Křesťanská etika a etika ctnosti aneb dopis akademikům

blog

05.02.2015 v 05:25 / edysy (633 views)
Křesťanská etika a etika ctnosti aneb dopis akademikům
ďábel – smrt
Své pojednání začnu Shakespearovým citátem Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi. Snad nikdo neunikne jevu, kterému říkám fascinace smrtí. Ano, ďáblové nás fascinují a svádějí, proto není s podivem, že mezi nejčtenější a nejlépe hodnocené knihy patří Smrt je mým řemeslem od Roberta Merleho. Chcete se mu podívat do očí, opravdu to chcete? Čtěte! Jděte se podívat do Osvětimi, Mauthausenu a pokud vás nerozbolí hlava, tak není něco v pořádku s vaším životem. Kostel v Berchtesgadenu… Malé malebné městečko, kde se lidé modlili. Orlí hnízdo, ke kterému vzhlíželi. Prosím už ne! Zastavte ty vlaky. Člověk není číslo, člověk je nejlepší přítel, i ten poslední z posledních.

Ježíš – život
První budou posledními, poslední prvními. Tento Ježíšův výrok považuji za stěžejní, protože člověk v moci ďábla se dere ve světě kupředu. Satan nabízí všechno bohatství světa, moc a slávu a za odměnu – peklo, neboli smrt. Ježíš přináší život a nachází cestu k němu – lásku. Miluj bližního svého jako sebe sama. Erich Fromm si povšiml, že láska k bližnímu a sebeláska musí existovat vedle sebe, na to nesmíme v křesťanské etice zapomínat. Kdo není silný u sebe, nemá na rozdávání, řekla bych. A proto začněme svou cestu meditací a sebeočišťěním. Sv. Jan z Kříže uvádí do temné noci smyslů, je to opravdu temná noc plná pochybností o správnosti počínání, víra je slabá. Kdo vydrží je právě vírou odměněn. Zhubněte dokud je čas, zbavte se přebytečných kil, než propukne smrtelná nemoc! 40 dní na poušti. Věděl už tehdy Ježíš, co ho čeká? Nebo se jen rozhodoval přítomně? Byl to přeci člověk, člověk provázený Bohem, který nám odpustil. Z nekonečné Lásky.

Láska nejmocnější hybatel - Život skrze lásku
Víte, když do života vstoupí láska, začnou se dít věci, lidé se začnou uzdravovat. Slepí vidí, hluší slyší, chromí chodí, mrtví ožijí. Smutní se radují. Láska nás nefascinuje, po lásce ale bytostně toužíme. Je to cesta trnitá, je to cesta odevzdání, cesta Života. Štěstí. Nebojím se říci, že je to život věčný, tedy cesta zpět do Ráje.

Boží mlýny melou pomalu ale jistě
Zde bych vás odkázala na film Gándhí, z něhož si pamatuji tento postřeh: když se zamýšlíme nad dějinami lidstva, vidíme, že dobro vítězí. Zde bych odkázala na knihu Mýtus o věčném návratu: objev Židů ve vývoj lidstva. Židé jsou optimisté lásky a křesťané po nich.

Světci, aneb příklady táhnou

Světci jsou světlem v údolí stínů, proto se také často stávají mučedníky. Napadá mne slovo řehole, není to lehký úděl. Lze se světcem vyučit? Ježíš měl své učedníky!

Osvěta, aneb co musí vědět všichni
Prosím pište, ale buďte struční, kažte, ale buďte srozumitelní.

Láska a smetí
Právě jsem se vrátila z blázince. Bylo těžké tam žít. Je těžké být posledním z posledních, přesto mám pocit vítězství. Stalo se z nás společenství: od krásné Romky uklízečky, sdílné a srdečné a pracovité, přes nás chráněnce sester a terapeutů. Loučili jsme se srdečně. Pusu a pac.

Prokletí akademické půdy
Učit se, učit se, učit se, aneb opakování matka moudrosti: Prosím pište, ale buďte struční, kažte, ale buďte srozumitelní.
A ještě jedna prosba, neodtahujte se od nás, nebuďte pyšní: pýcha předchází pád. Bc. jako blbec, Mgr. jako…, ale to si domyslí každý rozumný člověk. Čím víc titulů, tím větší Bc.

Komentáře (5)

edysy
14.12.2015

Dobrý den,
právě jsem si všimla příspěvku k mému dopisu o křesťanství, je to k smíchu, opravdu mě propustili předčasně...

A TO SE NEMÁ!!!!!

hezkou neděli já se jdu bavit

LordSnape
02.12.2015

Někteří chovanci by vážně neměli tak rychle opouštět psychiatrické oddělení...

AnetW94
05.02.2015

Je jednodušší věřit v Boha, než si přiznat, že všechny chyby děláme sami.

eraserhead
05.02.2015

Ach Bože, ty to vidíš...

Lector
05.02.2015

"Prosím pište, ale buďte struční, kažte, ale buďte srozumitelní."