Knižní pomníčky

Knižní pomníčky
Znáte Levné knihy? Nebo takové ty malé obchůdky, hodně rozšířené na nádražích, většinou trochu uprášené, s výrazně levnější literaturou? Většina z nás je má ráda, ono čtení bývá dražší koníček, pokud jste křeček nebo nemáte v okolí dobrou knihovnu.

Jsou to výborná místa i pro knižní lovy s padesátikorunou v ruce. Na těchto místech se setkávám i s jednou skupinou knih. S těmi, které nikdo nechce. Stará vydání, hnusné obálky, neaktuální témata, příběhy poplatné době již minulé a jakési reedice, které se moc nepovedly. Tyto knihy stojí od třiceti korun korun méně a i tak se na ně snáší prach a pohrdavé nebo vůbec žádné pohledy. Nestojí ani za ně.

Nechci působit jako měkota, i když jsem, ale někdy mě při pohledu na takové knihy napadne, co asi dělá jejich autor. Jestli ví, jak to s jeho knihou dopadlo nebo je mu to jedno. Třeba je mu to líto, nebo by bylo, kdyby to viděl.

Je mi jasné, že v jiných zemích může být u nás neprodejné čtivo hitem. A že je to autorovi ukradené. Ale stejně.

Zkusili jste někdy vzít takový pomníček do ruky a dát mu šanci?

V této fázi jsem přestala psát a asi dvě hodiny přemýšlela, zda jsem někdy já sama našla v nějakém pomníčku poklad. Po dlouhém pátrání jsem si vzpomněla.

Byl to výprodej před kamenným knihkupectvím v mé krásné rodné Ostravě, to knihkupectví tam už asi není. Všechno v krabici za deset korun. Našla jsem tam útlou knihu o únosech a zmizeních dětí. Případy z devadesátých lete, dalo by se říct, že to tehdy byli většinou moji vrstevníci, o kterých kniha pojednávala. Fádní grafika obálky a stránky z recyklovaného papíru. Nic, za co by jste chtěli utratit více, pokud vůbec něco.

Obsluha v obchodě na mě hleděla s údivem, že to vůbec jdu platit, asi počítali s tím, že se to jednoduše rozkrade.

Kniha byla a stále je výborná a srozumitelná k danému tématu, bohužel pohřbená v nezájmu.

Tyto knižní pomníčky si prohlížím ráda. Nalézám mezi nimi nečekané úlovky i zajímavá překvapení. I otřesné věci. Třeba knihu Boxer, brouk. Ale třeba si najde svého čtenáře. S oblibou v masochismu a nacismu...

Mezi těmito bokem odloženými knihami jsou tradičně staré PC knihy o dávno překonaných programech, politické spisy a někdy svazky nečekané. Třeba vzpomínky Nataschy Kampusch. Po mediálním šílenství jsem očekávala lepší výsledky prodeje, než devět korun za knihu. Opět zapracovala neviditelná ruka trhu. Jo a nekoupila jsem si ji.

Jindy se z knižních pomníčků stanou časem rarity a stojí za to je sehnat. Pro mě to byl Ostrov sviní. Ve své době vydání neoblíbená kniha (soudím i dle komentářů zde), díky náhodě jsem ji po několika měsících hledání koupila zde. Nebo třeba kreslené vtipy o kočkách od pana Kantorka. Už se nevyplatí je vydat pro těch pár bláznů jako já, tak se musím vydat na lov, protože kdysi knížku otec mojí mamince sebral, jako mnoho jiných.

I přes svůj neradostný úděl hyperlevných knih jsou vyhledávané právě skrze svou cenu a ukořistěny i třeba jako těžítko k jiným svazkům.

Já se jimi probírám ráda, i přes to, že mnohdy nemají hodnotu ani papíru, na kterém byly vytištěny, jak kdosi výstižně napsal o jedné takové velmi levné knižní sérii. Někdy narazím na nečekané překvapení, protože každá kniha má svého čtenáře a co když tam mezi korunovými položkami na mě čeká můj šampion.

Bohužel někdy bývá těch čtenářů málo a jako každý obchod, je i obchod s knihami především o penězích a výdělku. Dobrý pocit na uživení dlouho nevystačí. Ani krátce.

Snadno se tak stane, že svazek, který zkrátka minul svou dobu, neprávem zapadl dospod a nyní čeká na svou šanci.

Zkuste mu ji taky dát.

