Jedna postava, stovky tváří

blog

13.08.2015 v 10:13 / steph.tey (960 views)
Jedna postava, stovky tváří
PŘEMÝŠLELI JSTE NĚKDY O TOM, JAK SI ČTENÁŘI PŘEDSTAVUJÍ POSTAVY Z KNIH?
Zajímavá otázka, řekla bych. Když se nad ní zamyslím, napadne mě několik odpovědí.
- Obličej na obálce
I kousek tváře nebo vlasy dost pomohou k představě postavy. Obálka může naší představivost dost ovlivnit. No, kdo by si postavu představil jinak, než tak, jak ji vidí na obálce nebo před kapitolou?
- Filmová obálka
Á moje oblíbené filmové obálky. Kdo by je neměl rád? Samozřejmě i tací se najdou. A proč? Protože si potom nemůžou postavu představit dle libosti, ale v hlavě jim utkví obličej herce nebo herečky na obálce. Nevím jak ostatní, ale já miluji knihy, filmy a tudíž i filmové obálky. A když se poté můžu podívat i na filmové zpracování jakékoli knihy kterou jsem přečetla, jsem šťastná jako blecha.
- Fantazie forever
Jistě. Někdy je nejlepší, prostě si třeba i díky popisu v několika větách v knize představit postavu podle svého. Postava ani nemusí být na obálce. Někdo si ale hrdinu své knihy může představovat i jako např. oblíbeného zpěváka.
- Všichni jsou originální!
Může se to zdát jako nepodstatné, ale podle mě záleží i na náladě čtenáře. Každá postava, ať už kladná nebo záporná je originální. A my, co si o nich čteme, jsme také originální. Takže si myslím, že každá postava vážně může mít stovky tváří.

Byla bych moc ráda, kdybyste do komentářů napsali, jak si postavy z knih představujete Vy. A pokud to nebude chtít napsat, tak doufám, že se alespoň zamyslíte. Podle mého si to všechny postavy (i čtenáři) zaslouží. :-D

Komentáře (26)

xp3
24.08.2015

To je dobré téma a co člověk, to jinak. Svého hrdinu si na základě popisu tvořím sama, proto nechodím na filmy, jejichž předlohou je dobrá kniha. Je to výsledek několika filmových zklamání. Vlastně se nestalo, že bych si hrdinu představovala stejně jako výtvarník/režisér. Je pravda, že jsou oblasti , kde je moje fantazie krátká nebo zcela vedle, viz Velký Gatsby. Tam může obálka/ilustrace/film napomoct. Obvykle je mi ovšem milejší, když obálka neovlivňuje moji fantazii. Když se nad tím zamyslím, tak se vlastně v knihkupectví knihám s filmovou obálkou, možná ke své škodě, vyhýbám.

Yasminka
21.08.2015

Když jsem četla HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY,
tak jsem si jako Augustuse představovala jako něco mezi
Harrym Stylesem a prostě někym :)
Hazel jsem si představovala jako Teri Blitzen.
Moc hezký článek:))))

Palele
20.08.2015

Já to mám zase trochu jinak - mám oblíbené autory na základě toho, že jsem si oblíbila hlavní postavy jejich knih :). Pokud vidím film, většinou se snažím to naprosto oddělovat, protože třeba Poslední výstřel s Tomem Cruisem podle Lee Childa se mi líbil jako film, ale o postavě Jacka Reachera mám diametrálně odlišnou představu a Tom Cruise se mi tam hodí přibližně stejně jako by postavu Herkula obsadil Danny deVito.

sadman
20.08.2015

Já miluji knihy, filmy, ale filmové obálky úplně nesnáším. Většinou se mají příšerný design.

Gold351
19.08.2015

Kniha mi dává možnost využít naplno vlastní fantazii, představit si jednotlivé postavy i místa, v průběhu četby je třeba měnit. Většinou nemají osoby přesné rysy obličeje, časem se "upravují" a vyvíjejí. Snad proto jsem byla někdy zklamaná filmovým zpracováním určitých knih. Co člověk - to názor. Pravda, Poirot, Maigret, Bezuchov nebo F.L.Věk se mi spojují s jejich známými představiteli. Jen se mi stává, že když čtu po delší době některou knihu, po letech ji "vidím" trošku jinak.

Naias
18.08.2015

Annie97, tvoja myseľ pracuje normálne. Mne tá moja robí to isté.

SlamLenka
17.08.2015

Moji hrdinové se zpravidla v průběhu četby mění, hlavně se mi totiž stává, že do té vizuální představy o postavách v knize promítám i své emoce a pocity z nich a z jejich jednání. Hrdinové jsou mi tak vlastně takovými subjektivně proměnlivými měňavkami, jednou mají ostré rysy, jindy zase jemné, někdy mají hadí oči, jindy je mají široké a otevřené...
Asi i proto mám ráda, když je kladen větší důraz na vykreslení charakteru postav, než na jejich zevnějšek, který si mnohem raději vybájím ve své fantazii sama.

Annie97
17.08.2015

U mě je to tak, že málokdy si představím skutečně "ostrý" obličej. Většinou je to jen rozmazané cosi, co se jako obličej tváří :) Je ovšem zajímavé, že i když je v knize napsáno, že je muž vysoký a hubený, moje mysl z něj udělá malého tlusťouška a po celou dobu knihy zápasím s tím, aby vypadal tak, jak autor chtěl. :) Moje mysl zřejmě nepracuje normálně :)

1