Je nemožné přečíst všechny knihy na světě?

blog

23.02.2014 v 19:37 / TerkaM (824 views)
Je nemožné přečíst všechny knihy na světě?
Dle mého názoru je to nemožné. Těch knih je spousta a jsou vydávány stále nové a nové kousky, což je samosebou dobře a za to jsem ráda, ale čím víc přibývá nových knih, tím víc ty staré dobré klasiky upadají do zapomnění a to je obrovská škoda. Právě proto si myslím, že přečíst všechny knihy na světě je nemožné.

Kdyby člověk nedělal nic jiného (nechodil do práce ani nikde jinde...), než že by ležel v posteli či seděl v křesle a pořád jenom četl - což by nebylo na škodu - jenže za chvíli by neměl za co kupovat ty nově vycházející knihy, nemohl by si kupovat nic k snědku... a to by bylo teprve smutné. Když by měl ten člověk co říct, co napsat, bylo by smutné, kdyby jednoho dne už nevstal z postele, neotevřel by svou nejoblíbenější knihu a nezačetl se do ní, jako už tolikrát.

Je nemožné přečíst všechny knihy na světě, ale člověk se o to může alespoň pokusit a přečíst polovinu.

Znáte to rčení, kdo čte, tak je moudrý? A dokážete si představit, jak moc moudrý by byl onen čtenář, který by přečetl všechny knihy na světě? Nicméně, je to nemožné už jen z toho důvodu, že ne všechny knihy baví všechny a ne všechny knihy se k nám dostanou, protože zrovna nejsou zrovna populární nebo není příliš známý ten spisovatel, to je taky možnost, která s tím souvisí. A za další, neexistuje reálná pravděpodobnost, že by někdo uměl většinu jazyků světa.

Každému člověku sedí jiná kniha - některý je na dobrodružné, další je na thrillery a někdo je třeba na červenou knihovnu - a jak jsem řekla, už jen z toho důvodu je nemožné přečíst všechny knihy na světě, zvlášť když vzpomeneme na fakt, že každá kniha je napsaná jinou formou jazyka a ne každému se líbí styl psaní Boženy Němcové nebo Karla Čapka.

A pak jsou tu ještě knihy pro děti. Jo, kdybyste je četli dítěti, asi byste to nebrali nijak zvláštně, ale kdyby měl normální člověk číst třeba v autobuse dětskou knihu, působilo by to divně, nemyslíte? Na druhou stranu, taky by to na tom veřejném místě nemusel číst, ale stačilo by doma. Dětskou knihu většinou dospělý přečte rychleji než dítě, protože už je na tom s inteligencí lépe.

Když to tak shrnu, není možné přečíst všechny knihy na světě, neboť lidé psali knihy ještě před vynalezením knihtisku a to tedy znamená, že některé jsou na světě vystavené jenom jako originály bez pozdějšího přepisu. Každá kniha má jinou tloušťku, jiný styl psaní, jiný žánr... knih je hrozně moc, a aby je někdo přečetl všechny, tak nedovedu odhadnout, jak by to probíhalo. Nedokážu si představit, jak bych přečetla všechny knihy na světě, zvlášť když jeden den mám inspiraci napsat povídku, druhý den mě napadne něco dalšího, třetí se musím učit a... nevím, jak bych si na to našla čas.

Co myslíte, dokázal by člověk přečíst všechny knihy na světě? Dokázali byste vy přečíst všechny knihy na světě?

Komentáře (9)

nokid
24.02.2014

Jeden mladý král chtěl kdysi pohltit všechnu moudrost světa a tak vyslal 4 směry 64 poslů, aby mu dovezli každou knihu na kterou cestou narazí. Po několika letech vlastnil již obrovská skladiště nejrůznějších knih, o kterých mu bylo jasné že je do konce života nepřečte...
I povolal 8 mudrců, aby se dali do čtení a toto trvalo jeho celý život. Na samém jeho sklonku povolal král mudrce a rozkázal, aby během 8 dnů předali všechnu svoji moudrost jedinému svému zástupci a ten pak byl předvolán k lůžku umírajícího.
"Nemám již sil, abych tě vyslechl," pravil staroch, "ale zkus zhustit to všechno co víš, do jediné věty a tu mi pošeptej!"
I naklonil se mudrc ke králi a - - -
Co mu pošeptal nikdo dodnes neví, neboť stařičký král dříve, nežli mohl větu vyslechnout, zemřel...
A lepší odpověď na Tvůj článek mě nenapadá.

2