A co vy, taky jste našli malý poklad mezi knihami určenými téměř na odpis? Nebo beznadějně zlevněnými?

autor: katy238 · 09. srpna v 17:24 · přečteno 270x

Komentáře (31)

katy238
předevčírem

Děkuji za připomenutí, Storcha jsem v dětství zboznovala, zřejmě si udělám cílenou výpravu po jeho starších vydáních :-) ona totiž nová snad ani nejsou :-/

PeterSmith
předevčírem

Česká Třebová: Vlna, Lovci mamutů, Zrazený tomahavk a spousta zajímavých knih :)

vlkove
14. srpna

Krásný článek a výstižné pojmenování, ano jsou to knižní pomníčky, nevšímám si jich ani tak moc v Levných knihách, jako v antikvariátech.
Na nádraží v Českých Budějovicích, jsem náhodně vlezla do obchůdku o rozloze pár metrů a se smutným výrazem koukala na zaprášené kupičky knih. S těžkým srdcem jsem si uvědomila že knihy ještě takhle nějaký čas zůstanou a poté skončí nějakým nepěkným způsobem.
Je škoda že se dnes vydává tolik knih a zapomíná se na ty již dávno vydané. Ano, také mám ráda vůni nových knih a strašně ráda vlastním nějakou právě vydanou knihu ale zároveň zbožňuji vydat se na lov do antikvariátu a pátrat po klasikách v krásných, pevných a kvalitních obálkách, které už mají svůj příběh a proto nechápu přístup některých čtenářů, kteří by si v životě již čtenou knihu nekoupili.
Jsem z toho v rozpacích, opravdu potřebujeme utrácet za nové knihy stovky a stovky korun když můžeme úplně stejnou knihu jen ve starším vydání sehnat doslova za pár korun?
A přiznám se že knihy ulovené za pár korun v antikvariátu nebo ve výprodeji v knihovně, pro mě mají mnohem větší hodnotu než nové knihy, které mě po čase stejně omrzí.

Lassair
14. srpna

V Levných knihách jsem koupila nádhernou verzi Tisíce a jedné noci, která normálně stojí kolem tisícovky jeden díl... Mám celkově ráda knihy a ráda si je i kupuji i tady. Starší knihy mi taky nevadí a ráda je nakupuji, okukuji a také si ráda nějaké vybírám. Tento článek se mi líbil, je to pěkně napsané:)

Baushka
14. srpna

Tak jsem se na popud tohoto článku do LK vypravila. Odnesla jsem si jednu knížku za pade. Číst jsem ji chtěla a má hezký obal. Mohla jsem si ji teda asi půjčit z knihovny, ale bude jí to na poličce slušet.

CharlesWard
13. srpna

Na klasické krabice knih před antikvariátem, se specializoval jeden (dnes již pouze elektronický) antikvariát v Brně. Nyní jsou myslím knihy v krabicích, už jen pouze u antikvariátu Bouda. Co se levných knih týče, mám odtamtud jak knihy, které bych koupil i za trojnásobně větší cenu, tak kusy, které mi jen nepřečtené leží na poličce a už asi nikdy dočtené nebudou. Je to stejné jako s nakupováním v klasických knihkupectvích, čtenář musí mít alespoň malinko přehled a sem tam je třeba se dokázat udržet a odejít z LK s prázdnou...

EmmaKrizova
13. srpna

JÁ v levných knihách pracovala jako brigádnice. !!!! NYNÍ tam mají i hračky. KORÁN za 39 kč. ... Výhodu a smysl. Lk. Vidím v knihách pro děti. Některé byly moc hezké. Občas klasika např. Oblomov za 39, atd. MŮJ nejlepší úlovek za 30 kč na nádraží, Bylo to jinak. NA jídle , vzdělávání a kultůře prosím nešetřit. !!! mnohdy se mi zdá, že lk využívají jen potřebu některých čtenářů hromadit za každou cenu. Já mám radost z kvality.

intelektuálka
13. srpna

Ani já se nevyhýbám možnosti uchvátit výhodně knihu, která mě zajímá, a to jak ve výprodejích, tak i antikvariátě. Někdy se tam narazí na poklad - mám odtud třeba "Dům duchů"

nyska-1
13. srpna

Jinak takovým pomníčkem jsou i knihy vyřazené z městské knihovny. Také jsem tam ulovila několik krásných knih. Třeba Temno od Jiráska či Guliverovy cesty. Obě po 5Kč.

