Krátké zamyšlení: Kdo je spisovatel, kdo píše nebo kdo publikuje?

blog

22.11.2016 v 22:32 / VeronikaMat (919 views)
Krátké zamyšlení: Kdo je spisovatel, kdo píše nebo kdo publikuje?
Dnes jen krátké zamyšlení. Kdo je vlastně spisovatel, ten kdo „jen“ píše, nebo kdo i publikuje?

Co činí spisovatele spisovatelem? Když máte plný šuplík vašich výtvorů, které jste nikdy nikomu neukázali, jste spisovatel nebo ne?

Nebo jste napsali rukopis a odhodlali se ho rozeslat do nakladatelství, ale dostává se vám záporných odpovědí? Jste spisovatel, přestože (zatím) nemáte nic vydaného?

Instinktivně bych ve všech těchto případech odpověděla „ano, jste spisovatel“. Přesto se s touto otázkou zabývám celý život. Konkrétně – kde vzniká nárok nazývat se spisovatelem? Musejí vás druzí uznávat? Musejí lidé znát vaše jméno?

Jaká je podle vás definice spisovatele?

Zajímaly by mě vaše názory!

Komentáře (23)

JackieDecker
06.08.2017

Wartara: To ráda slyším. Ačkoliv právě, že pohodlnost vládne světu, si nejsem úplně jistá, kolik lidí je asi ochotných platit ze něco, co nebudou mít nikdy fyzicky v ruce, je to jen virtuální dokument... Znám člověka, který dostal darem čtečku e-knih a má na ní jen pár věcí, protože přece za to nebude platit, hledá jen ty, které jsou ke stažení zdarma... Nějak si neumím představit že to opravdu může fungovat. Ale pokud máš jiné zkušenosti navíc z nakladatelství, jsem tomu ráda. Dává mi to naději do budoucna :)

Wartara
06.12.2016

JackieDecker: Pracovala jsem v nakladatelství. A podle mých zkušeností se často e-knihy dostanou k většímu množství čtenářů (a to i oněch "obyčejných lidí", ačkoli tento termín moc nemusím). než klasické tištěné knihy. Je to dáno hlavně snadnou a rychlou dostupností a tím, že se k tomu může dostat v podstatě každý, aniž by se musel vláčet někam do knihkupectví. A rychlost a potažmo pohodlnost vládne světu, s tím už asi mnoho nenaděláme. Neříkám, zda je to dobře nebo špatně, ale faktem je, že e-knihy si své místo už získaly. I když nepochybně je stále dost oněch konzervativní lidí, kteří čtou pouze tištěné knihy. Přesto ale považuji e-knihy za zcela plnohodnotnou formu oficiální literární publikace.

JackieDecker
05.12.2016

Wartara: Nakladatelstvími ano, obyčejnými lidmi? Záleží na tom tom jak konzervativní ti lidé jsou či nejsou. Ale jak jsem psala ebook vydaný nakladatelstvím má svou váhu a už to samo něco znamená.

Wartara
04.12.2016

JackieDecker: E-booky jsou uznávány stejně jako klasické knihy.

Wartara
04.12.2016

Spisovatel je každý, kdo píše knihy či povídky, každý, kdo někdy něco oficiálně vydal.

Spisovatelství je samo o sobě společensky velmi atraktivní činnost. Téměř každého lze takto zaujmout. Pojem "spisovatel" má pořád značný zvuk. Je to považováno za určitou elitní kastu, která se však samozřejmě devalvována tím, že dnes vychází mnoho věcí různé kvality. Přesto je to ale pořád značně společensky atraktivní obor.

nokid
04.12.2016

To je nekonečná diskuze. Ale např. i K.H.Mácha si Máj vydal vlastním nákladem, že?

