Jaká je vaše nejoblíbenější první věta?

blog

27.03.2015 v 15:43 / střapatá (793 views)
Jaká je vaše nejoblíbenější první věta?
Říká se, že první věta je na knize to nejdůležitější. Osobně mám za to, že začátek knihy hodně napoví o její kvalitě.

Dávám zde pár mých oblíbenců a doufám, že v diskuzi objevím další perly :)

Franz Kafka - Proměna: "Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz.“

John Irving - Pravidla moštárny: "V nemocnici při chlapecké části sirotčince v St. Cloud's ve státě Maine měly dvě zdravotní sestry za úkol dávat novorozencům jména a dohlížet na to, že se jejich maličké penisy po povinné obřízce zahojí."

Jonas Jonasson - Analfabetka, která uměla počítat: "Vynašeči latrín v největším jihoafrickém slumu byli svým způsobem děti štěstěny."

Komentáře (6)

dennie3
06.04.2015

Pro mě je mnohem důležitější poslední věta. Ty první si u většiny knih ani nepamatuju, ale poslední.. ty předávají onu myšlenku, kterou od knihy požaduju.

Tajnůstkář
30.03.2015

Tak, také mi prošla rukama nějaká kniha. Pamatuji z ní hodně, ale tu první větu, tak tu ne. Asi to napovídá můj postoj k důležitosti oslovení čtenáře zahájením díla.
... začátek knihy hodně napoví o její kvalitě...
a co je to kvalita knihy?
Vzato pragmaticky.
Tak jo, prodejnost. Přeci když ji ocení čtenáři tím, že ji koupí, tak musí být dobrá.
Hmm, nemusí. Prodejnost se ovlivňuje reklamou, zásadně reklamou. Že za moc nestojí se dovíte až doma, když ji nedočtenou odložíte do knihovny.
Vzato podle kritiky.
Tak, ještě jsem nečetl příznivou kritiku od rádoby profesionálních kritiků na prodejně úspěšnou knihu. Tak proč to píšou někdy až odpudivě? No zeptejte se jich. On se chce zviditelnit nejen autor.
Vzato podle čtenářů.
Ono je to také rozpačité. Mou knihu žádný čtenář nesepsul. Ti kovaní kritikové naopak to ano. Ale je pravda, že opravdové nadšení z toho dílka projevilo lidiček, že by mi prstíčky na to stačily. Neusmívejte se, mám jich ještě deset na nohou.
Vydávání knih je ohromný byznys pokud jde o ty úspěšné. Pokud to vezmete jako autor srdcem, tak je to krásný pocit, když to vaše dílko někdo vezme do ruky a neodloží ho dokud ho celé nepřelouskne.
A ty první věty?
Ano, ano. Když jsou lákavé, zajímavé, vyzývavé, tak mohou čtenáře přimět se trochu začíst a když to dílko za něco stojí, tak ho to už nepustí.

Koka
28.03.2015

Na toto téma je tady celé diskusní vlákno - doporučuji jej do pozornosti a případně i k obohacení.
http://www.databazeknih.cz/diskuze/o-knihach-7/oblibene-prvni-vety-v-romanech-471/str-3#new

Prateri
27.03.2015

Mě teda dostaly první věty dvě (protože prostě patří k sobě) z knihy Jak jsem se zbláznila od Ivanky Deváté: " V blázinci jsem měla úspěch. Skoro každý mě poznal."

Dáma s hrnstjm
27.03.2015

Moje oblíbená věta je ta již citovaná z Kafkovy Proměny - ta je prostě geniální :)

lucie.8
27.03.2015

Moje oblíbená: Jakub Cwiek - Lhář 4 (http://www.databazeknih.cz/knihy/lhar-4-159720 ): "Anděl Harael vypadal jako debil."