Knihy jsou skvělé, čtenáři ne

blog

07.08.2016 v 19:48 / yenda1 (550 views)
Knihy jsou skvělé, čtenáři ne
Paní čelka ČJ kdysi říkala, a já si to nevím proč pamatuju, že čtení knih je pro mysl obdobou brusného kamene pro čepel. No dobrá, prozřetelnost mi dala spočinout na DK, seznámím se tedy blíže se slovutnou myslí čtenářovou právě zde. Šroubované intelektuální exhibice komentářů mi toho mnoho neřekne, většina jich je opsaných, ukradených z přebalů knih, z toho se ona čtenářská výjimečnost vyčíst nedá. Buď statečný Jeníku a směle nahlédni do temných vod diskuze, jsi přeci na DK, nečekej hrůzu, bahno a odtok negativních emocí.

Jééééndo blááhovej, štěstí na hnoji nehledej, Jééééndo blááhovej, na to ty nejsi stavěnej*. Projel jsem si příspěvky nové i starší. Uživatelé DK budou jistě moudří, zvažuji, no asi jsou, dokud nezačnou psát. Pestrá skupinka duševně nemocných, do sebe zahleděných egocentriků, onanujících nad svým názorem, samozřejmě pevným, idioti ho nemění. Stovky přečtených knih nemá za následek nadhled, chápání v širších souvislostech, ne ne ne, následkem nadměrné četby si jedinec sám ze sebe vytvořil modlu, duševního giganta, kterému není rovno. Někteří se mají dokonce tak rádi, že jejich moudrý obličejík je zároveň ikonkou. Milovníci zvířat, kteří se pohoršují nad množírnou a kožešinovou farmou by chtěli stavět zdi a ploty, a z nich střílet do lidí nebo ještě lépe je topit přímo v moři. Malý Eichmánnci. Pravdoláskaři jsou naivky, věřící taky a k tomu blbci. Nevěří jsou taky blbci a k tomu lháři. Všechno zachrání vědecký světový názor, věda je nový bůh, pryč se starým. Ať žije Putin, Havel je šmejd – a to v jedné větě. A už se to mele, čtenář nebo ožrala, diskuze či hovor po pátym, těžko se to rozlišuje. Jedni se povyšují nad druhé, kopírují sáhodlouhé pasáže, to vypadá chytře. Díváš se spíše na filmy a serály? Jsi nižší rasa. Možná bych měl poflusat literatůru typu Vaříme s Láďou Hruškou a Fifty shades, tím neprůstřelně prokáži nejen svůj vkus, ale i inteleCtuální nadřazenost a další pozéři navalí kupu palců a to jde nejvíc. Hej počkat, proč je můj komentář v diskuzi? Vy lůzo moderátorská definujte mi komentář nebo navalte ty palce zpět!!!

A já se nad tím vším vznáším jako Kolos Čtenářskej, nejsem jako vy, netahejte mne do téhle množiny. Vážně nejsem? Ale no tak, vy to víte. Důkaz toho, že čtení nepomáhá jsem já sám. Neváhejte a poukažte na to. Q.E.D.
Jako blbec a duševní mrzák jsem věren svému označení - z malého vzorku lidí, na jediné stránce usuzuji a házím vás do jednoho vaku. Rád se čtu a hýčkám si svou slovní zásobu, kdy naposledy jste viděli slova prozřetelnost, spočinout či slovutný téměř v jedné větě? K tomu se musíte pročíst. Za názory uvedené v článku si stojím a nemíním je měnit, ani se nesnažte. Článek je dílem ufňukance, brečím a morálně se rozhořčuji. Chci pozornost, toužím po ní, ihned mrkněte na můj profil, přečtěte komentáře. Dejte palce. Čirá genialita a jen blbec to nevidí.

Napsáno a nedokončeno 7. srpna 2016.

*Modifikace části textu písně Jára - Krucipüsk

Komentáře (14)

siena
10.08.2016

Delicius, "...Jaký je cíl tohoto textu? urazit?..." DK nejsou jen komentáře a reference, ale také obsahuje sekci Diskuze. Já ten text vnímám především jako reakci na to, co se v ní děje v poslední době, podivení nad "jistým" rozporem mezi prezentací a komentáři v diskuzních vláknech u některých uživatelů. Tyto příspěvky jsou velice neradostná čtení, čtení, která bych na DK...Váš knižní svět nečekala.

Marthas
09.08.2016

To yenda1: Nevím sice jaký měl tento článek účel. Možná rozvířit vody, možná upoutat na sebe pozornost, možná kritizovat ale já musím přesto a kupodivu poděkovat, protože takto jsem se od srdce nerozesmála dlouho, jako po přečtení tohoto článku...
I když vlastně nevím, komu nebo čemu jsem se smála, jestli zmíněnému uživateli, narážkám na nás, nebo tomu jak je to napsané...
To je vlastně jedno, asi to nebylo míněno jako vtip ale u mne to jako vtip rozhodně zabodovalo, zvyšuji popularitu.-))))

Delicius
09.08.2016

Asi to úplně nechápu. Já datábázi knih využívám na získávání referencí o knihách, o kterých uvažuju, že si je budu číst. Na oplátku píši malé komentáře ke knihám, u kterých je těch referencí málo, aby měl někdy někdo taky od čeho se odpíchnout.
Jaký je cíl tohoto textu? urazit?

