Když je kniha dobrá – není to průser

blog

03.11.2013 v 09:08 / w3s (750 views)
Když je kniha dobrá – není to  průser
Vemte si knihkupectví a vaše skromné kapesné, které hodláte utratit. Určitě sáhnete po autorovi, kterého znáte. Může to být i obráceně a vy hledáte ten správný název, obal...předmluvu. Jsou zkušení čtenáři, co jdou na jisto. Pokud patříte do jedné nebo druhé skupiny, určitě si vždy vyberete.

To svědčí o náruživosti, možná i taktu, že právě ona kniha je z vašeho hlediska ideální forma vašeho úsilí. Přetaveného ve skutečný děj v oblasti svých možných obzorů. Nabízí se otázka, jak se pozná dobrá kniha právě v momentě, kdy saháte po novém autorovi. Je-li to pro někoho nesmyslné, potom já to tak měl a možná ještě mám. Né vždy se mi podaří napoprvé odhadnout autora. Což je zvláštní, ale ve své kombinaci jsem vždy utěšen, že můj odhad byl správný. Chápu, že literatura je rozdělena na oblasti, jež skutečně eliminují neobratnost čtenářovu. Každý podle svého gusta. Není špatných knih, jde ve skutečnosti o rozpoložení čtenářovo. Třeba dostanete knihu k vánocům a je absolutně nevyhovující, i když s pěkným obalem a přímo zázračným názvem. Jste schopni ji přelouskat, nebo skončí zařazena do kolonky nuda? Kolik času zabere, než jste pevně přesvědčeni, že tudy cesta nevede? Nabízí se spousta otázek proč je kniha dobrá, proč špatná. Tedy jsem vymezil prostor, kde se na toto můžu zeptat. Většinou si odpovím sám. Je-li to nějaké hlubší přesvědčení nebo jde o žánr.

V knihovnách je spousta knih, které nikdy nepřečtu a opačně je tolik knih, které přečíst prostě nestihnu. Pro mě tedy existuje kniha dobrá i špatná.

Komentáře (14)

WEIL
23.11.2013

Ten název se mi líbí.

Už jsme si zvykli na tolik špatných knih, že když někdo napíše dobrou knihu, tak aby se bál ji zveřejnit...

binysek
15.11.2013

člověk se musí s knihou potkat ve správném věku, správném rozpoložení a ono toho musí být více, aby si člověk s knihou sedl. Já jsem se před nějakou dobou vrátila ke knihám svého dětství a zjistila jsem to, co už mnozí asi přede mnou, že ty knihy, které jsem v tom správném věku, tedy v dětství, četla, můžu číst i dnes a v podstatě se mi líbí, ano, jsou trošku naivnější než si je pamatuju, ale protože mám ráda pohádky, ani to není poznat, ale ty knihy, s nimiž jsem se minula, mi, i když patrně některé z nich budou i lepší než ty moje, už nic neříkají, neponořím se do nich a neplatí to jen o dětství a dětských knížkách

Azizi
14.11.2013

Ja obvykle len hádam, že sa mi kniha bude páčiť. Samozrejme väčšinou očakávam, že áno. Či už preto, že poznám autora, al. že mi bola odporučená, vďaka ohlasom na ňu, obsahu, hodnoteniu atď. Práve v tom mi dosť pomáha práve DK. Niektoré knihy sa mi páčia, iné nie. Ale u mňa to až tak nezáleží na type knihy. Iste, sú veci, ktoré v literatúre preferujem, najmä kvalitný humor, ale dokážu ma zaujať naozaj rôzne knihy. Tak ako aj pri hudbe si viem niečo vybrať takmer z každého štýlu, tak je to aj pri knihách. Naopak je mnoho kníh, ktoré ma vôbec nezaujmú, no niekomu sa môžu zdať skvelé. Každý sme iný. Osobne teda s názorom, že "Není špatných knih..." vcelku súhlasím. Ak aspoň jedného človeka knižka inšpiruje, nadchne, rozosmeje, motivuje, prinúti ho zamyslieť sa...

binysek
13.11.2013

možná, že není ani tak průser přečíst si dobrou knížku a napsat o tom, jako napsat o tom tak, aby to bylo srozumitelné i jiným, nežli Weilovi, nebo tak, aby to i v jiných vyvolalo pocit, který měl být sdělen, jen piš dál , podle mne je dobře už to, že se snažíš něco sdělit a já ti držím palce

w3s
12.11.2013

Netušil jsem, že by na tomto poli vznikly tak rozdílné názory. Asi je to průser, když si někdo přečte dobrou knížku. Ta je určitě na hony vzdálená tomu oč tu vlastně běží.

w3s
12.11.2013

... děkuji za prostor, místo a čas.

poznámka: WEIL je dozajista slušný člověk a jeho pohnutky neznám, ale těší mě, že se postupně zaplňuje jakési vákuum, ktéré vzniklo z mé nedbalosti. Že budu vystaven kritice s tím se počítá a díky za ni. Bohužel se rýsuje, že lépe nic nepsat než psát.

WEIL
11.11.2013

Cítím, že duše tohoto glogaře je mi blízká.


A že by se dal jeho článek přepsat do lepší formy? Dal. ale obsahově a citově vím oč mu jde.

Jde o autora mladého, a já mít takového synka, tak bych byl rád. Že něco dělá, že třeba jen čte. Což v záplavě mládeže, co nedělají nic je velká výhra.

Kdyby uměl krást, a kradl peníze politikům, taky by se mi to líbilo. A přitom by mohl i číst, a za ukradené peníze nakupovat pro sebe knihy, obrazy, což bych mu kvitoval.

Baví mě, že mluví za druhé, ačkoli jsou to jeho názory. I když v něčem má pravdu, to když něco mají lidi společného, tak ať mluví i za druhé. Dá se to brát i jako nadsázka. V něčem nelze mluvit za druhé, a tomu se vyhýbá.

A že má po přehazovaný význam slov, tu a tam, či že mu tam či onde schází věty?.... Tak to je to co někdo chápe, někdo ne.

Ve filmu je to běžné, ale tam se nedá diskutovat pod filmem, jako pod článkem.
Jen málokdo níže se vyjadřuje k článku, a k jeho obsahu.

A to je dosti typické pro dnešní dobu, pro dobu FB a podobně.

Senua
10.11.2013

Když si čtu jak se dohaduje Weil a Gabca, tak si říkám, že braková literatura, červená knihovna... nevypovídá nic o intelektu člověku....Setkala jsem se s mnoha inteligentními ženami, které v černé knihovně hledaly oddych a odpočinek. Ne každý den má člověk chuť se zabývat nesmrtelností brouka a smyslem bytí.
....Neshazovala bych hned něčí intelekt. Každý je jedinečný tvor a má hodnoty nastavené jinak. Házet lidi do nějaké škatulky, aniž bychom o nich něco věděli...

1