Jak si vede bazar tři měsíce po částečném zpoplatnění?

Jak si vede bazar tři měsíce po částečném zpoplatnění?
Po čtvrt roce je na čase ohlédnout se za změnami, které vyvolalo částečné zpoplatnění bazaru. Pro připomenutí uvedu, že 24. srpna byla zrušena možnost dobrovolně finančně přispívat na jeho rozvoj a bazar byl částečně zpoplatněn pro všechny, kteří chtějí prodávat více než 10 knih (poptávka je zdarma pro všechny bez výjimky.) Cílem bylo především omezit podvodníky a rozložit náklady provozu bazaru rovnoměrněji, než jen na pár dobrovolníků.

Navzdory negativním prognózám některých uživatelů mám dobré zprávy! Za celý čtvrtrok se ani jedenkrát nestalo, že by mi někdo nahlásil podvod od uživatele s ověřeným účtem! Vím, že tomu tak asi nebude věčně, každopádně je to super zpráva. A je tedy vidět, že to byl dobrý krok.

Chápu názory, že kdyby každý nový uživatel musel před prvním použitím bazaru zaplatit nějakou symbolickou částku, podvodníky by to omezilo ještě více, nicméně jsem si naprosto jistý, že by to odradilo i většinu poctivých uživatelů, kteří by neměli chuť platit za něco, co si nejdříve ani nemohli vyzkoušet.

Počet denně přidaných inzerátů sice o něco poklesl (což se samozřejmě předpokládalo), ne však nijak rapidně a čísla opět příjemně překvapila a postupně rostou. V současném nastavení bazaru se tedy bude pokračovat. A v plánu jsou navíc další cesty, jak ze zdejšího bazaru udělat ještě lepší místo.

Těm, kteří v minulosti dobrovolně přispěli, jsem účty sice neověřil, protože jejich evidence byla ručně vedená v jednoduché excelové tabulce s přezdívkou a počtem zaslaných korun, takže by bylo velmi pracné zpětně dohledávat čísla účtů dobrovolníků za předchozí roky a ručně je propojovat s uživatelskými účty zde na webu. Bylo jim však přiděleno zpětně v počtu kreditů za každou darovanou korunu. Nyní ověřování účtů řeší systém automaticky.

Pro zajímavost - poměrně často se v diskuzích nadává na bazaristy, že vkládají do databáze nové knihy narychlo a jen s nejnutnějšími údaji, aby z nich mohli rychle vytvořit inzerát. Přitom se z denně nově přidaných knih do databáze objeví v bazaru pouze 5 % z nich. Přesto prosím o důslednost při vkládání jakýchkoliv údajů.

Nemáte-li ještě ověřený účet, zde se dozvíte jak na to + doporučuji přečíst celou nápovědu k bazaru.

autor: Dan · 25.11.2016 v 20:17 · přečteno 866x

Komentáře (16)

siena
20.03.2017

optos2330, odkázala bych do níže uvedených debat. Tam už Vámi navrhovaná směna "aktivity" byla řešena:
http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/zpoplatneny-bazar-3054/str-5
http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/podvodni-uzivatele-790/str-29#ne

Nerozumím Vašemu "...Majiteľ webu by body mohol predávať..." Že by zpoplatnění stránek?!?:)

optos2330
20.03.2017

Mne by sa páčilo, keď už sem tie knihy vkladám a nič okrem dobrého pocitu z toho nemám, aby som body mohol vymeniť aspoň za možnosť pridať do bazáru viac kníh. 10 kníh je málo, to ani nemá zmysel ponúkať. A platiť sa mi tiež nechce :) Takže napr. za každých 1000 bodov by som si kúpil "rozšírenie", aby som mohol ponúkať v bazári väčšie množstvo kníh. Keby sa s bodmi dali robiť nejaké veci, možno by sa časom dali používať aj ako virtuálna mena na tejto stránke :)
Majiteľ webu by body mohol predávať, ľudia ich medzi sebou vymieňať (napr. aj za knihy) a využívať ich na nejaké vychytávky

