Je nemožné přečíst všechny knihy na světě?

blog

23.02.2014 v 19:37 / TerkaM (819 views)
Je nemožné přečíst všechny knihy na světě?
Dle mého názoru je to nemožné. Těch knih je spousta a jsou vydávány stále nové a nové kousky, což je samosebou dobře a za to jsem ráda, ale čím víc přibývá nových knih, tím víc ty staré dobré klasiky upadají do zapomnění a to je obrovská škoda. Právě proto si myslím, že přečíst všechny knihy na světě je nemožné.

Kdyby člověk nedělal nic jiného (nechodil do práce ani nikde jinde...), než že by ležel v posteli či seděl v křesle a pořád jenom četl - což by nebylo na škodu - jenže za chvíli by neměl za co kupovat ty nově vycházející knihy, nemohl by si kupovat nic k snědku... a to by bylo teprve smutné. Když by měl ten člověk co říct, co napsat, bylo by smutné, kdyby jednoho dne už nevstal z postele, neotevřel by svou nejoblíbenější knihu a nezačetl se do ní, jako už tolikrát.

Je nemožné přečíst všechny knihy na světě, ale člověk se o to může alespoň pokusit a přečíst polovinu.

Znáte to rčení, kdo čte, tak je moudrý? A dokážete si představit, jak moc moudrý by byl onen čtenář, který by přečetl všechny knihy na světě? Nicméně, je to nemožné už jen z toho důvodu, že ne všechny knihy baví všechny a ne všechny knihy se k nám dostanou, protože zrovna nejsou zrovna populární nebo není příliš známý ten spisovatel, to je taky možnost, která s tím souvisí. A za další, neexistuje reálná pravděpodobnost, že by někdo uměl většinu jazyků světa.

Každému člověku sedí jiná kniha - některý je na dobrodružné, další je na thrillery a někdo je třeba na červenou knihovnu - a jak jsem řekla, už jen z toho důvodu je nemožné přečíst všechny knihy na světě, zvlášť když vzpomeneme na fakt, že každá kniha je napsaná jinou formou jazyka a ne každému se líbí styl psaní Boženy Němcové nebo Karla Čapka.

A pak jsou tu ještě knihy pro děti. Jo, kdybyste je četli dítěti, asi byste to nebrali nijak zvláštně, ale kdyby měl normální člověk číst třeba v autobuse dětskou knihu, působilo by to divně, nemyslíte? Na druhou stranu, taky by to na tom veřejném místě nemusel číst, ale stačilo by doma. Dětskou knihu většinou dospělý přečte rychleji než dítě, protože už je na tom s inteligencí lépe.

Když to tak shrnu, není možné přečíst všechny knihy na světě, neboť lidé psali knihy ještě před vynalezením knihtisku a to tedy znamená, že některé jsou na světě vystavené jenom jako originály bez pozdějšího přepisu. Každá kniha má jinou tloušťku, jiný styl psaní, jiný žánr... knih je hrozně moc, a aby je někdo přečetl všechny, tak nedovedu odhadnout, jak by to probíhalo. Nedokážu si představit, jak bych přečetla všechny knihy na světě, zvlášť když jeden den mám inspiraci napsat povídku, druhý den mě napadne něco dalšího, třetí se musím učit a... nevím, jak bych si na to našla čas.

Co myslíte, dokázal by člověk přečíst všechny knihy na světě? Dokázali byste vy přečíst všechny knihy na světě?

Komentáře (9)

nokid
04.04.2014

Chtěl jsem si to původně nechat jen pro sebe... Ale tady na DK je taková spousta báječných lidí, že se o to podělím. Pokusím shrnout opravdu do jediné věty to, co jsem za desítky let odposlechl od moudrých tohoto světa:
CARPE DIEM!
Ano. To je podle všeho ta věta, kterou mudrc pošeptal umírajícímu králi.
Ale protože to vyžaduje poněkud širší výklad, zde je mé vlastní desatero moudrého života:

