Kam s nimi?

Kam s nimi?
Po dlouhých dnech přemáhání a přemlouvání sebe sama konečně odhodlaně vstupuji do tetina pokoje. Zmocní se mě smutek, tak jako vždy, když navštívím tuto místnost. I když už je to téměř dva roky, co tetino dobré srdce po devadesáti letech dotlouklo, pořád mi teta moc chybí.

Je však třeba uvolnit prostor pro další generaci a tak se pouštím do práce…Většina z tetiných věcí, které v mnoha případech měly rok výroby shodný s datem narození jejich majitelky, skončila v kontejneru.

Pokoj je téměř prázdný. Ještě zbývá vyklidit skříně, které lemují jednu stěnu pokoje. Skříně jsou plné prachu. Plné prachu a knih. Teta knihy milovala. Stejně, jako je miluji já. Lásku ke knihám jsem si pravděpodobně vypěstovala právě díky tetičce. Když jsem nevěděla, co si počí(s)t, běžela jsem k ní pro radu.

Ale když tak beru do ruky jeden skvost za druhým, zjišťuji následující: knihy, se kterými jsem kdysi trávila tolik času a brávala si je do vany i do postele, už mě ke společným chvilkám nijak nelákají…

Ladův Švejk jako by svou fajfkou zakouřil všechny stránky knihy, ani Dáma s kaméliemi nevoní zrovna po květinách.

Ze života hmyzu je název více než výstižný, pan Čapek byl prostě dokonalý spisovatel, myslící na každý detail! V knize se plazí housenka mola. Vypadá vcelku spokojeně. Válku s mloky raději neotvírám, obojživelníky nemám v oblibě. V němém úžasu sleduji pavučinu, která se proplétá Kožíkovým pierotem. Za můj výraz údivu a překvapení by se nemusel stydět ani mistr Kašpar.

Tak stojím v tetině pokoji, obklopena hromadami knih, a pěkně po Nerudovsku se ptám: Kam s nimi?

Vyčistit, vyvětrat, uklidit? Darovat, recyklovat? Prodat?VYHODIT?

Pomrkávám po Dostojevského Zločinu a trestu. Váhám a přemítám, vymýšlím a zvažuji. Duševně se mučím. Kam se hrabe Raskolnikov….

Pokud se tu najdou dobré ruce, které by se knih ujaly, ráda je daruji. Jestliže máte nějaký tip, jak s knihami naložit, sem s ním!

Děkuji za přečtení a přeji Vám pěkný den.

autor: Greengrass · 13.05.2017 v 12:38 · přečteno 372x

Komentáře (11)

Greengrass
20.05.2017

bamba
děkuji za přečtení článku a komentář. Cizojazyčnou literaturu asi u tety nenajdu. Kdyby se však našel Čapek v maďarštině, ráda bych ho věnovala zahraničním hostům. Ale pokud byste chtěla rozšířit sbírku, ráda Vám jej pošlu:)

Greengrass
20.05.2017

R.E.M.
děkuji za další tip! Semínek máme taky nadbytek! Tedy, co se všechno člověk na DK nedozví!:)

bamba
18.05.2017

v našej rodine sa kníh veľmi neradi zbavujeme a tak to aj dopadlo. Preto mám Čapka aj v maďarčine.

R.E.M.
17.05.2017

Greengrass: Výborný nápad na "zakutění" manžela. :))
My jsme vcelku malé město a (ne, že bych se chlubila) fungují tu 3 knihobudky, i když jedna je taková mini, ale je. Mě nápad na domek pro knihy nadchnul, stejně jako projekt semínkárna (tam zahrádkáři dávají přebytečná semena kytek).

Greengrass
17.05.2017

R.E.M.
děkuji za přečtení článku i z tip na knihobudku. Nápad se mi líbí, ale po krátkém prohledání internetu jsem zatím žádnou v okolí nenašla...
Možná, že by stálo za to vyrobit svoji
https://www.flickr.com/photos/68010601@N03/page1

Že by si manžel přes léto trochu "zakutil"?

Greengrass
17.05.2017

kniga47
musím se asi smířit s tím, že mi to zabere čas, ale na druhou stranu jsem moc zvědavá, jaká díla objevím!
děkuji!

R.E.M.
16.05.2017

Greengrass: V mnoha městech fungují i knihobudky a knihodomečky, kde se dávají přebytečné knihy.

Kniga47
16.05.2017

bude to pracne, to vam nezavidim, ale doted si nadavam, ze jsem z knihovny po babicce nezachranila vic... tak chci varovat ostatní pred podobnou chybou

Greengrass
16.05.2017

nokid:
Děkuji pěkně za přečtení článku a za cenné rady! Knihotoč ani Knihoběžník neznám, ale na první pohled mě zaujaly a věřím, že je v brzké době využiji.
Některé kousky ale určitě zůstanou doma a do světa se nepodívají.

Kniga47:
Děkuji moc za přečtení článku a komentář. Určitě každý "kousek" prohlédnu a pokud možno vyčistím.Seznam je fajn nápad! Třeba pak přidám sem na DK do bazaru!

Kniga47
15.05.2017

Určitě vyčistit, nebo aspoň udělat seznam, ono můžou tam být skvosty, které mnoho lidí marně hledá.

nokid
15.05.2017

Viz Knihotoč, Knihoběžník... Také literární poličky v Brně, Praze a jinde. Nebo rozdat kolemjdoucím?