Knihy jako jídlo

blog

09.08.2016 v 13:48 / Barbara02 (284 views)
Knihy jako jídlo
Jaká strašná škoda, že naše školy jsou takové, jaké jsou. Vždycky může být hůř, ale nejsme tady od toho, aby jsme se utěšovali, že opravdu vždycky může být hůř. Jsme tu od toho, aby jsme budovali, posouvali věci vpřed a měli naději a tu by jsme se měli snažit naplňovat, až se z ní stane skutečnost.


Knihy jsou jako jídlo. Je to jedno z největších bohatství, když si můžete přečíst myšlenky někoho z druhého konce světa, (jaké bylo první ochutnání čerstvého fíku/ananasu a podobně) někoho kdo prožil neuvěřitelné příběhy života, vám tolik vzdálené, že vám to změní a zpřehází veškeré vaše hodnoty (objevili jsme jak se dělá Italské rizoto!). Mnohdy zjistíte, že nejste podivín, ale že nad stejnými věcmi jako vy přemýšlí spoustu dalších a vy se tak můžete posunout ve svých myšlenkách zase někam dál.


Tak základní nadšení naprosto schází na školách u učitelů, kteří to nadšení mají rozdávat na potkání. Je to strašně suché, ohlodané a temné, a vám se hlava točí jen z těch všech letopočtů. Je fajn se učit, všechny data narození, ale popravdě, já na oslavu narozenin moc nejsem. Ale důležité je, že tady byli a zanechali nám spoustu myšlenek a tím by se mělo hlavně začít. Ale diktování jen nějakých faktů je vážně šílený. To máte taky jak s jídlem nikoho (málokoho) nenalákáte na přesné složení. Třeba jablka, jak poznám z popisu jak to chutná. Dáte si vápník 8,274 mg, vodu 85,3 g , nasycené mastné kyseliny 0,229 g ... nebo si raději dáte šťavnatě sladké jablko?
Další trest je povinná četba, cokoliv co se skrývá pod povrchem něčeho povinného, tak zavání strašnou nudou. Copak existuje povinná zábava? Kdyby jste měli na obědovém menu napsaný povinný dezert, no mě by to vyděsilo, čeho se to proboha potřebují zbavit?! Všichni by se přestali tak cpát a byli by jsme ten nejhubenější národ.
Dobrý učitel literatury je jak dobrý kuchař, musí prostě vědět jak vás nalákat na ochutnávku, aniž by vám u toho držel ústa a cpal to do vás.
Další věc jsou referáty... "Ale Mirku, ty jsi to přece pochopil úplně špatně!" Copak někomu říkáme " Ale ty jsi to jablko nepochopil, když si ho jedl, ono je sladký, ne kyselý!"

Tak jako máme každý jiný chutě, tak máme i jiné vnímání světa a nikomu bychom do toho neměli mluvit. Každý se k té pravdě musí dokopat sám.

Komentáře (3)

bamba
15.08.2016

no ja neviem. Ja som si v prípade, že sa preberal niekto z mojich obľúbených autorov radšej brala voľno zo školy.Nepotrebovala som vidieť kam a odkiaľ sa tiahne červená niť.

verulik196
13.08.2016

Super článek. Já zase knihy někdy přirovnávám k drogám. Vášnivého čtenáře (třeba mě) jen tak nepřinutíte přestat číst XD.

nokid
09.08.2016

No jo, ale že to někdy dá kopání, někam se dokopat... Ono je vlastně pohodlnější, dát se dokopat. A je to i s alibi, pro jistotu...