Knižní "promiskuita" – máte to taky?

blog

18.10.2016 v 07:22 / VeronikaMat (727 views)
Knižní "promiskuita" – máte to taky?
Bývaly doby, kdy jsem až s nábožným zápalem trvala na tom, že je povinnost dočíst knížku, než otevřu další. O lidech, kteří říkali, že mají rozečtených více knih, jsem si myslela své – a nebylo to nic zvlášť lichotivého. Nemohla jsem pochopit, jak můžou udržet v hlavě více příběhů, jak se jim to nepoplete, jak z toho dostanou to nejlepší.
Částečně tomu mému názoru napomáhala skutečnost, že jsem až donedávna žila poměrně nomádským životem a nikdy jsem neměla svou celou knihovnu tam, kde jsem zrovna bydlela. Moje knihovna zůstávala u mých rodičů a já jsem kočovala po pronájmech či žila v zahraničí, a v žádném případě jsem s sebou nemohla tahat stovky či více knih.
Fungovala jsem tak, že jsem si koupila několik knih (či je přinesla od našich), zavezla jsem si je k sobě domů, a jak jsem je postupně načítala, hned jsem je odvážela, abych uvolnila místo jiným. To se to pak kritizovalo ty, co si mohou dovolit číst několik věcí najednou.
A pak se stalo, že jsem se konečně usadila. Středobodem mého bytečku je knihovna, která je roztahaná všude možně – v obýváku, na předsíni… Kde je jen trochu místa, jsou police s knihami. Mám tady knihovničku fantasy, současných románů, klasická díla i literaturu faktu – a můžu si číst, co se mi zachce. A poprvé v životě se začínám v četbě chovat „promiskuitně“.
Postupně jsem i začala chápat, jak to vlastně může fungovat. Je to jako v životě – také zastáváte různé role. Můžete být zároveň někým v práci, někým jiným doma, zároveň otcem i synem a někým úplně odlišným, když jste s kamarády. A podobně je to s knihami.
V současné době mám rozečtené tyto knihy:
Stephen King: Svědectví
Fredrik T. Olsson: Konec řetězce
Evžen Boček: Poslední aristokratka
Zoe Hardwicke: Strážní andělé
Měla jsem do včerejška i J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany: Harry Potter a Prokleté dítě, tu jsem však již dorazila (viz můj včerejší příspěvek).
Každá má svůj důvod.
Kingovo Svědectví jsem se rozhodla začít znovu číst poté, co jsem napsala příspěvek o nepřečtených knihách a zároveň jsem podruhé přečetla Den Trifidů. Trifidi mě napoprvé nijak zvlášť nezaujali, i když jsem je dočetla. Napodruhé se mi však líbili moc. Kingovo Svědectví jsem napoprvé nedokázala dočíst.
Pak jsem ale někde přečetla, že je to čtenářsky nejoblíbenější Kingova kniha. Vážně?? pomyslela jsem si. Jak proč? A rozhodla jsem se o ni pokusit znovu. Zatím mám přečtených něco kolem tří set stran (má jich asi tisíc) a ještě mě to nezačalo bavit, ale tentokrát jsem odhodlaná to přečíst celé a zjistit, co je na tom čtenářsky tak atraktivního. Pevně věřím, že se k tomu snad kolem pětisté stránky dočtu.
Olssonův Konec řetězce jsem rozečetla poté, co se King moc vlekl a pocítila jsem potřebu to něčím rozmělnit. A na Olssona byly všude reklamy a přirovnávali jeho knihu k Danovi Brownovi, jehož Inferno shodou okolností zrovna přichází do kin a těším se, až na to půjdu.
A tak jsem se pustila do Olssona. Je psaný jiným stylem než strhující Brown (mám Brownovy knihy moc ráda, obzvlášť Andělé a démoni a Digitální pevnost, ale i ty ostatní s výjimkou Pavučiny lží, ta mi přišla nudná) a do strany padesát se toho moc nestalo, ale postavy se rozvíjejí zajímavě a budu určitě číst dál.
Knihu Poslední aristokratka čtu proto, že se moje soukromé webové stránky věnované knihám soustředí na propagaci českých autorů a chystám se na to napsat recenzi (kterou pak uveřejním i tady).
Kniha Strážní andělé se odehrává v lékařském prostředí a jelikož zrovna sleduji seriál Emergency Room (Pohotovost), měla jsem na to náladu. Už jsem ji však skoro dočetla, z lékařského prostředí tam není prakticky nic a kniha je veskrze nudná.
A co vy, dáváte přednost čtení pouze jedné knihy, anebo rádi čtete více knih najednou?

Komentáře (26)

alchemist
09.11.2016

Snažím se být věrný, je to i praktické. Stáří sebou přináší mnoho zlozvyků, tím nechci říct, že jsi stará, jen už nejsi asi moc mladá.

ally74
29.10.2016

Zatím jsem četla vždy jen jednu knihu. Teď čtu dvě a myslím, že bych s promiskuitou neměla problém :-). Záleží asi hodně na žánru. Zřejmě bych zvládla jednu složitější a ostatní s lehčím žánrem. Je pravda, že člověk má různé nálady a když mě nebude bavit jedna, mohu zvolit druhou. Takže tahle promiskuita je asi v pořádku :-).

mistrikova
26.10.2016

Dávám přednost knižní promiskuitě, tj. většinou čtu více různých knih najednou...zpestřuji si tím čtení...žádná není stejného žánru...takže žádná mě nepřestane nudit... Takže Vás chápu a přeji příjemné čtení :-D

VeronikaMat
26.10.2016

Díky všem za reakce, jsem ráda, že v tom nejsem sama! :)

Corso
20.10.2016

Mam to tiez tak... pravidlo ale je, kazda kniha musi byt iny zaner, nekombinujem napr dve detektivky... citam naraz napr detektivku, humor, nieco popularno-naucne, aaa tak. Ludia sa cuduju, argumentuju ze to by tak nedokazali...ja mam len jednu odpoved. "Vy nedokaze sledovat viac serialov naraz?" :)

kozisek1
20.10.2016

Já to mám taky. Jedna kniha v mobilu před spaním. Druhou čtu ve čtečce- nejčastěji.A třetí bývá většinou papírová, která v e-knize nevyšla...Manžel se mi podivuje taky, jak můžu přehazovat v hlavě tolik příběhů, každý pes, jiná ves...:-)))))

lucievach
20.10.2016

Hrozně ráda bych četla vždy jen jednu knihu, ale nejde to. A jako hrozna nevernice, nedavam soucasne ctene knihy k sobe, ale drzim je nejlepe v jine mistnosti (kabelce, popr.policce), aby mi na to neprisly :))

Barbarka_CZ
19.10.2016

Já jsem jednoznačně monogamní typ. :) Ano, stalo se mi, že jsem měla něco rozečteno a sáhla po něčem jiném, ale zároveň jsem přestala to první číst a odložila to s tím, že někdy v budoucnu to zkusím znovu, od začátku. Protože mě to prostě nechytlo, ostatně proto jsem sáhla po jiné knize.
Jinak je zajímavé, že King nenadchl ani mě (zkoušela jsem Dlouhý pochod a byla to přesně jedna z těch knih, které jsem nedočtené odložila a vzápětí prodala, nicméně lidé mi říkali, že to není typický King, tak mu možná někdy v budoucnu ještě dám šanci, ale s něčím jiným) a od Browna mám (stejně jako vy) nejraději Anděly a Pevnost (kterážto je všebecně braná jako slabá, ale mně se líbí, že je úplně jiná než série s profesorem, jejíž jednotlivé knihy jsou si vesměs dost podobné). ;)

1