JackieDecker
03.12.2016

Spisovatel - slovo jako cílová meta, nebo počátek dlouhé cesty? Kde něco končí, něco nového začíná.
Je spisovatelem ten kdo píše? Pak je jím 60 - 70 % populace.
Je spisovatelem ten, kdo napíše něco hodnotného? A jak se taková hodnotnost textu měří? Jedná se o jazykově vybroušená díla, která pozvedávají jazyk? Nebo zde jde o kvalitu příběhu? O oboje? Je hodnotné dílo to, které dokáře oslovit čtenáře? Ze zkušenosti vím, že každé dílo si dokáže najít čtenáře. Mluvíme o dílech, která mají myšlenku, kterou chtejí šířit? Dokáží povzdetnout čtenáře na duchu, nebo ho donutit k zamyšlení? Pokud uvažujeme takto, pak co všichni autoři brakové literatury, která je tak oblíbená?
Je spisovatelem ten kdo si píše do šuplíku, ten kdo obesílá souteže a nakladetelství i když bez úspěchu, nebo ten kdo publikuje veřejně? Vše je o tom, jak to vnímá společnost. A společnost vás neuzná za spisovatele pokud nemůžete ukázat hmotnou existující knihu, kterou vám vydalo nakladatelství. Ano, můžete si knihu vydat i sami a může to být hodnotné dílo a jistě máte šanci na uznání za spisovatele, ale není to ono. Protože pořád bude ve všech hlodat taková ta otázka: "A co když si musel dílo vydat sám, jelikož mu jej nikde nechtěli vydat, protože bylo špatné?"
Stačí ke zdolání této mety vydání povídky kupříkladu ve sborníku z nějaké soutěže či akce? Někomu ano, ale většině pravděpodobně ne. Protože kdo si koupí sborník, pokud není fanouškem dané akce či literární soutěže? Přiznejme si, že málokdo.
Co člověk, který píše, ale pouze nemá u nakladatelů úspěch? To je pro společnost možná autor, ale nikoliv spisovatel.Takových lidí je celá řada a pokud se díla neprodávají jakoby neexistovala.
Ten, který si píše do šuplíku? To je takový ten pisálek, o kterém se doslechne společnost až po smrti a jedině za předpokladu že se jeho díla dostanou ven a mají svoji kvalitu. Je titul spisovatel udělený posmrtně, hodnotný? Pro toho člověka už asi ne. Poučí se tím společnost? Jistě že ne, protože společnost je ryze konzumní.
A co články v časopisech, nebo novinách? Inu pro to jsou spíše jiné termíny - novinář, redaktor...
Texty písní? To je textař, takže to s problémem spisovatelství vlastně nesouvisí.
V tomto směru vlastně vůbec nezávisí na kvalitě děl, ani jejich četnosti.
Osobně jsem toho názoru, že se člověk stává spisovatelem v okamžiku, kdy se tak o něm všeobecně hovoří. Tzn. když začne vydávat knihy.
Může být autorem, může být pisálkem, ale spisovatelem se stává tehdy, kdy mu vyjde tištěné dílo, protože jen tehdy ho tak bude společnost brát. Lidé všeobecně věří tomu co vidí. A dokud nemůžete přijít a říct, jsem spisovatel, tady je důkaz v podobě knihy, tak spisovatelem prostě a jednoduše nejste. Protože i kdysbyste psal sebe lépe společnost vás neuzná. A pokud se na kvalitu vašich děl přijde až po vašem skonu stanete se spisovatelem posmrtně, ale opět jím budete až od té doby, kdy vaše díla vyjdou v knižní podobě.
A teď někdo bude oponovat ebooky, ale ebook, který nemá své tištěné dvojče také nebude příliš uznáván, protože jsou ještě málo rozšířeny. Ačkoliv bude-li vydán nakladatelstvím má v tomto ohledu svou váhu, jen je vždycky lepší, když to můžete někomu "omlátit o hlavu" a knihu v datové formě, neomlátite o hlavu nikomu :D.

bamba
30.11.2016

ešte jedna maličkosť - nie vždy tvorí "vlastné texty". Sú medzi spisovateľmi zlodeji, možno ich je menej ako medzi muzikantmi, alebo sa to ťažšie pozná. Predsa len sa melódia ľahšie zapamätá, než kus románu naspamäť.

1