Kdo se bojí Virginie?

blog

09.08.2016 v 09:19 / Delicius (208 views)
Kdo se bojí Virginie?
K majáku
Virginia Woolf
„Kdo se bojí Virginie, Virginie, Virginie,
Kdo se bojí Virginie, Virginie Woolf?
Říkanka z divadelní hry Kdo se bojí Virginie Woolfové, někdy do češtiny překládané jako Kdopak by se Kafky bál?, od amerického absurdního dramatika Edwarda Albee...

(z deníků V.Woolf)
2. listopadu
Tento román jsem napsala za velmi krátkou dobu, pouhých šest měsíců a bylo to. Z toho ještě nesmím zapomenout na ten týden v červnu a dva týdny v říjnu, kdy jsem ležela v posteli s těmi strašnými bolestmi hlavy. Doktoři jsou bezradní, Freud taktéž.
3. listopadu
Dala jsem přečíst K majáku Leonardovi. Čekám na ortel.
6. listopadu
Leonard tvrdí, že je to mé mistrovské dílo, je to silnější než Jákobův pokoj.

Musela jsem tam dát svého otce i matku. Musela jsem se od něj odprostit.

S poslední scénou jsem měla největší potíže, chtěla jsem, aby plavba v loďce a dokončování Liliina obrazu se odehrávalo v jednom momentu.

(konec deníkové části)


Proud vědomí
Je literární technika, která byla Virginii velice blízká, je to technika, která zachycuje vnitřní prožitek postav, formou jednoduchého monologu postavy. Často se to může skládat z pouhých asociací, volně za sebou poskládaných. Virginia byla mistryní v této technice.

„ Jistě, pokud bude zítra hezky,“ řekla paní Ramsayová. „Ale budeš muset vstávat se skřivánkem,“ dodala.

Virginia Woolf, nejvzdělanější žena své doby, spisovatelka, esejistka a literární kritička, manželka Leonarda Woolfa, puritánská výchova, otec Sir Leslie Stephen, feministka.

„Ale,“vložil se do toho otec, „ ono pěkně nebude.“

K majáku je jedno z nejlepších děl Virginie Woolf, kde naplno ukazuje svůj um s literárním stylem, proudem vědomí. Dílo je až impresionisticky laděné, příběh ustupuje do pozadí, tak jako v Čechovových dramatech je zde velká psychologická hloubka postav. Děj knihy se odehrává v několika okamžicích, dnech, či létech. Ale na času, ani na hodinách nezáleží.

Hodiny, je jedno z nejznámějších děl amerického spisovatele, Michaela Cunninghama, je to považováno za poctu Virginii a je to napsanou ve stejném stylu, jako její knihy. Hodiny vyprávějí příběh Clarissy, Laury a Virginie.
Virginie. Ta stejně jako spisovatelka, píše dopis – Leonarde, promiň mi to. –, přivazuje si balvan k noze a jde vstříc Vlnám, aby ukončila svůj život.

Komentáře (1)

Delicius
09.08.2016

Pozn. Starý text ze školy... předloha k referátu.

Delicius také napsal

Odcizený hrdinaOdcizený hrdina
blog