Jak si půjčit e-knihu téměř zadarmo a legálně?

blog

22.12.2014 v 13:41 / DriftBooks (7420 views)
Jak si půjčit e-knihu téměř zadarmo a legálně?
S rozmachem elektronických knih se začínají objevovat služby, které jdou e-čtenářům vstříc. Zatímco před nějakými třemi - čtyřmi lety sehnal člověk e-knihu pouze na pirátských stránkách, podomácku skenovanou a amatérsky zpracovanou, tak dnes je nabídka široká a pestrá. Díky Bohu, chtělo by se říci. Ovšem… lidé si z těchto dob až příliš zvykli na to, že virtuální kniha je snadno k mání zdarma, a že autorská práva jsou jen výmyslem nenasytných vydavatelských domů, které vysávají jak čtenáře, tak chudáky spisovatele. Údajně na protest vůči těmto praktikám si e-knihu stáhnou z ulož.to (deset autorů z deseti děkuje…:-) Ale tuto problematiku rozhodně nechci v tomto článku řešit.

Pojďme si "posvítit" na novou službu a tou je půjčování e-knih on-line prostřednictvím knihovny.

Legální půjčování e-knih v různých podobách už v některých zemích funguje. V tuzemsku si o podobnou službu e-čtenáři říkali prostřednictvím webových diskuzí, a tyto diskuze byly často poměrně "ohnivé". Problémem byla už samotná digitalizace knih, které se ze začátku bránili jak nakladatelé, tak sami spisovatelé (a dodnes tato nechuť zcela nevyprchala). Ale nápad, že by si navíc e-knihu mohl někdo zdarma půjčit, obchodníky dráždil jako červený hadr býka.

Jsou to zhruba dva roky, co elektronické čtení vzaly knihovny na milost. Objevila se možnost si v knihovně půjčit elektronickou čtečku knih, bohužel nebylo (a stále není možné) si spolu se čtečkou půjčit nové atraktivní tituly. Ve čtečkách najde čtenář e-knihy podle autorského zákona volné, tedy ty, u nichž je autor minimálně sedmdesát let po smrti. Mezi nejaktivnější vydavatele těchto děl v podobě e-knih u nás patří Městská knihovna v Praze. Jejich katalog nabízí přes 400 titulů e-knih zdarma. Nejstahovanější e-knihou je dle statistiky knihovny Sherlock Holmes. Tyto e-knihy si můžete stáhnout také do svých čteček bez nutnosti být registrovaným čtenářem.

Zmiňovaná možnost zápůjčky je skvělá zejména pro toho, kdo uvažuje o koupi e-čtečky a chce se s jejími možnostmi nejdříve seznámit. (Naše nakladatelství DriftBooks bylo mimochodem první v České republice, které nabídlo zdarma licence na e-knihy právě knihovnám, aby podpořilo službu půjčování e-čteček. Naše e-knihy najdete ve čtečkách především jihočeských knihoven.)

Půvab elektronického čtení však spočívá především v mobilitě a v interaktivitě. Surfuji na internetu, něco mě zaujme, kliknu, jsem v e-shopu a je-li daný titul k mání jako e-kniha, mohu okamžitě koupit a číst. Stejně tak bych si chtěl e-knihy půjčovat – bez nutnosti navštívit knihovnu. A to nová služba skutečně nabízí… Tedy - minimálně jednou ročně do knihovny zajít musíte. Musíte být registrovaným čtenářem a řádně platit roční poplatky.

Jak si tedy půjčit e-knihu téměř zadarmo a legálně?

Jak už bylo řečeno výše, půjčovat e-knihy stejným způsobem jako knihy klasické, není zatím v českých knihovnách legislativně možné. V pilotním provozu jsou však již některé projekty, které se snaží půjčování e-knih v knihovnách umožnit. Tyto projekty vychází ze spolupráce knihovny a konkrétního prodejce e-knih. V našem článku budeme mluvit o knihovnách, které svým registrovaným čtenářům umožňují půjčování e-knih prostřednictvím portálu eReading.cz. Je nutno podotknout, že tato služba je stále ve fázi vývoje a testování. Máte-li tedy štěstí, že se vaše knihovna tohoto projektu účastní, zbývá vám ještě registrovat se na zmiňovaném portálu. Jako první nabídla možnost půjčování e-knih on-line Českobudějovická vědecká knihovna

Vypůjčené e-knihy lze číst na PC s Windows nebo MAC, čtečkách eReading.cz, chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem iOS a Android (v. 2.4 a vyšší) pomocí aplikace eReading.cz (kterou si v případě Androidu stáhnete z Google play; v případě IOS z App Store). Po přihlášení do aplikace eReading.cz (jméno je mail + heslo z registrace na eReading.cz) si e-knihu stáhnete do zařízení… toliko z návodu.

Dále už se budu věnovat pouze osobní zkušenosti s touto službou…

Půjčování e-knih on-line - jak to funguje a stojí to vůbec za to?

Jako e-nakladatel a e-čtenář jsem si podobnou příležitost nemohl nechat ujít. A protože „má“ prachatická knihovna tuto službu nabídla - šel jsem do toho. Jsem uživatel systému iOS (tedy Apple), a tak bude má recenze psaná z tohoto pohledu, ale jsem víceméně přesvědčen, že v systému Android bude vše podobné.