martinka8131
05.02.2017

Mě je celkem líto , že zmizelo mnoho levných knih. Aukro taky odbouralo levné knihy . Když jsem začala doplňovat knihovnu , tak přišlo to velké zdražení . Okamžitě zmizelo velké množství knih. Tady je to stejné . I když 2 kč nejsou moc, ale při ceně 10 kč za knihu se to nevyplatí . Nechcete zvážit inzeráty zdarma pro levné knihy ?
My knihy taky sbíráme , ale mám dost práce, jezdit po burzách je časově náročné .
Proč ne jarmark ? Lepší , když si knihu někdo koupí než , aby skončila ve sběrně jako odpad nebo s ní někdo zatopil v kotli . Bohužel znám z okolí obě dvě situace , kdy celé knihovny skončily jako palivo .

LordSnape
06.12.2016

@aht Mám vícero zdrojů a DK je jeden z nich. Jinak není zač. Provozovatel jako Dan si prostě určil podmínky a ty je jako uživatel respektuj. nenaděláš nic. Databáze slouží široké veřejnosti. Jako DATABÁZE. Dan totiž už od začátku tvrdil, že bazar je jen takový bonbonek navíc. Myslím si, že to je dobře, protože tady z toho se stával hotový jarmark. Inu, není prodejce jako prodejce, že.

Za to, co ostatní čtou a doporučují já nemůžu. Nemůže za to ani bazar. Haha, to je sranda, což. :-)

aht
06.12.2016

@LordSnape díky za radu. Píšu že se knihy prodávají úplně jinde, takže radu nepotřebuju. Databáze by měla sloužit široké veřejnosti aby měla návštěvnost a dostatek uživatelů... Nevšiml jsem si že by to tu bylo nějaké intelektuálně sběratelské, zatím naštěstí vede Harry Potter a 50 odstínů. Sběratelé se mají potkávat na aukcích. Ale neni sběratel jako sběratel, co?

LordSnape
05.12.2016

@aht Si to hoď na aukro, když jsi tak nespokojený. To okrádání je hlavně omezeno tím, že když uživatel nemá ověřený účet, je třeba se mít na pozoru a použít třeba metodu dobírky a ne poslání peněz do černé díry. Osobně jsem měl problém s jednou uživatelkou celkem nedávno. Ale nakonec mi prachy vrátila. Ověřený účet samozřejmě neměla. Těch nesmyslných "desetikorunovek" za 30,- + pošta je stejně plný internet, takže žádná ztráta se nekoná pro nás sběratele. :-)

siena
29.11.2016

vikaa, pardon, že jsem urazila Váš jemnocit pro jazyk český. Určitě budu o to vice držet palce při rozjezdu Vašeho podnikání...:-)

vikaa
29.11.2016

Musím napsat, že já jako dobrovolný přispěvatel (brrrr to je hrozný slovo) jsem neměla žádný problém si hned v první vlně nechat účet ověřit. Tam stačilo poslat cca 1 Kč (už si to nepamatuji) na účet a ověřená jsem byla okamžitě. Takže je to jenom o lidech a o domluvě. No a ty bonusy na inzerci budoucí za dobrovolné příspěvky byly fakt mega výhodné (i když jsem za ně primárně výhody neočekávala:-)))

siena
28.11.2016

Dovolím si menší poznámku.
Dane píšete, že by bylo příliš pracné propojovat ručně Vaši evidenci dobrovolných přispěvatelů, proto tito nemají "ověřený účet". Nebudu se přít, jak moc pracné, asi to tak bude. Minimálně by to ale bylo hezké gesto a poděkování za to, že stránky podporovali, aniž by čekali od toho jakékoliv výhody...

