Klasika, kterou by se měl přečíst každý?

blog

27.02.2016 v 11:03 / AdélkaÁďa (853 views)
Klasika, kterou by se měl přečíst každý?
Ahoj Knihomolové,
chtěla bych vás touto formou oslovit a zeptat se vás, co je podle vás největší optimistická klasika, kterou by jste doporučili i nejzarytějšímu nečtenáři, aby si jí přečetl a nevypadal za hňupa v dnešní společnosti?

A proč se vás na to ptám? Dělám si průzkum pro jeden svůj projekt, který možná díky vám spatří světlo světa :)

Děkuji moc za váš čas.
Adél

Komentáře (27)

mattuch
05.04.2016

Zkuste Medojedky...

nokid
01.04.2016

Že by to byly Povídky Šimka a Grossmana - Nechci slevu zadarmo? Ty mě vždycky znova dostanou. Nebo již zapomenutý Robur Dobyvatel od J.Vernea?

rusalka123
23.03.2016

Pýcha a předsudek od J. Austenové. Pokud nic jiného, snad nikdo se nemůže vymluvit na to, že se špatně čte, protože i přes svou letitost je jazyk srozumitelný dnešním čtenářům a nenarazíte na žádné rozvleklé popisy. A optimismu je opravdu plná, až je to překvapující.

koczanska
21.03.2016

Za mě by to byly třeba příběhy Jamese Herriota nebo v diskuzi už zmiňovaný Tolkienův Hobit.

aneleh18
17.03.2016

Za mne Vejce a já od Betty MacDonald. Tam je tolik optimismu a s nadhledem pojatých životních situací, že se k této knize vracím pokaždé, když potřebuji nějaký "vyprošťovák" v současném podivném, přetechnizovaném a stresujícím světě.

Arlienen
14.03.2016

Pro mě jsou všechny knížky Úžasný Zeměplochy od Terryho Pratchetta klasika a každá knížka končí ,,happy endem", takže optimismus v jeho knížkách nalezneme také.

Manifest blech
13.03.2016

Za mě Obraz Doriana Graye, který jsem dokonce viděla v LK za pár korun.

woodward
12.03.2016

Nejsem si moc jistý, jestli přesně chápu pojem "optimistická klasika" a kromě toho nemám dojem, že by v dnešní společnosti bylo nějak obtížné nebýt považován za hňupa (Svět je hňupy zamořen, takže se různých neuctivých přídomků dostává spíš těm, kdo mezi ně nepatří).
Nicméně knihou, vyzařující optimismus, jejíhož autora lze počítat ke klasikům, je například Cirkus Humberto od Eduarda Basse. A zmiňuji ho mimo jiné i proto, že v tomto ohledu patří v české literatuře spíš k raritám, protože čeští autoři v posledních desetiletích optimismus jaksi uvrhli do klatby.

1