1) Užívej dne. Každého a tak, abys nemusel nikdy litovat, že jsi jej prožil. Nenech uniknout žádnou šanci.
2) Není samozřejmé, že jsi zdráv, nezadlužen, svoboden, že žiješ v zemi bez války a s demokratickou ústavou. Není-li však něco z toho naplněno, snaž se to co nejdříve změnit. Máš na to právo!
3) Miluj i nenáviď se stejnou hloubkou; pamatuj, že jde o 2 strany téže mince. A viděl jsi snad jednostrannou minci?
4) Pohlédni občas do zrcadla. Uvidíš tam nejlepšího přítele a zároveň nejhoršího nepřítele. Nejmocnější je ten, kdo přemůže sám sebe. Jenom takovému dovol, aby ti něco nařizoval.
5) Prohraješ-li cokoliv, neprohraj s tím zároveň i své poučení, jež každá prohra nese. Vstaneš-li opět, pak jsi prohrál jen napůl; zůstat na kolenou je však prohra celá.
6) Neocení sladké, kdo nezná hořké. Utrpení k životu patří!
7) Neměř vše penězi. Zpravidla vše nejcennější je zadarmo.
8) Jednou viděné vydá za tisíc slov. A jednou zažité je jak 100x viděné. Nepodceňuj praxi!
9) Stůj vždy na straně dobra. Nedělej to, co se momentálně vyplácí, ale co považuješ za správné. Říkej pravdu i když někoho urazíš.
A TO, CO ASI NEJVÍCE OSLOVÍ NÁS ČTENÁŘE, JSEM SI NECHAL NA ÚPLNÝ KONEC:
10) Pamatuj, že knihy jsou krásné ale samy nic změnit nemohou. Výsledkem myšlení nemá být popsaná stránka, nýbrž čin. A proto - vraťme se opět na začátek:

CARPE DIEM!

Rup
05.03.2014

A k čemu by to bylo? Byl bych sice nejsečtělejší člověk na světě, možná i nejmoudřejší, ale zároveň úplný hlupák, neboť žádný moudrý člověk by nestrávil život pouhým čtením.

Filuta
28.02.2014

I naklonil se mudrc ke králi a pošeptal: "42" (ten mudrc si říkal Hlubina Myšlení a zpracovat odpověď mu netrvalo 8 dnů, nýbrž 7,5 milionů let - zaokrouhleno na 8)

Takový sevant Kim Peek (Rain Man) přečetl více jak 10 000 knih a znal z nich veškeré faktografické údaje, četl rychlostí 6 str/min (každým okem jednu stránku zvlášť - tzn. dvě stránky zároveň). Znal slovo od slova nazpaměť všechny Shakespearovy díla a partitury všech klasických skladeb.

Běžný člověk neví co bylo v knize po měsíci, denně se vydají stovky nových knih a 99% knih jsou stejně o hovně...

nokid
27.02.2014

Lépe než Aneleh18 bych to vyjádřit nedokázal... A též se s tím ztotožňuji.

binysek
25.02.2014

není vyloučeno, že mudrc králi pošeptal něco nepříliš ušlechtilého - třeba nech to plavat a žij, dokud můžeš. Ani já bych nechtěla přečíst všechny knihy na světě, některé jsou totiž příšerně nudné

aneleh18
25.02.2014

Chtěla bych reagovat na komentář VČJKR a nokida a trochu domyslet ten příběh krále. Myslím, že mudrc pošeptal králi jediný poznatek, který mu z toho musel vzejít. Největším moudrem je sám prožitý život. Nestojí za to přečíst všechny knihy světa a tak zprostředkovaně žít životy smyšlených postav a nemít tak čas na vlastní prožitky. Vždyť knihy by měly sloužit k obohacení vlastního života a tudíž nač číst knihy, které nám nic neříkají a nic v nás po nich nezůstane, jenom pocit promarněného času? Oč cennější je najít tu svou linku a styl četby, který vyhovuje právě nám a zpestřuje ten náš životní příběh. Takže pokud si položím otázku, zda bych chtěla dostat možnost přečíst všechny knihy světa - sama za sebe odpovídám : NE !!!

LordSnape
24.02.2014

Hehe, tímto problémem se zabýval už třeba Paul Valéry nebo současník - profesor Bayard ve svých literárních seminářích. Mimo jiné to i řeší ve své knize: http://www.databazeknih.cz/knihy/jak-mluvit-o-knihach-ktere-jsme-necetli-58635

VČJKR
24.02.2014

Je možné vidět všechny filmy? Poslechnout každou písničku? Ochutnat všechno jídlo? Poznat všechny lidi? Naučit se všechny jazyky? Navštívit každé místo na Zemi?

To jsou podobné otázky. Stejně nesmyslné. Každému se líbí něco jiného a je krásné, že každý po chvíli hledání a tápání najde ten pověstný "svůj šálek". A i potom má prakticky nevyčerpatelné množství možností, co číst, sledovat, poslouchat či dělat.

A mimochodem, moc se mi líbí komentář od nokid (+ příslušné vysklonování :) ). Stále přemýšlím, co mu asi ten mudrc chtěl říci. Miluj? Uč se? Žij naplno? Poznávej?
Nebo jiné názory?

1