Eicherik
27.11.2016

RedLipstick94: to má jednoduché řešení. Založ si svůj vlastní web bez reklam. :-)

RedLipstick94
27.11.2016

Peníze jdou na provoz webu? To znamená, že zmizí těch tisíce reklam, které na mě vyskáčou pokaždé, když zapnu Databázi? Super! A kdy to bude? :)

TheRaven
26.11.2016

vezír: Být tebou, ten sarkastický tón si nechám někam jinam. Neni totiž problém navýšit cenu o dvě koruny. Potíž je v tom, že tyhle "korunovky" se nabízejí tak levně, protože zájem trhu o ně je zcela minimální a prodá se cca 5-10% z vystavených knih. Z čehož už si asi vypočítáš, že při platbě za samotné vystavení je nabízení takových knih poněkud kontraproduktivní.

Marthas
26.11.2016

Nehádejte se nám tu, hoši. Já se teda moc nebavím, to bude asi tím, že jsem tu registrovaná tak krátce, jen dva roky, takže mi to nepřijde vtipné, ještě jsem neměla čas prodat většinu knihovny.-) Ale souhlasím s aht v tom, že se většina prodeje přesunula jinam a to, že registrovaní takto nepodvádí mne také nepřekvapuje, otázkou je, kdo se vlastně nechal registrovat.
A to, že se v tom bude pokračovat a zdůvodnění Dana, že by to odradilo "nováčky", mne už vůbec nepřekvapuje ale spíše mrzí. I když vezír má pravdu zas v tom, že není sranda vymyslet něco lepšího. Když to Dan nechce dělat jako garanční fond u nováčků.-/

aht
26.11.2016

Nemám problém platit 50% provizi z prodeje, ale na nějaké stránce s touhle návštěvností platit za vystavení 2x tolik než na nejrozšířenějším obchodním portálu? Nehledě k tomo že stejně se obchod s knihami posunul na úplně jiné stránky kde se platí provize 15%, ale za vystavení nic. Asi bych nebyl tak naštvanej kdyby provozovatel na férovku řekl že je čas přestat si hrát ve volném čase, ale je čas začít vydělávat. Ale tyhle srandičky s podvodníkama a jejich odstraněním je fakt směšná trapárna. Dobrovolným ověřením čísla účtu u zlomku uživatelů se povede odstranit okrádání :D. Vám to nepřijde vtipné?

vezír
26.11.2016

máš lepší řešení,jak omezit podvodníky i rozložit náklady na bazar spravedlivějc? Tak ho napiš. A teď za desetikoruny prodávat nemůžou protože dát dvě koruny za inzerát je likvidační a strašně drahý že jo a ta knížka se nedá ve finále prodávat o dvě kačky dráž aby se ti to vrátilo zpátky že. je přece jasný že vždycky něco odnesou ty poctivější jinak to ani /bohužel/ nejde. Tak právě proto se dá nakupovat od ověřenejch a nemusíš se bát podvodu. kritizovat umíš hezky navrhnout lepší řešení už asi těžko.

aht
26.11.2016

To si zase někdo dělá srandu. Ti co "zaplatí" za ověření nepodvádí, kdo by to TVL řekl? Zase to odnesli ti co chtěli prodávat za desetikorunky knihy z dědictví nebo knihy ze své knihovničky. Když chci někoho obrat, tak na co budu vystavovat více jak 10 knih? Vystavím to co je poptávané a vystavím to ze pecku aby se to vyplatilo. Kolik % uživatelů si nechalo ověřit účet? :D. Jaký je nárůst nově registrovaných? Většina těch co chtěli se nechala ověřit hned po spuštění a teď už to asi bude oničem. Prosím vraťte se zpět na zem k selskému rozumu a přečtěte si to po sobě. Tahle marketingová komunikace, falšované statistiky se nemůžou stát normou. Co mi to jen připomíná? Brexit, Clintonovou a teď nás čeká rakouský výsledek voleb. Nejsem trol a ani sem nechci tahat politiku, jen mě tenhle styl prezentace nesmyslů neuvěřitelně _asral.