Kniha vs. \"Telka\"

blog

23.10.2013 v 19:40 / Alexandra Hurts (895 views)
Kniha vs. \"Telka\"
Dnes bych chtěla napsat svůj názor, co se týče dnešní doby a knih.
Začnu svým pocitem, když si čtu ve třídě a všichni kolem mě si povídají, nebo hrajou na "ajfonech", tak mám takový pocit, že jim připadám nudná. Koukají na mě, jako že "ježiš, ona si čte",jako-by byla kniha něco tak starého, ba i trapného. Moc mě taky mrzí, že si nemůžu o knihách moc povídat se svým okolím. Neřikám, že vůbec s nikým, ale stejně je to smutné.

Ted zrovna čtu Terryho Pratchetta- Otce Prasátek, a nedávno jsem si zase četla o přestávce, když v tom ke mě přistoupila spolužačka a zeptala se, co čtu, odpověděla jsem "Terryho Pratchetta, znáš?" "Ne, kdo to je?" Docela mě to udivilo.

No prostě všichni dávájí přednost televizi a seriálům v ní. Nemám nic proti. Seriály miluju! Jen abyste si nemysleli, že jsem odpůrce televizí, tabletů, smartfounů a tak. Jenom jsem sama na sobě zpozorovala, že to trochu hubí fantazii. V televizi nám ukazují vše krásně provedené, ale už podle fantazie a mínění někoho jiného. Na světě je spousta žánrů, a každý si najde ten svůj. Knihy vám dávájí o hodně víc, než televize. No prostě, čtěte knihy a fantazírujte. Kreslete, pište, komponujte, fotografujte a obohacujte náš svět :)

Komentáře (8)

MarieAnnaSarah
12.11.2013

Tvůj článek naprosto chápu, i já kolem sebe vídám mladší upnuté ke svým mobilům, sledující maximálně nějaké seriály. Naučila jsem se jim však knihy podsouvat, je to zákeřné, ale většina z nich teď čte :D Jde to jednoduše - "Vidělas Hru o trůny? To bylo hustý! - Neviděla, ale víš, že je to podle knížky? - Fakt? Jaký?" A je to :D Takže u nás se teď čte Hra o trůny, Město ze skla (tuším), Světová válka Z, Já, legenda a jiné postapokalyptické, dle kterých byly natočeny filmy. A ono je to baví, stáhli si do smatphonů čtečky knih a o hodinách si čtou. Často za mnou sami přijdou a ptají se, zda-li bych jim ještě nějaké další nedoporučila :) Mám radost, když vidím, že místo paření Angry Birds či hraní s Pouem dělají se svými mobily též něco rozumného. A doufám, že jim to do budoucna vydrží a zařadí do svého repertoáru také i jiné žánry. Když ne, tak jim je zas nějak vnutím :D

P.S. Do nedávna také neměli tušení, kdo je Pratchett a Sapkowski, to je do nebe volající :)

kleria
11.11.2013

Souhlasím s tebou!! :)
Tohle se stává i mně, vezmu si do školy knížku a hned na mě všichni, co čteš, proč to čteš a tak?? A vadí mi že nemám okolo sebe nikoho s kým bych si o tom mohla popovídat, když jsem založila blog, začala to být lepší, ale máš pravdu že v dnešní době je to spíš televize a počítač.. Ale s tím se nedá nic udělat no..

orisi
27.10.2013

to WEIL

Souhlasím , když navštívím Váš profil , je mě ostuda že nedokážu pochopit knihy které dělají člověka inteligentním a vzdělanějším . Hold jsem na " brakovější " literaturu kde nemusí člověk uvažovat , spíše jen odpočívat od všech " stresů " v životě .

WEIL
25.10.2013

Tak televize i film vyžadují menší nároky na pozornost než kniha.

Tím pádem nad knihou vítězí. A to na celé čáře.

Všiml jsem si, že co se týče knih, a dobře to dokazuje i místní čtenářstvo, tak vyhrávají knihy, které "už byly napsány".
A důvodem je ten fakt, že leitmotivy, které jsou známé z jiných knih, a autoři je jen - s neúspěchem či úspěchem - zase píšou, tak vydělávají na tom faktu, že ty hutnější knihy neznají, nezajímají je, nevyhledávají je.

Inu takový je člověk - čtenář.

vpadysak
25.10.2013

No tak sa zapojím aj ja.

Keď už je reč o telke a o jej vplyve, vlastne o vplyve programov v nej, na človeka určite robí človeka pasívnym a nutí ho prijímať podsúvané obrazy a zvuky, ktorými sa snažia autori TV programov vytvárať emócie.