Monnyska
13. srpna

Moc hezké zamyšlení. To u nás před antikvariátem každý den leží bedna knih, které jsou zadarmo, nikdo je nechce, pán je tam hodí a vždy se všechny rozeberou :) díky tomu jsem se dostala ke krásným starým knížkám,a to třeba opravdu ke knihám z počátku 20. století. Mnohokrát se mi stane, že zde nejsou ani hodnoceny, jsou zapomenuté, vyhazované atd. Kolikrát v nich nejsou ani titulní listy, takže ani nevíte, jak se kniha vlastně jmenuje... To je osud knih. Před asi rokem jsem se rozhodla, že budu dělat na takové knihy recenze a možná se třeba někdo chytne a bude si ji chtít také přečíst. Ale bohužel mi to moc dlouho nevydrželo, a tak si čtu tyhle svoje poklady jen pro sebe :) třeba se k tomu zase vrátím :) www.projekt-antik.blogspot.com

Esmeralda168
13. srpna

Párkrát jsem v levných knihách nakupovala a řekla bych, že jsou v nich knihy všech kvalit, stejně jako v knihkupectví. Že se nějaká kniha moc neprodávala a skončila tam, je hlavně o tom, že jí prostě čtenáři nedali šanci, protože autor byl neznámý člověk, tak radši sáhli po osvědčené klasice, nebo třeba ji vydavatel málo propagoval a dal na ni ne zajímavou obálku, atd. Určitě se tam dá objevit něco, z čeho bude čtenář příjemně překvapen.

tsal
13. srpna

Koala: Někdy to nevydávání velmi chtěného není o vydavatelích, ti by třeba chtěli, protože vidí další zisk. Ale už nemají autorská práva a znovu jim je autor prodat nechce (Kulhánek) nebo by se jim nákup u menší várky nevyplatil (protože pochybuji, že dotisky budou tak objemné jako první tisk).

koala
13. srpna

Ano, je mi jich líto a zachraňuji :-( Moje oblíbená "Sempre navěky" na Megaknihách za 39,-Kč (dám ji někomu jako dárek) nebo "Ptačí zpěv" a "V podsvětí" za pár kaček ... třetí díl už jim nestojí ani za vydání :-( taková škoda, stačilo by trochu reklamy. Na druhé straně lidi na bazarech poptávají a nabízejí značné sumy za knihy, co už celé věky nevyšly a vydavatelé na to nic :-O

nyska-1
11. srpna

No, snad ten podzim také jednou vyjde. Ale takových sérií je bohužel více. Také doufám, že vyjde 3 díl od Knih počátku od John Stephens.

šneki
11. srpna

Alex.rrr: no právě, a jak podtituly napovídají, tak není přeložený poslední díl, Podzim

nyska-1
11. srpna

Jinak koukám, že v LK mají i knihu za 1kč. Jedná s o Marina - Tomáš Klvaňa. Původní cena 199Kč

Alex.rrr
11. srpna

šneki: ale ty díly jsou jenom 3 :)

šneki
11. srpna

nyska-1: Na Polosvět jsem koukala v LK dost dlouho, ale nejsem emocionálně připravená kupovat si sérii, kde není poslední díl... Ale to už je k jinému tématu.

Alex.rrr
11. srpna

Asi bych Levnoknihy nepasovala na Mekku osvěty co se knih týče, ale jakožto tvor zvědavý se tam ráda podívám a příjemně mě překvapí, když tam tu a tam ulovím parádní kousek :)

Knihomlok2015
10. srpna

No já bych do levných knih moc ráda chodila každý den, ale vzhledem k tomu, že nejbližší jejich pobočka je 70 kilometrů daleko, tak to trochu nezvládám. (co jednu otevřít třeba ve Znojmě?) Za to si to letos vynahrazuju super levnejma nákupama jinde - naposledy David Copperfield, Nebezpečné známosti a Milenec lady Chatterleyové v tom velmi povedeném provedení od Odeonu jednu za 69,-- Kč (no neberte takovou klasiku za těch pár korun?) A co se toho pokladu za pár kaček týče - letos zatím vede Řekni vlkům, že jsem doma. A na trilogii Chaosu od Patricka Nesse za sto dvacet jsme hrdá dodnes. (už se z toho pomale, ale jistě stává sport přímo adrenalinový:-)

nyska-1
10. srpna

Jak mohu, tak do LK zamířím. Např. Polosvět - 19Kč za každý díl, či Loukotková - Není římského lidu - 89Kč. Bohužel v nich končí i J. Rollins.

VladiKlaisner
10. srpna

Levné knihy nejsou zrovna obchod který vyhledávám. Je pravda, že více chodím do knihovny, ale když už nějakou knihu koupím, tak v normálním knihkupectví. A když schaním nějaký zajímavý poklad nebo klasiku, zajdu do antikvariátu.

