Jedno bizarní neštěstí vášnivého čtenáře

blog

07.10.2013 v 21:21 / HTO (1400 views)
Jedno bizarní neštěstí vášnivého čtenáře
Motto: „Vůbec se nesnažil přečíst ten text psaný na stroji, ale oči se samy chopily tištěných písmen, jako kluk se tvrdošíjně učil číst vzhůru nohama.“ (Stanisław Lem)

Je to už nějaký čas, co jeden můj drahý přítel, Angličan, začal některé knihy číst vzhůru nohama, protože se tímto způsobem lépe soustředí na to, CO čte, díky faktu, že čte pomaleji. Také, jak se zdá, náš mozek při čtení tímto způsobem – jde totiž o latinku a čtení v rodném jazyce – není schopen jet v textu podvědomě TOLIK dopředu a vyhledávat známé vzorce, čím se zvyšuje pravděpodobnost, že něco přečte chybně. Prostě pracuje na svém mozku.

Jednou takto přišel na návštěvu, knihu vzhůru nohama, a řekl mi, že Češi – které zná jako stydlivý a tolerantní národ – mají ze všech národů, které poznal, největší, vpravdě neovladatelnou potřebu mu beze slova knihu vzít z rukou a otočit ji „správným směrem“! Jen cestou tramvají ke mně se mu to stalo dvakrát za půlhodinovou cestu. Za celou dobu, kdy se mu toto děje, se jen dva lidé obtěžovali se ho zeptat, zda ví, že má knihu obráceně. Ostatní mu ji prostě vezmou a otočí. Doslova říkal, že číst takto je spolehlivý způsob, jak rozzuřit lidi.

Čím to je? Zcela tápu. Ale každopádně, samotný ten fakt mi opravdu vyrazil dech.


Ilustrační foto z autorova archivu: The British Empire: A survey

Komentáře (27)

zbožňuju_knihy
09.08.2018

Děkuji za tip! :-) čtu rychle a někdy si některé pasáže nevybavuji. Při tomto způsobu čtení se musím soustředit a všimla jsem si, že mi dělá problém p a d. Např. slovo vydává čtu jako vypadá a pak se vracím :-), jelikož to nedává smysl.
To obracení dané knihy od lidí mi přijde jako nehorázná drzost. Sama bych se asi podivila, kdybych takto někoho viděla, nejspíš bych si řekla, že se jedná o nějakého břídila, ale člověk nemá hned odsuzovat, že. Každopádně dobrý tip :-)

Gerty
13.03.2017

Naskočilo to tady v nejčtenějších blozích, tak jsem nahlédl. Proč Čechům v MHD tolik vadí, že někdo čte knihu vzhůru nohama, je záhada, kterou asi nevyřešíme, ale čtení vzhůru nohama jako takové je velmi zajímavý nápad. Zkusil jsem tak přečíst tenhle blog na notebooku - otočit notebook vzhůru nohama jde snadno, leží si pěkne na monitoru a klávesnice je nahoře, akorát je nezvyk, že s myší je třeba rolovat opačně. Četba je fakt příjemně pomalá a nad některými slovy, třeba těmi, která obsahují více pímenek "u" a "n" je třeba přemýšlet, protože naruby někdy vypadají jako něco jiného. Napadlo mě, že bych to ve vhodný okamžik mohl vyzkoušet při korektuře textu, v tomhle režimu mozek opravdu nemá tendenci se čtením někam spěchat.

Vendea28
20.08.2014

Byla by zajímavá výzva vyzkoušet si to v praxi také :D :) myslím cestu MHD s knihou vzhůru nohama, číst bych tak vážně nemohla.

dusty
19.08.2014

Užasná debata o ničismu. Jen houšť a větší kapky. Kdybych tu měl nějaké chyby, tak se omlouvám, protože sahám na klávesnici pod notebook otočený vzhůru nohama. :)

rusalka123
09.12.2013

HTO, to víš že jo :)

rusalka123
09.12.2013

Jity, tak fajn, ale prosím někdy, až u toho budu.:)

WEIL
09.12.2013

Taky jsem zažil v Brně kluka, co četl na České noviny obráceně. Ukázalo se, že je to tím, že neumí číst. Ale vydržel do nich koukat hodně dlouho...

HTO
08.12.2013

Huzzah! Nezapomeňte nás informovat o výsledku.

1