V dnešnej dobe, hlavne emócie šťastia a dôvery. Tak sa stane, že krajina radšej urobí televízny seriál o policajtoch, ktorí za každú cenu objasnia každý zločin v mene spravodlivosti, ako by mala naozaj zaplatiť týchto policajtov v reálnom živote.To vyvoláva u diváka blažený pocit istoty a dôvery. Ako povedal náš bývalý policajný riaditeľ. Nieje dôležité či je naozaj na uliciach bezpečnejšie, ale je dôležité, že sa občania cítia bezpečnejšie. Samozrejme, že z TV idú aj emócie záporné, tie nás privádzajú do zúfalstva, strachu a depresie. Pretože človek, alebo skupina ľudí, ktorá sa bojí, sa ľahšie ovláda...

Máličko aktívnejšie sú dnes počítačove hry, kde hráč musí aktívne vstupovať do deja a mení sa tak na toho, kto ovplyvňuje realitu. Ale aké sú to hry, to asi každý vie.

Obidve tieto média nám ponúkajú určité zážitky, ktoré prežívame buď pasívne s hlavnými postavami seriálu, alebo aktívne v hre. V obidvoch prípadoch náš mozog nemusí vytvárať ani obrazy ani zvuky a iba tieto pasívne prijíma. A keďže sa mozog nemusí namáhať, tak postupne degeneruje ako svaly, ktoré sa nepoužívajú.

Pri knihe je situácia trošku iná. Čitateľ si vytvára všetky zmyslové vnemy podľa písaného textu v knihe. Tak si môže vytvoriť napríklad chuť, pocítiť ako mu vánok veje do tváre, alebo zacítiť smrad z horiacej popolnice niekedy v noci v Bronxe. V knihe sa tiež dokážeme lepšie vcítiť do postavy, keďže často poznáme jej vnútorný svet z popisu jej uvažovania, alebo cítenia. Jednou vetou, pri knihe používame náš mozog na vytváranie toho, čo nám v TV, alebo v hre servírujú autori už hotové. To je pre mňa asi najvätšia prednosť knihy a preto asi aj rád čítam a vytváram si knižný svet podľa seba.

ALE. Vo všetkých hore opísaných prípadoch divák/hráč/čitateľ človek zažíva svoje zážitky iba vo virtuálnom svete. Pri seriáli v televíznom svete, pri hre v digitálnom svete a pri knihe vo svete fantázie.
Samozrejme, keď sa robí všetko s mierou, tak je zdá sa všetko v poriadku. Ale ak sa stane toto virtuálne prežívanie hlavným zdrojom emócií človeka a prekryje skutočné a to pravé reálne ľudské zažívanie sveta, môže to mať podľa mňa veľmi ťažké následky.

A preto nemám nič proti všetkým druhom virtuálnej zábavy, ale s mierou a potom hurá dostať do reality to dobré, čo sme si z TV, hry, alebo knihy do seba zobrali.

Barilac
24.10.2013

Ber to tak, že tohle je něco jako vývoj společnosti. Pokud společnost nepotřebuje sečtělé lidi, kteří se umí kultivovaně písemně a ústně projevovat, tak proč číst? Dneska je základ dělat úředničiniu, co nejvíc utratit, co nejvíc se zadlužit a co nejdřív zemřít. Stát nezajímá, jestli má generaci chytráků. Jinak řečeno – stát je ještě docela rád za tenhle stav.
Osobně preferuji četbu, protože mi dává něco, co telka rozhodně ne – když se dívám dlouho na seriál, tak mi vypne mozek. S tím mám problémy, když se učím na zkoušky. Nemůžu pak nastartovat a začít se učit. Tohle je popsanej problém, kteří se řeší i mezi lékaři. Ti maj ale pro tohle jinej termín, kterej má ale jasný poselství – nevhodná stimulace způsobuje "demenci". :D

orisi
23.10.2013

Pěkný článek , ve škole jsme četli i na střední . Potkávám " mladší " s knížkou či čtečkou . Ale ne tak jako kdysi . Možná se spolužáci umoudří a časem začnou číst stačí jen najít tu správnou knihu . Nejvíce mě " rozčilují " čtenáři kteří čtou knihy a hledají chyby atd , podle mého názoru si nemohou četbu užít . Nejspíše nejsem tak vyspělí čtenář , abych toto pochopil . Článku dávám plusko :) .

Rocker-Tialk
23.10.2013

Hezký článek, jen mám pocit, že vyzívat uživatele Databáze Knih, aby četli, je trochu zbytečné :-) Taková výzva by se hodila spíš na nějaký motivační plakátek do školy na nástěnku. Ale je pravda, že zavzpomínám-li na základku, tak mezi spolužáky bylo čtení totálně out, ačkoliv skoro všichni jsme měli přečteného Harryho Pottera a někteří i další věci :-) Na průmyslovce to bylo lepší, všichni jsme tam četli skoro stejné knížky scifi a fantasy, Sapkowski byl bůh všech spisovatelů, vzpomínám si, že na intru se jeden čas najednou ve "studovně" neřešily baby, ale Paoliniho Eldest. Teď na vysoké je čtení hlavně relax, čtou skoro všichni, občas na knížky padne řeč i u piva.