Knihy (roze)čtené

blog

29.12.2013 v 12:34 / střapatá (733 views)
Knihy (roze)čtené
Mám rozečtenou spoustu knih. Ano, měla bych se stydět - jak na to přijdou ty ubohé knihy, které jsem číst začala a posléze odložila. Na svou obranu uvádím, že mám čtečku - když má člověk tu možnost si během vteřiny otevřít téměř jakoukoliv knihu, nelze se tomu ubránit.

A proč to zde píši? Zde je pár důvodů:
1) Z určité části pro sebe - možná, když uvidím tento seznam, prozřu a přestanu načínat stále nové knihy, aniž bych měla dočtené ty předchozí.
2) Třeba mi někdo v komentářích poradí, kterou knihu mám rozečíst příště (ovšem pouze v případě, že nezafunguje bod 1)
3) No a v neposlední řadě je zde má láska ku psaní.

Zapomenuté:

Jeff Lindsay - Darkly Dreaming Dexter
Svou posledlost v seriálového Dextera jsem převtělila i do mé lásky ku čtení a sehnala jsem si první díl knižní předlohy. A protože jsem zápletku znala, rozhodla jsem si čtení ozvláštnit jazykem anglickým. Jelikož však angličtina v této knize není zrovna lehká, potřebovala jsem na čtení klid a soustředění, což byl právě kámen úrazu a pomyslný hřebíček do rakvičky této knihy. Ale jednou se k ní vrátím. Fakt!

J. K. Rowling - Harry Potter and the Goblet of Fire
Další kniha v originálu, u které sice nemám s angličtinou moc problémů, ale knihu jsem četla tolikrát, že mě zlákaly nové objevy a Harry tak zůstal rozečten.

C. D. Payne - Mládí v hajzlu 2: Mladík v okovech
Když jsem si minulé zkouškové pořídila čtečku, dostala jsem k ní i první díl série Mládí v hajzlu. Kniha mi přišla jako pěkné odreagování od učení, vzhledem k deníkové formě ideální čtivo do dopravního prostředku. Druhý díl zůstal nedočtený (pozor, nikoliv nedotčený! jak je ta čeština krásná), už ani nevím proč.

pozn. autora: těchto zapomenutých knih je jistě mnohem více. Akorát jsou zapomenuté natolik, že si na ně nevzpomenu..

Aktuální:

Jeffery Deaver - Panoptikum
Na horách jsem k učení potřebovala nějaké kratší povídky, vybrala jsem si Panoptikum - šestnáct kriminálních povídek, které se vyznačují nenadálými zvraty. Jsem za polovinou a knihu hodnotím kladně, jen mi už zvraty nepřijdou tak nečekané, jako ze začátku (první povídka je opravdu skvělá).

Stephen King - Geraldova hra
Při dlouhé cestě vlakem se mi nechtělo "plýtvat čas" výše uvedenými povídkami a chtěla jsem číst opravdový příběh se vším všudy. Vybrala jsem si knihu, kterou jsem četla přibližně ve dvanácti letech (při opětovném čtení jsem si říkala, jak mi to mohli rodiče dovolit, některé pasáže jsou opravdu drsné). Po jízdě vlakem jsem číst přestala, neboť jsem po delší čas sama doma a nehodlám každou chvíli kontrolovat, zda mi náhodou někdo nestojí v rohu pokoje (kdo četl, pochopí)

Helen Fielding
- Deník Bridget Jones
- Bridget Jones 2: S rozumem v koncích
Deník Bridget Jones je pro mě klasika. Jak film, tak knihu používám jako antidepresivum při zkouškovém. Druhý díl jsem nečetla, avšak viděla jsem film, který byl o třídu horší než jednička (stále ale dobrá oddechovka) - teď se mi ale dvojka dostala do ruky a já se nemohu rozhodnout. Momentálně čtu obě na střídačku, ale asi skončím u druhého dílu - přecijen, jedničku znám téměř nazpaměť.

Běh na dlouhou trať:

Stephen King - série Temná věž
Opravdu skvělý příběh a opravdu dlouhý příběh. Knihy z edice Temná věž se nedají číst jen tak kdykoliv, člověk na ně musí mít klid a čas. Proto jsem prozatím skončila čtvrtým dílem a ten pátý načnu až po zkouškách. Už teď se těším.

Terry Pratchett - série Zeměplocha
podnikla jsem již několik pokusů o přečtení Pratchetta, ale nikdy se mi nepodařilo zdárně se dostat až na konec. Ale nevzdám to - věřím, že Zeměplocha je mistrovské dílo a zkusím to znovu. Tentokrát ale začnu od prvního dílu :)

Komentáře (3)

WEIL
31.12.2013

Tak knihy, to je jako když jsem dostal od jednoho hocha - co později záhadně zmizel - Bibli, a řekl mi, že si ji mám číst pro poučení, ne jako román.

Jsou knihy nepříliš hutné, myšlenkově bohaté, ty si přečtu rychle.
Pak jsou knihy náročné, a ještě náročnější, a z nich si pamatuji kostru, ale když je po čase pročítám znovu, tak někdy zjistím, že to či ono mi uniklo, takže si to často s gustem rád přečtu.

Pak jsou pro mě knihy, které čtu opakovaně, protože mi přijdou jako "absolutní dokonalá zpráva o lidském světě", i když jsou trochu šílené, ale mě přitahují.

Potom jsou taky knihy velmi přehledné - třeba učebnice - které by mělo znát co nejvíce lidí, aby se lépe orientovali v sobě, druhých. Pravdy v nich jsou ustálené, třeba taková sociální psychologie.

Marika Vanova
30.12.2013

Já teda nemám čtečku, ale taky na mě čeká pár rozečtených možná i zapomenutých knih? Nějak není dost času na to, co bych chtěla všechno stihnout.

Ikkju
30.12.2013

No stress! :)