Co se týče slovní zásoby, která je někdy nadmíru složitá. Vždy jsem to považoval za "nemoc z povolání", že ti lidé jsou zvyklí číst takové texty a pak taková slova běžně házejí i v běžné diskuze. Například znám takového jednoho profesora, kterému kvůli tomu moc studenti nerozumí....

a na důkaz přidám citát, z databáze knih, u C.G. Junga, který mi k tomu příjde trefný:

"""Mé knihy nikdo nečte, ačkoliv se tak zoufale snažím, aby mi lidé porozuměli,"" ( by seethelight)

Raksa.A
08.08.2016

LordSnape. Špatně. Tohle tam tedy není. Vřele doporučuju sehnat a přečíst. Abych pohoršila kritiky emociálních komentářů - potěšil mě, pobavil mě, myslím, že je to chytré a dokonce je mi líto, že nevyšla jeho zmíněná vědecká práce - s gustem bych si ji přečetla.

LordSnape
08.08.2016

@Raksa. Nečetl, říkám, že nestíhám. Tohle tvrdí jeden a tisíce dalších nudou oponovat. To, že má někdo Nobelovku anebo je profesorem třeba fyziky, znamená, že je expertem na určité odvětví. Znám vynikajícího vědce mezi odborníky v rámci astrofyziky a je to člověk, co si sám nezaváže tkaničku u boty, ani nezapne pračku. Nicméně pokud vím, tak Cipolla to vztahoval hlavně k ekonomické analýze a dělí lidi podle toho, zdali umí vytvářet zisk. Ti, co tak netvoří či to neumí, jsou pak hlupáci. To je bohužel kámen úrazu celé knihy. Záleží totiž dnes hlavně na úrovni a schopnosti komunikace. :-)

Raksa.A
08.08.2016

Vidím, žes to nečetl. Druhý základní Cipollův zákon říká, že bez ohledu na jakékoliv jiné vlastnosti a velikost skupiny je procento hlupáků vždy stejné - u lovců lebek i držitelů Nobelovy ceny.

LordSnape
08.08.2016

@Raksa.V seznamech toho mám tolik, že to nestíhám sledovat, odčítat ani kupovat. :-D Ale pokud jde o Cipollu tak ten řešil myslím pepř jako hybatele a kulturní trendy na úkor hlouposti. Dá se tedy jednoduše říci (a já tomu věřím), že každý se rodí se stejnými předpoklady, ale působením proměnných jako jsou kulturní prostředí, výchova a demografické uspořádání místa a jeho možností, má vliv na to, jakým pak budu v budoucnu. Dnes se bohužel inteligence ráda porovnává se vzděláním a ten, kdo je zrovna vysokoškolák a má onen "papír", je úspěšný v práci a má hezkou ženu, bývá připodobňován jako lepší i když třeba znalostmi neoplývá. Aspoň to tak cítím v mé generaci.

Já chápu, co tím autor chtěl říct, ale je to tak hloupě napsané, až to vlastně není ani chytré, nýbrž parodizující. Nechtěně zřejmě. Z pohledu lexikálního je to naprostá trága. Každý češtinář vám řekne, že užití třech vykřičníků v textu je naprostá zhovadilost, pokud to nemyslíte jako srandu. Ten původní článek o spiknutí, že nikdo nechce číst jakýsi blog mě zas docela rozesmál. Jak self-promotion dobrý, ale tady nemá co dělat. "Pomoc, já píšu otevřeně o politice a knihách! Komu to vadí???" Zkoušel jsem ho pak googlit a byl mezi prvními výsledky... Světe div se. Já si rád pohovořím s každým o knihách, kultuře, čtenářství a tak. Ale bohužel v poslední době se tady řeší buď naprosto nemístné fňukání na straně jedné a totální dehonestace a napadání na straně druhé, přičemž argumentačně naprosto nedostačující anebo opřené o smyšlená či konspirační fakta. Pak jsou tu témata mimo široký záběr DK, která sem nepatří. Ve volné diskuzi je přeci pro ně prostor. Tam já nechodím, tak se nikdo nemusí bát. :-) Nezajímá mě, že nikdo nechce číst někomu blog. Zajímají mě čtenářské deníky, názory na knihy, žánry, srovnávání napříč spisovateli... Já teď třeba píšu esej o psaní fantastiky... Tohle mi tu chybí.

Jinak je mi jedno, kdo a kolik toho má přečteného, zdali žere maso, volí pravici nebo levici. Měřím všem stejně. S někým se shodnu s jiným ne. yenda na sebe upoutal pozornost tím, že Farmu zvířat nazval žvástem a nepochopil tak alegorii a satiru. Teď se sám snaží o totéž. No, není ten život hezký kruh?

siena
08.08.2016

Já si nemyslím, že by článek byl kravinou...trefně shrnuty dojmy z DK posledních pár měsíců.

A dovolila bych si ještě poznámku ke smazání zde v diskuzi zmiňovaného blogu. To, že byl napsán a uveřejněn z jistých důvodů, o tom nepochybuji. Potěšila mě diskuze a reakce uživatelů na něj, přesně jak píše Koka. Přesto, dle mého, splňoval zdejší kritéria pro články v sekci Blogy. Na rozdíl od dalšího, prosím není to nic osobního herdekfilku, Váš článek je zajímavý, vtipný a "ze života", nicméně kolem knihy ani "neproběhl"...:)

1