledat jejich díla v případě zájmu o podrobnější informace. Asi to rovnou budu psát do textu příště, možná to bude lepší. Jinak bych tedy doporučil ohledně té kritiky díla jako je Záhada kapitálu (David Harvey), dále právě Jiří Pehe a jeho sborník s názvem Krize, nebo konec kapitalismu, pak nová kniha od Michaela Hausera Kapitalismus jako zombie, no a když už jsem zmínil Slavoje Žižka, tak jeho titul Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška.

nokid
15.03.2013

No máte sice oba pravdu, ale jak tento příspěvek souvisí s knihami a literaturou?
Ale na druhé straně je fakt, že bez narušení životního prostředí planety a bezohledného vykořisťování afrického obyvatelstva (nejen!) bysme nemohli ani kousnout do banánu a nesvítili možná ani těmi petrolejkami. Jenže vidíte to sami, lidi si neumějí správně zvolit vůdce a pak se diví když jim diletanti zvedají daně a zadlužují je samotné. Ať v Ghaně nebo v Česku.
Tuhle byli v ČT "guruové" privatizace, Kočárník, Ježek...chyběl ještě Klaus a byli by tam všichni. A tihle pánové místo v kriminále sedí pohodově ve studiu a cítí s být "zasloužilými" borci ekonomiky, přitom tomu rozumějí jak kozy petrželi.
Dokud si občané neudělají pořádek ve stylu západní společnosti, ani ekonomika se nepozvedne, tohle říkám už přes 20 let. A stále více se to potvrzuje!

Sási
15.03.2013

Skvělá práce Marwine! Ideální systém opravdu není možný. Revoluce svrhne jedny nepřátele a přinese jiné. Přechod z uzavřené společnosti (totalitarismus atd.) k otevřené společnosti přinesl oproti minulým režimům relativní možnost volby, svobody a soutěže, avšak ruku v ruce s tím je společnost stále více atomizována a individualizována, vzniká éra prázdnoty v našich srdcích a éra, které vládne kyberprostor. Sociální život upadá materiální touha po bohatství, úspěchu a moci, je brána jako správný a žádaný krok směrem kupředu. Je to bráno jako normální a psychické problémy a poruchy jsou na denním pořádku (například v Anglii až 60% studentů bere antidepresiva). Většina chce všechno, ale za cenu ničeho a tak vzniká stav depresivní hedonie, kdy jsou lidé pouze schopni pídit se za požitky. Tento stav Erich Fromm nazval "patologie normálnosti".
Utopie, která má název "revoluce vědomí" pravděpodobně nenastane z důvodů, které ve svém projevu řekl Krishnamurti, a sice, že člověk je tvor brutální, násilný, agresivní, majetnický, soutěživý. A v rámci toho vytvořil společnost.

Marwin
15.03.2013

Najít ideální systém je nemožné. Kritizujeme světové diktátory , ale mnoho kulturních klenotů vzniklo právě jejich přičiněním a my ty klenoty obdivujeme a oslavujeme . Na druhou stranu mnoho kulturních klenotů díky diktátorům již nemůžeme obdivovat.
Kritizujeme socialismus , ale doktor zadarmo a dovolená v BLR za pár korun , to byla pecka .Kapitalismus je strašný ,ožebračuje většinu lidí , ale chceme nové mobily a nová auta a nové čtečky knih. Pokrok ve výrobě je však většinou výsledkem konkurenčního boje a ten v socialismu nebyl(nebo nebyl vidět).
Už dlouho jsem neviděl žádného intelektuála (levicového , pravicového ,severního ...) , který by si stoupl na náměstí a promluvil k lidem , kteří proudí okolo něj a nabídl jim nějaké řešení neutěšeného stavu společnosti.
Pokud to máte někdo v plánu udělat , sledujte prosím letáky našich významných supermarketů , protože pokud by se Vaše veřejné vystoupení náhodou krylo s akcí v Lidlu , či Penny nemusel byste na náměstí najít dost posluchačů.
P.S. Dnes 15.3.2013 , v den výročí okupace českých zemí , jsem byl neaktivním účastníkem bitvy o zlevněné sprcháče (Nivea za 29Kč , omezené množství)v jednom marketu .
Jeden proud pádících pěších bojovníků , často vyzbrojených bodno-sečnými holemi se vrhl na regál s drogistickým zbožím od východu(míněny dveře , nikoli světová strana) , za nimi postupovala vozba (košíky na kolečkách) tlačena zbytky záloh.
Druhý proud jim chytře nadběhl okolo nedbale postávající ochranky a v klínové formaci obsadil strategickou únikovou trasu okolo pečiva.Tak jako Žižkovi u Sudoměře , podařilo se dvěma babkám zadržet ofenzívu 1. východního frontu , neboť se jim zaklínily v uličce u domácích potřeb vozíky. Nekřičely však " Nepřátel se nelekejme..." (ale to prý nekřičeli ve skutečnosti ani Husité) , ale jedna volala :"Aničko , vem mi tam tři ovocný vůně a dvě ty mořský pro Karla!" a druhá jenom nadávala.
Jelikož jsem zbaběle přihlížel z povzdálí a dělal , že mě strašně zajímají druhy kečupů v jednom bezpečném koutě bojiště , sprcháč jsem nezískal.Závistivě jsem sledoval koše vítězů , v nichž se barevně skvěla kořist.(Rekordní koš jich obsahoval asi 70).
Závěrem musím tedy konstatovat ,že změna systému je možná , ale pozor , blíží se Velikonoce a počty akčních letáků ve schránkách narůstají a volné termíny pro revoluci v kalendáři ubývají jak jarní sníh.
Sási:Tvůj článek se mi velmi líbil. Děkuji.