Kdo jsi bez viny, hoď čtečkou...

blog

04.02.2016 v 18:24 / tereza1198 (549 views)
Kdo jsi bez viny, hoď čtečkou...
Překvapilo mě kolik kritiky se objevilo na úkor čteček. Že knihy mají svoji vůni, historii, listovaní stránkami je malé dobrodružství. A všechny argumenty chápu. Souhlasím s nimi. Aspoň s většinou. Já na čtečky nadávala pořád. Přišlo mi neuvěřitelné, že bych místo pevné vazby držela nějakou plastovou placku. Představovala jsem si to pálení očí, když člověk dlouho kouká na monitor počítače.
A pak jsem se rozhodla číst Hru o trůny. Knihu jsem kupovat nechtěla a v knihovně byla řada rezervací sedmi lidí. Prohlédla jsem net a zjistila, že nabídka e-knih je opravdu vysoká. Rozhodla jsem se pro čtečku.
Můžu poctivě říct, že jsem byla neuveřitelně překvapená. Povrch na čtení prý očím imituje papír (to jsem si nedokázala představit), ale nakonec mě při čtení vůbec oči nepálily. Na dotek byla hladká a příjemná. Konvertovala jsem na čtečkovou víru. Je to jako nosit v kabelce vlastní knihovnu.
Na knihy bych samozřejmě nikdy nezanevřela. Miluji je stále. Ale beru si z obou to nejlepší. Doma k čaji pořádnou pevnou knihu a na dovolenou nebo ven čtečku. Výhodou je čtečka s funkcí podsvícení, takže můžete číst kdykoliv. Moji přátelé Martin a Jana jeli do Thajska. Jsou baťůškáři jako já, takže o elektřině si mohou nechat zdát. Martin měl knihu, Jana svítící čtečku. Při rychlých západech slunce si moc nepočetl. Jana díky moderní technice byla v pohodě. Nakonec mu předčítala a zalíbilo se to natolik, že občas předčítá i doma. Takže nakonec je trochu jedno, jak se k vám příběh dostal. Nakonec vždy záleží na tom příběhu.

Komentáře (13)

mikykoo
05.04.2016

Taky miluju "doopravské" knihy, tj. ty papírové, jejich vůni, hlavně ty z antikvariátů či z knihovny......přes čtečku jsem zatím žádnou knihu nečetla a ani si ji neuvažuji koupit, když ale balím kufr na dovolenou a mám rozečtenou knihu velikosti a váhy cihly, tak musím přiznat, že čtečka by asi byla skladnější.... :-)

vendy.b.
08.03.2016

Já proti čtečkám také nic nemám. Jasně, že klasická kniha je to nejlepší, ale nemůžu si prostě dovolit koupit všechno, co chci. A nějaké knihy jsem nemohla sehnat ani v knihovnách. Proto mi pak zbývá ta poslední varianta a tím je stažení z internetu. Nedokážu si představit to číst na PC, nebo třeba jen v tabletu (který stejně nemám :D). Hrozně z toho bolí oči. Čtečku tedy často nepoužívám, ale jsem za ni ráda.
Souhlasím s tím podsvícením. Ne vždy jsou nejlepší světelné podmínky a bez podsvícení bych viděla prd.

Atuin
13.02.2016

Já si také srdeční záležitosti kupuji i do čtečky, pokud to vyjde jako e- kniha, ale jinak je to každého věc....mě osobně to vyhovuje obojí...

tester
08.02.2016

Moji ženskou jsem nemohl slovně přesvědčit o výhodě čtečky. I když s ní neměla osobní zkušenost stála na zadních. Až na dovolené, kde neměla co číst do čtečky s odporem nakoukla a od té doby čtečku už nemám. Přivlastnila si ji. Slovy se vysvětlit dá ledacos, ale protějšek to nedokáže pochopit dokud se k věci nebo do reálné situace nedostane.

Markketa
08.02.2016

Miluji čtečku. Půjčuji si knihy v knihovně (bydlím na malém městě a chci ji podpořit), čtu je však ve čtečce. Je to pohodlnější.
Srdeční záležitosti si kupuji.

tester
08.02.2016

Přechod na čtečku někomu trvá delší dobu.

gladya
05.02.2016

Základní pravda je, ať si každý čte jak a z čeho chce. Já jsem také pod obojí. Většinou je pro mě mnohem důležitější obsah než forma.
Co kdyby se vyhlásilo rámcové příměří? A mohli bychom se shodnout ve dvou bodech.
1. Mít na dovolené a klidně i v MHD k dispozici nejen třeba celou zmíněnou Píseň ledu a ohně, ale slušnou příruční knihovničku není pro knihomola vůbec špatné.
2. Jsou knížky, které stojí za to mít v klasické podobě. Pro mě jsou to nejen výpravné "obrazové" publikace, ale i moje nejmilejší knížky, zkrátka srdeční záležitosti.

veronka29
04.02.2016

Eraserhead - řešit se to bude pořád, stále tady budou zastánci a odpůrci čteček.

Osobně miluji vázané knihy, ale na delší cesty je pro mě jednoduší vzít si čtečku než táhnou plný kufr knížek.

1