Láska napříč časem

Láska napříč časem
Autoři: Romain Rolland vs. Hanif Kureishi
Dílo: Petr a Lucie vs. Láska ve smutné době
Žánr: Novela vs. povídková kniha
Nakladatelství: Melantrich vs. Dokořán

Láska je jistě tuze krásná věc a stojí za to ji zaznamenat ve všech podobách i v literárním světě a právě láska spojuje tyto dvě knihy. Ať už jste zamilovaní či nikoliv, tak prostě láska je všude kolem vás a i vy ji nějakým způsobem přijímáte či ji dáváte najevo. Dost už však bylo úvodních slov a pojďme se už naplno věnovat danému duelu.

Romain Rolland- Petr a Lucie

Milostná novela, jemně vykreslující rodící se vztah a následný tragický konec velké lásky dvou milenců Petra a Lucie. Jejich vztah je zahalen stínem válečného utrpení a hrůzných chvil první světové války. Oba milenci dávají své lásce 100 %, ale nakonec jim bohužel osud není nakloněn.

Přiznám se, že tato skromná knížečka (rozsahově má totiž jen 104 stran) je pro mě jistou srdeční záležitostí. Právě tato literatura mě totiž kdysi přivedla ke čtení a položila tak základ mého nesmírného knihomolství a za to jí už budu navždy a nesmírně vděčný. Knihu jako takovou právě díky pramálo stranám pak máte přečtenou raz dva. Až je to možná škoda, jelikož Petr a Lucie je literární klenot a to starších dob a rozhodně ji doporučuji zadat každé škole do seznamu maturitní četby. Samotná a hlavní láska je zde vypsána od začátku až po její hořký konec. Nutno dodat, že je vypsaná velice kvalitně a čtenáře chtě nechtě musí chytnou za srdce. Osobně mám nejraději tu seznamovací pasáž naší dvojice a pak onen velice smutný konec. Útěchou jim může být alespoň to, že se jim splnilo, že spolu byli až do smrti. Nicméně takovou smrt si rozhodně nezasloužili, ale to už odbíhám. Samotný příběh je pak velice čtivý a rozhodně se nejedná o žádnou klišé prosáklou červenou knihovnu. Naopak je vám nabídnut nesmírně krásný, krátký, promyšlený a bravurně zvládnutý milostný příběh od A po Z. Jazyk knihy se k příběhu absolutně hodí, nelze mu nic vytknout a dalo by se říct, že pan autor je mistr slova. V knize najdete plno krásných metafor, přirovnání a popisů. Postavy také musím hodnotit na jedničku s hvězdičkou. Ústřední milostnou dvojici si zamilujete hned od seznámení s nimi a jejich zpracování je více než dostačující. Zaujmou i vedlejší postavy. Každá postava pak má v ději právoplatné místo a bez ní by Petr a Lucie nebyla tak skvělou knihou. Na závěr dodám své procentuální hodnocení a to je bez okolků plných 100 % a knihu doporučuju ke čtení všem.


Hanif Kureishi- Láska ve smutné době

Láska ve smutné době je soubor povídek. Hrdinové těchto deseti příběhů už mají většinou mládí velice úspěšně za sebou a nejsou si jisti, co by mělo následovat. Hledají tak různé úniky v drogách, sexu, náboženství. Kuresihi do takto ovlivněných lidských duší dokáže nahlédnout bez příkras a přesně popsat co v nich objevil. Místy z toho až čtenáři běhá mráz po zádech. Zároveň však dokáže pobavit, rozesmát. Právě této směsici tragična s komičnem vděčí jeho texty za mimořádnou působivost. Tyto Kureishiho povídky jsou kronikou soudobé multikulturní společnosti a svědectvím o smutné době, v níž láska sice občas nabývá prazvláštních podob, přesto však stále existuje.

S tvrzením, že kniha je zajímavým spojením šokování, strachu, pohody, ale i komična mohu jen souhlasit. Postavy z povídek vás následně chytnou a do skončení povídky vás už nepustí. Ze samotných příběhů na vás dýchá melancholie nad životem, láskou a pomíjivostí všeho. Společně s autorem pak hledáte lásku, tam kde by ji hledal jen málokdo. Oceňuji i kvalitně zpracované další téma knihy a tj. takové to volnomyšlenkářství, rebelství. Ani zde rozsahově kniha nepředstavuje žádný problém. Má totiž jen 209 stran. Musím souhlasit i s tvrzením, že na tento titul lze nahlížet i jako na soudobou kroniku multikulturní společnosti a svědectvím o smutné době. Právě ona společnost, která se nikam neschovává, pak čtenáře místy šokuje, nahání mu strach, ale přijde mu i směšná. Samotnou knihu pak rozhodně nedoporučuji zarytým puritánům. Hovoří se v ní totiž často a otevřeně o sexu a pro sprostá slova autor také nechodí nikam daleko. Láska ve smutné době pak působí velice aktuálně, jako by někdo dílo sepsal teprve včera. Knihu následně hodnotím 80 %.

Suma sumárum

Láska je jistě tuze krásná věc a třeba si zamilujete zrovna tyto dvě knihy. Já se však vyloženě zamiloval jen do první z nich. Petr a Lucie je oproti Lásce ve smutné době celkově propracovanější, jazykově vytříbenější, postavy jsou zde lépe vykresleny a myslím, že zaujme i víc čtenářů. Rozhodně pak není tak podivná a vulgární jako kniha od Kureishiho.

Na závěr pak jedno malé poselství: Šiřme lásku dál alespoň tu knižní. 

autor: sagasir · 06. května v 16:06 · přečteno 56x

Komentáře (0)