Klasická kniha nebo čtečka?

blog

27.05.2014 v 17:36 / moni.ka (2751 views)
Klasická kniha nebo čtečka?
Bez dobré knihy si nedokážu svůj život představit. Čtu všechno, bez ohledu na žánr. Moc nemusím "romány pro ženy" a fantasy, i když i tam se výjimky najdou. Do roku 2011 jsem byla militantní zastánkyní papírových knih. Při jejich obhajobě jsem samozřejmě používala klasické argumenty: ten zážitek při listování knihou, šustění, vůně…

Potom jsem začala pracovat v tiskárně, kde se kromě časopisů tiskly a vázaly i knihy. Spousta knih. Kdo někdy pracoval v tiskárně, ví, jak to chodí: zásadně se nic nestíhá vyrobit do termínu vydání. Jako obchodnice jsem se tudíž stala pravidelnou návštěvnicí výrobní haly, kde jsem pobíhala kolem výrobních linek a měla pocit, že svou přítomností zvýším tempo jejich chodu. Ale hlavně to byla příležitost, jak se doslova pomazlit s fungl novými knihami v různém stadiu výroby: od vytištěných archů, přes sešité knihy ještě bez obálek…a nasát tu úžasnou knižní vůni.
V jednom místě knihárny jsem jednou ucítila tu vůni zvlášť intenzivně - a záhy objevila i původce: špinavý kyblík plný průhledných zažloutlých granulí. Sklonila jsem se blíž – a ejhle – to byl ten zdroj: tavné lepidlo používané k potahování kartonů těmi krásnými obálkami…jo jo, byla jsem poučena, že je to polyvinylacetát. Takž jsem závislá na vůni nějaké chemikálie? No dobře, s tím se dá žít.

Krátce potom mě navštívila jedna paní nakladatelka z nakladatelství, které si v té době zakládalo na tom, že se nezpronevěří, a žádné e-knihy nikdy vydávat nebude. Jak jsem tak básnila o tom, že miluju vůni knih, dotyčná dáma vytáhla z kabelky Kindle 3 a zeptala se: a měla jste někdy v ruce tohle? Na čtečku jsem pohlédla s překvapením a jistou dávku odporu a začala vytahovat staré známe řečičky zastánců papírových knih. Paní nakladatelka na mě koukala trochu divně, a jelikož z častých schůzek věděla, že mám ráda IanaMcEwana, jednoduše mi čtečku vnutila domů s tím, že tam je Dítě v pravý čas v originále, které u nás zatím nevyšlo, že jí to na příští pracovní schůzce za týden vrátím.

Knihu jsem zhltla jako malinu, čtečka nečtečka, šustot nešustot. Do očí mi nic nesvítilo, display vypadal, jako když čtu papír. Ke čtení i obracení stránek jsem si vystačila s jednou rukou, čtečka byla totiž výrazně lehčí, než kniha. Nějak jsem tomu ale nepřikládala význam a s ohledem na náš trh, kde se e-knihy ještě moc nenosily, a jsem se vcelku bez povšimnutí vrátila ke starým dobrým papírovým knihám a na nějakou čtečku zapomněla.
To bylo v létě. A v prosinci se manžel zeptal, co bych si přála k Vánocům. Ani nevím proč, ale vyhrkla jsem, že Kindle3. Pomocí finty mi nedostatkovou čtečku opatřil v USA – do Evropy se totiž Kindle3 před Vánoci 2011 nesměly vyvážet, aby v USA nevznikl nedostatek.

Po Vánocích pak začala anabáze se sháněním e-knih ve správném formátu – u nás prakticky nebyly, české znaky s interpunkcí se deformovaly a text se prakticky nedal číst – což jsem si samozřejmě neuvědomila. No, alespoň jsem se v počátcích svého Kindla zdokonalila v angličtině. A pak najednou tady byly Palmknihy a pak přišel s nabídkou e-knih ve správném formátu i Kosmas.
Zjistila jsem, že:
- když v neděli o půlnoci dostanu chuť na novou knihu, do 10 minut ji čtu.
- E-knihy jsou levnější.
- Čtečka váží pořád 200g, i když v ní mám 50 knih.
- Je pořád stejně malá a vejde se mi do kabelky.
- Je vcelku odolná proti ušpinění, v kabelce se při špatné manipulaci nepomačká.
- Můžu číst několik knih najednou, a rozhodnout se až někde venku, na kterou mám zrovna chuť.