Baushka
10. srpna

Trpím předsudkem, že kniha za hodně nízkou cenu má i hodně nízkou kvalitu. A to je mi pak líto i těch málo peněz, i místa doma. Protože vyhodit knihu zase nedokážu. Tak ji radši ani neberu.

Liliana2006
10. srpna

Levné knihy jsou dost dobré jak mám v ruce peníze ztratím je tam . :)

tsal
10. srpna

Asi nejvíc knižních pomníků nakupuji v LK a to klasiku. Ať už světovou nebo českou, nakladatelé často podléhají dojmu, že ji musí vydávat znovu a znovu, a pak se diví, že nové knihy s kvalitní literaturou musí házet do LK. Třeba Dracula je ukázkou za všechny. Přijdete-li do jakéhokoliv obchodu, do jakéhokoliv antikvariátu, najdete tam kdykoliv minimálně jedno vydání. V antikvariátu spíš více. Přesto si letos Argo řeklo, je to nejspíš kniha, která na našem trhu chybí, a vydalo/vydá ji znovu. Ale nestěžuji si. Díky této neekonomické politice pravidelně pořizuji zcela nové knihy za nižší ceny, než jaké by měly v antikvariátech.

Marthas
09. srpna

Já jsem Levné knihy objevila, až jako studentka SŠ, kdy jsem peníze, co jsem měla na oběd vždy utratila tam. Ne, že bych díky tomu zhubla, ba naopak.
Zda je to dobře, že je takový knižní přetlak, tím si tak jistá nejsem, ale ...
Jinak moc pěkný článek, hodný zamyšlení.

Schamila
09. srpna

Já často objevuji skvělé knihy ve výprodeji - jsou neskutečné a není jich málo. Autory mám v oblíbených a pak sleduji, co napíšou nového a hned jdu po tom, miluji historický román, thrillery a detektivky. Je s podivem, proč tam jsou tak skvělé knihy, ale beru to, že každý jsme jiný a každý máme rádi něco jiného, možná v tom to bude. Na druhé straně je s podivem, co vše má nálepku velkolepého díla. No hold knih je hodně moc, a to je jen dobře.....

Koka
09. srpna

Tipuji, že 90 % současné knižní produkce upadne za pár let do zapomnění a asi tak pět procent z těch devadesáti bude pak časem, po mnoha letech - vlivem nějaké události, vracející se módy, změnou čtenářského vkusu, objevením netušených hodnot - zas vráceno do povědomí literaturymilovného publika. Ale všechno ostatní je předurčeno k zániku, zapomnění, separovanému odpadu. Třeba se to někomu z vás nebude líbit, ale je to tak. A je to tak už po staletí.
Když teď vidím ve zdejším Bazaru, jak se zde za cenu jedné obložené housky nabízejí k prodeji knihy, které v letech mého mládí byly nedostupné "podpultovky", k jejichž sehnání se platily úplatky, nebo za jejichž držení se šlo do vězení (!) - a teď je ani za 29 či 19 Kč nikdo nekupuje!
Mám také hodně pokladů z knižních "bejby-boxů", z krabic á 5,- před antiky, z polic Čtenáři čtenářům, kde lovím zejména úžasné slovenské knihy, které v Praze všichni vyhazují.
A nepovažuji to za smutné téma, ale za důkaz, že přece jen existuje jakýsi primární filtr ...

MarekG
09. srpna

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby - 29 Kč
Pohled oknem - 100 Kč
Archiv - 100 Kč
Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera - 60 Kč

Tyhle a spoustu dalších jsem jsem koupil v rozpětí od 9 - 100 Kč v Levných knihách. Jsem vášnivý lovec literárních pomníčků a fascinuje mě, že knihy co dříve stály čtyři stovky stojí o pár let později třicet korun. Někdy je mi knížek v Levných knihách opravdu líto, stojí tam napěchované v policích a nikdo je měsíce nevzal do ruky a nejvíc je mi líto klasických knih, velkých milníků světové literatury, které už nikdo nechce, ty tam prostě nejde nechat, a tak se často stává, že odcházím s taškou o pár knih těžší a peněženkou o pár korun lehčí.

katy238
09. srpna

Děkuji za komentář, ještě jsem takto za 29 korun zakoupila i autobiografii pana Kouteckeho, zakladatele dětské onkologie u nás. Kniha je celkem těžká a plná odborných termínů, mě však pohltila. Bohužel chápu, že mezi většinou čtenářů neměla šanci, vzhledem k množství cizích výrazů. Tyto lovy mě nikdy bavit nepřestanou :-)