Na stránkách prachatické knihovny v sekci katalogy najdu odkaz na Carmen on-line a po přihlášení (číslo průkazy, heslo) se proklikám do podstránek e-knih. Zkoušel jsem "vlézt Carmen pod sukně" přes tablet, ale s mobilním zařízením si stránky úplně nerozumí - což není zrovna pro takovouto službu ideální. Ale při troše trpělivosti (a sebezapření) se to dá…

V databázi je cca 1500 titulů, z toho zhruba třetina má rok vydání 2014. Nečekejte, že zde naleznete veškeré tituly, co jsou na trhu a už vůbec ne horké bestsellery. A paradoxně také nečekejte, že si můžete půjčit vše, co je v nabídce. U některých titulů totiž najdete poznámku "nedostupné". Žádný popis či návod nenajdete a tak víceméně z pozorování mohu říci, že se asi jedná o tituly, které jsou půjčené. U e-knihy není možné aby "došla", jedná se tedy o omezení buď licenční, nebo kapacitní vzhledem k fungování serveru. Chybí podrobný popis služby - nebo pokud existuje, já ho nenašel. Omezení je také nepříjemné a u elektronické knihy nečekané.

Přesto si myslím, že se vybrat dá. Prachatická knihovna umožňuje půjčení dvou titulů na 21 dní (některé knihovny nabízí titulů více). Pokud jste rychločtenář máte smůlu. Výpůjční doba je pevně dána… pokud se vám titul nelíbí, nebo ho přečtete dříve - nelze jej vrátit. Jedná se zřejmě o systémové omezení, ale jsem přesvědčen, že do budoucna by tato nutnost mohla (měla) zmizet, zejména je-li možnost půjčení titulu ještě limitováno licenčně. Nejsem programátor a tak mluvím z pozice uživatele… Po uvedené lhůtě vám e-knihy ze zařízení samy zmizí.

A teď samotná aplikace…

V iTunes nacházím zmíněnou aplikaci a ejhle - v sekci "co je nového" píší: připraveno na iOS 7… hmm... ale já mám v iPadu již iOS 8,1. Stahuji a otevírám. Prostředí je střídmé, ale co člověk potřebuje ke čtení… Dostanete se ke svým knihám, které máte půjčené (případně koupené) na portálu eReading. Knihu si stáhnete do zařízení a můžete číst off-line.

Pokud je člověk rozmazlen z iBooks či čtečkou Kindle - zapláče. Aplikace je jemně řečeno - spartánská. Pár základních věcí - zvětšování písma, barva fontu, pozadí atd. - nabídne. Ale nic víc. Pozor - nejhorší je, že si nepamatuje, kde přestanete číst. Řešit to můžete vložením záložky, ale samotné vkládání a následné vyvolávání je nekomfortní… A když vám náhodou tablet "usne", máte smůlu. Takovou aplikaci bych okamžitě vymazal - toť mé resumé, ale chcete-li si půjčené knihy přečíst, není zbytí.

Závěrem…

Možnost takovýmto způsobem si půjčit e-knihu vítám. Technické a softwarové věci jsou řešitelné. Důležitý je princip. Zkušený (ale nezasvěcený) e-čtenář bude jistě „brblat“ a bude vyžadovat více titulů, bestsellery… atd.

Je však nutno pochopit i úskalí a veškerá omezení. Jako (drobnému) nakladateli je mi jasné, že se do podobné služby kolegové neženou. Netuším, jaké jsou podmínky licenčních smluv, jak probíhají platby atd. Pravděpodobnost, že do podobného systému někdo pustí novinky a drahé překladové tituly není velká ani do budoucna. Levné není ani vydání „běžného“ titulu. Obchod s knihami či e-knihami je byznys jako každý jiný a nemůže být, s prominutím, charitou.

Přesto považuji e-knihovnu, nebo chcete-li e-půjčování za službu příštích let a za důležitý segment digitálního čtení. Ať to bude prostřednictvím klasických knihoven, služby typu např. Spotify – tedy o předplacené streamování e-knih, nebo půjčování prostřednictvím distributora, jaké již dnes nabízí právě eReading.

Elektronické čtení je a bude závislé na tom, jak se bude vyvíjet čtecí hardware. Dnes jsou náznaky, že čtečky s černobílým e-inkem (e-inkoustem) jsou na ústupu. Vytlačují je multimediální barevné tablety, případně mobilní telefony. Těžko věštit… přesto si e-kniha pomalu, ale jistě razí cestu světem a stává se plnohodnotnou alternativou ke knize tištěné.

Petr Čmerda, DriftBooks

Komentáře (2)

Ronin Roujin
23.12.2014

Půjčování vítám ale nelíbí se mi, že funguje jen pro jednu jedinou čtečku pevně svázanou s jedním prodejcem knih. Když už čtečku máte, tak je hloupé, kupovat ještě jednu, na čtení knih z knihovny.

nokid
23.12.2014

No v zásadě souhlasím, až na tu alternativu. Tedy alternativou ano, plnohodnotnou však nikoliv. O tom jsou ostatně již debaty jinde na DK.