Je Marketa Lazarová škvár a sága Stmívání umělecké dílo?

blog

06.03.2012 v 22:24 / Majdule (6752 views)
Je Marketa Lazarová škvár a sága Stmívání umělecké dílo?
Když jsem psala komentář k Marketě Lazarové, přečetla jsem si i komentáře ostatních čtenářů. A samozřejmě jsem se „spravedlivě“ rozhořčila. Kde bere nějaké pískle odvahu hodnotit jednu z nejpodnětnějších knih naší literatury jako odpad? Jen proto, že tomu nerozumí, je to škvár? Stejně záviděníhodné sebevědomí, jako komentář, že Božena Němcová je vlastně přeceňovaná autorka průměrné kvality (na rovinu, být přeceňovaná 150 let je takový výkon, že už jen ten samotný fakt je hodný obdivu). Ano, ta okouzlující sebejistota, že já jsem středem světa a že kvalita je jen to, co tak vnímám já, bez pokory vůči světu i životu, je jistě pobuřující. Hromy a blesky na takové ignoranty, zvlášť, když má Stmívání od Stephenie Meyer o dvě procenta víc než Vančurova Marketa. Jenže … Stmívání jsem přečetla taky, a dlužno dodat, že jedním dechem a několikrát. Je proto snad lepší než Marketa Lazarová? Jistě, že ne. Takže, jak jí budu hodnotit? Byl to pro mě mimořádný zážitek, subjektivně si zaslouží minimálně 80 procent, objektivně tak 40. Budu objektivní, jak to vnitřně chci po svých kolezích čtenářích? Hůř, volím cestu rozvahy (vyměň za zbabělosti) a nedám hodnocení. Než se blamovat, raději se pokrytecky tvářit, že jsem dílo ani nečetla. A to je Stmívání ještě laskavý případ. Co taková Amanda Quick nebo harlekýnky, na kterých si sem tam (pochopitelně) tajně ujíždím. Tak mám pocit, že nejsem o nic lepší než ostatní čtenáři. Některým chybí pokora a nadhled, mě nadhled a statečnost. A co z toho vyplývá? Popravdě nevím, nejspíš seberu odvahu a dám Belle a Edwardovi 80 procent, Mikoláš a Marketa mi to jistě odpustí. Jejich příběh nepochybně díky prověřené genialitě svého autora přežije další a další desetiletí. A kdoví, kde bude těm prvně jmenovaným konec za dvacet let. A jak to máte vy?

Komentáře (14)

WEIL
20.01.2013

Tak těžko říct, co je větší výmysl.
Markéta Lazarová ale určitě je pravděpodobnější, i když taky poněkud v barbarské době je tam až moc lidskosti.

Kostra Stmívání je špatná, onošená, jde proti logice, jak ji známe. To je - pro přirovnání - jako ze zajíce udělat mamuta.

barina
29.03.2012

Myslím, že uživatel databáze by knihu neměl hodnotit podle jejího přínosu pro literaturu nebo uměleckého rozsahu, protože takovéhle úvahy přísluší odborníkům a chci-li se dozvědět, s jak kvalitní četbou mám tu čest, mohu si přečíst odbornou recenzi nebo se zeptat zkušeného knihovníka.
Naopak, podle mého názoru bychom měli hodnotit naprosto jednoduše a bez přetvářky - líbilo X nelíbilo. Hodnocení mladších uživatelů je stejně přínosné jako názory těch starších sečtělejších, jen možná pro jinou skupinu lidí. Vždyť stejně jako vy si říkáte: "Koho zajímá, co si takový usmrkanec myslí o uznávané klasice?", může mladý čtenář namítnout: "Komu tady taková stará ženská těsně nad hrobem bude vnucovat svůj pseudointelektuální názor?" (na nikoho neútočím a samozřejmě zlehčuji) a já se ptám, kdo jste vy, abyste určovali, čí hodnocení má pro databázi větší hodnotu? Proto se raději než procenty řiďte komentáři a zkoumejte, jak se kniha líbila lidem s podobnými názory.

Alix
27.03.2012

Majdule: I mne ty archetypální oblouky potrápily, chválabohu, že moje mamka je profesorka, ale taky ji to pobavilo. Je to prostě kec! Existuje archetyp, to máš pravdu, ale co tam ta dáma plácala, to už ani nechtěj vědět. Ale podprahovost a mnohovrstevnatost nezapomenu asi do konce života!

Majdule
12.03.2012

Alix, souhlasím, nic takového tam není. Pro mě je to prostě nálož romantiky a dobrý relax. A Marketu Lazarovou si opravdu přečti, je to skutečně nádherný mnohovrstevnatý příběh s podprahovostí vnímání a archetypálními oblouky :-) Apoň doufám, protože u těch oblouků si (narozdíl od archetypů) ani nejsem moc jistá, jestli vím, co to znamená :-)

Alix
11.03.2012

Na Stmívání jsem silně alergická od té doby, co jsem četla diskuzi na Knihasrdce.cz, když probíhal pořad stejného jména. Nenaštvaly mne kecy pubertálních dívek, ale výplody šedesátileté dámy /tak se prezentovala/, která za život přečetla desetitisíce knih a ve Stmívání našla podprahovost vnímání, archetypální oblouky a mnohovrstevnatost. Tak jsem si to také přečetla a nic z toho tam nenalezla. Stmívání mi připadá jako kniha vhodná pro určitou věkovou skupinu, ale nic to se mnou neudělalo a číst už to nikdy nebudu, nedejbože další díly. S hanbou ovšem musím přiznat, že jsem nečetla ani Markétu Lazarovou, což ale míním velice rychle změnit.

Majdule
08.03.2012

Mutace, díky za upřesnění :-) Ale já s Tvým komentářem problém vážně nemám. A navíc se nijak moc nepozastavuji, jestli jsi to dočetla (promiň ta mutace svádí k přepokladům z 50 % mylným), tak to není o sebevědomí mladých, ale zbabělosti středního věku :-)

Majdule
08.03.2012

Díky, Andrys. Trefa do černého, taky mě několikrát překvapilo, proč se ten který čtenář pustil právě do téhle knihy, když je dopředu jasné, že u něj propadne. Ostatně u svého hodnocení Dvou zrcadel se tomu taky podivuji :-) Ale třeba je to poctivá snaha proniknout do tajů žánru, který je mi cizí. A každá výprava přeci nemá šťastný konec ...... Blbost, jsou to prudiči :-)

mutace
08.03.2012

Pozastavuji se nad tím, žese nekdo pozastavuje nad tím, že je někdo mladej, blbej a sebevědomej.

1