Občas jsem i teď donucena přečíst papírovou knihu - jen proto, že v elektronické podobě nevyšla a nevypadá, že vyjde. Musím říct, že krajně nerada. Momentálně to bolestně pociťuju při čtení 2666 od Roberta Bolaňa. Kniha má rozměr 17 x 24 a je 7 cm tlustá. Váží 1,32 kila !!! Objednala jsem jí po internetu, protože byla levnější, a od chvíle, když jsem ji uviděla, mám na ní vážně vztek. To není čtení, ale zápas! A co když s ní posteli usnu a spadne mi na obličej?

Ta tlustokniha je poslední kapka. Po tomto zážitku je mi už definitivně úplně jedno, že papírové knihy „krásně šustěj a voněj“
Čtečka je můj miláček a doufám, že elektronicky bude vycházet už všechno.

A jak to máte vy?

Komentáře (19)

felia
11.10.2017

V knihovně mám asi 3000 knih a ve čtečkách o něco více. Patřím mezi čtenáře, kteří potřebují mít své knihy kdykoli k dispozici. Denně si dopřávám četbu aspoň jedné knihy. Mým problémem je to, že převod z papírové knihy na e-knihu je časově náročný a to, že dávám přednost knihám starším, které dnes nejsou žádané a nejsou digitalizované. Dalším problémem je omezená paměť čteček Kindle. Proto mám vedle Kindle i Pocketbook. Na cesty je čtečka nutná, pokud nemáte karavan na knihovnu.

bh69
26.09.2014

Mám čtečku pár dní a dojmy jsou zatím rozporuplné ... Nejvíc mne asi zklamala kvalita zobrazení, která se pořád zdaleka nedá s komfortem papírové knihy srovnat (E-ink Pearl - šedavé pozadí a tím špatný kontrast, sklo/plast způsobující i přes antireflexní úpravu odlesky) ... Větší formáty jsou předražené a 6" displej je na hranici použitelnosti, mám při čtení pocit, že se dívám na výřez z knihy (i proto, že kvůli špatnému kontrastu mám nastaveno větší písmo než mi stačí v běžné knize) ... Na druhou stranu si mohu přečíst nebo otestovat i knihy, které bych si normálně nekoupil (nestálo by mi to za investici nebo prostě nejsou k dostání). Takže čtečka je pro mne spíš šikovný doplněk ke klasické knihovně - papírová knížka je prostě mnohem lepší :-) A publikace, kde nejde jen o text ale i o ilustrace nebo forografie, tam čtečka (i tablet nebo PC) selhává uplně.

iluliacross
03.07.2014

Vymlouvat se na to, že knihy hodně váží, mi přijde strašně vtipné :D Chápu, že někdo chce chodit jenom s kabelkou, do které se tlusté romány nevejdou, ale mě ta tíha silných knih těší. Ráda pozoruji, jak stránky ubývají, když čtu. A to čtečka prostě nemá. Vždy budou dva tábory lidí, jedni, co milují papír, druzí, co miluji hubené elektronické zařízení, které když se vybije...no...kdo nenabije, nečte. Chacha...

rasputin
03.07.2014

Taky jsem zpočátku ohrnoval nos nad čtečkou. Stejně jako před 15lety nad mobilem. Před devadesáti lety lidé ohrnovali nos nad rozhlasem, potom nad televizí.........Čtečku mám a nedám na ní dopustit. Mohu si číst prakticky kdykoliv a kdekoliv. Každé ráno si jí beru s sebou, stejně jako ten mobil......Ale žádný internetový obchod či elektronický seznam mi nevynahradí návštěvu antikvariátu či veřejné knihovny. Leckdy se tam najdou poklady, které ani elektronicky nejsou k mání a já osobně jsem schopný v antikvariátu strávit i několik hodin. Obojí má své výhody a ani jedno bych nezatracoval.

pfa
08.06.2014

No jo, ale nebude to pak takové jako prázdné... http://www.pavelfrana.estranky.cz//img/picture/22/img_0261.jpg :-)

Roselunda 1928
06.06.2014

Nevím...je to tak půl na půl, čtčka trochu kazí oči, takže můžu pak nosit brejle...(JUCHŮ!!!:D)

AlesXXX
06.06.2014

Nedá mi to a chci reagovat na rýpnutí od moni.ki. Uznávám, že situace je o dost lepší než byla před pár lety. Ale když se podíváte kolik knih vychází ve formátu pro čtečky a kindle zvlášť, tak je to malé procento. A starší knihy ještě méně. Mluvím samozřejmě o knihách v češtině. Stačí porovnat.

Ivinho
06.06.2014

Pomalu a jistě se přikláním ke čtečce. Asi tak 70 ku 30 ;)

1