Jak na Čtenářskou výzvu

blog

30.12.2015 v 22:04 / Ajrad1981 (457 views)
Jak na Čtenářskou výzvu
Čtenářská výzva byla fajn počin a tak mě napadlo - když jsem tak u jednotlivých položek přemýšlela, co číst – že kdybych měla někdy ještě potřebu si něco takového dokazovat, že si udělám svoji vlastní výzvu stylem loterie. A tady je návod, kdyby se chtěl někdo nechat inspirovat :-D

Udělám si seznam kritérií, dlouhý seznam kritérií, a pak z nich budu losováním vybírat těch 52 knih. Jako základ pro tvorbu seznamu bych využila samozřejmě Čtenářskou výzvu 2015, přičemž některé body bych vyškrtla, jiné rozvedla, některé použila jako inspiraci a tak.

Osobně bych vyškrtla:
- kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli – protože knihy dočítám, byť kolikrát se značným sebezapřením, tak jsem málem neměla co splňovat; ale samozřejmě je to můj případ, někdo jiný podobný problém třeba neměl
- kniha, která vás rozbrečela, kniha z vašeho dětství – tyhle položky znamenají, že musím číst něco, co už jsem četla, a to se mi nelíbí
- kniha, která je poslední na vašem „chystám se číst“ seznamu – takový seznam si totiž prostě nevedu
- kniha, kterou jste si vybrali jen podle obálky – tohle je pro mě naprosto podřadné kritérium
- kniha napsaná podle TV pořadu nebo z které TV pořad vznikl – ne že bych měla nějaké zásadní připomínky vůči tomuto bodu, ale přiřadila bych ho ke knize, podle které byl natočen film
- grafický román – tohle vážněza výzvu nepovažuji
- kniha, kterou zvládnete přečíst za den – opět, není to výzva, ne při této formulaci. Výzvou může být přečíst za den knihu – ale takhle se to zase nedá použít jako podmínka výběru
- kniha, která se odehrává ve vašem rodném městě – tahle položka je jen pro někoho. Být například rodilá Brňačka, nechám ji tam, jenže nejsem, takže šup s ní pryč

Samozřejmě co člověk, co názor, kdybyste chtěli některou z těchto položek ponechat a vyřadit nějakou jinou, je to čistě na vás :-D

A můžeme začít s vlastním seznamem. Je tady skupina kritérií, která se týkala názvu knihy – kniha, která má v názvu číslo, kniha s jednoslovným názvem, kniha s antonymy v názvu, kniha, která má v názvu barvu – říkejme jí skupina A. Tohle byly fajn položky, hledání není problém, spíš zábava. A je tady veliký prostor pro variace – kniha, která má v názvu jméno nebo příjmení, název státu, geografický pojem (hora, moře, poušť, řeka…), zvíře, rostlinu, vesmírný pojem, zaměstnání, roční období nebo měsíc, den, ovoce nebo zeleninu, kniha s dvouslovným, tříslovným, čtyřslovným názvem atd. atd. Co koho napadne, z tohohle se dá vymyslet kritérií celkem dost.

Další skupinu si označím jako B a ta se bude nějak týkat autora.
- Kniha, kterou napsal autor do svých 30 let – ano, podporujme mladou krev :-D
- Kniha napsaná ženskou autorkou – abychom byli genderově vyvážení, museli bychom zařadit i knihu napsanou mužem. Ani jedno není zas takový problém najít, takže tyto dvě položky bych zvážila, zda je obě ponechat, či obě vyškrtnout.
- První kniha populárního autora – s tou popularitou jsem měla kapku problém, takže bych to přejmenovala na Autorovu první knihu.
- Kniha od vašeho oblíbeného autora, kterou jste ještě nečetli – tady nemám absolutně žádný problém
- Kniha od autora, kterého jste ještě nečetli – taktéž palec nahoru
- Kniha, jejíž autor má stejné iniciály jako vy – taková sranda položka, dá se klidně nechat, mně se tedy zamlouvá (ovšem je pravda, že se svými iniciálami se mi hledalo docela dobře)
- Kniha, která byla původně napsána v cizím jazyce – tenhle bod bych přeformulovala dvěma způsoby – udělala bych z něj knihu napsanou v cizím jazyce (to je teprve výzva! I když samozřejmě slovenština je češtině tak podobná, že to není zas tak velký problém :-D) a pak množství kritérií podle národnosti autora – kniha, kterou napsal Čech, Slovák, Angličan, Francouz, Ital, Švéd, Nor, Fin, Španěl, Američan, asijský autor… (variantně kniha původně napsaná česky, slovensky, anglicky, francouzsky…)

Postupujeme dále ke skupině C – sem zahrnu podmínky týkající se data vydání nebo napsání knihy.
- Kniha, která vyšla tento rok – držme krok s vývojem, ať jsme IN
- Kniha, která vyšla v roce vašeho narození – sice se to blbě hledalo, ale není to důvod tohle vyřadit
- Kniha, která byla napsaná před více jak 100 lety – tohle bych rozdělila na knihu napsanou ve 21., 20., 19., 18., 17. a 16. století. Dál do minulosti bych asi nechodila, maximálně tam přidat antiku, nějakého Sofokla, jak je komu libo. Nebo to můžeme rozdělit podle období – renesance, baroko, klasicismus, romantismus, realismus – ale já osobně bych zůstala u těch století.

Do skupiny D zahrňme žánr. V letošní výzvě byla: klasická romance, vtipná kniha, thriller, povídky, věcná literatura (čili literatura faktu), memoár, kniha s kouzly (to bych přejmenovala na fantasy), hra. Takže doplníme detektivky, poezii, romány pro ženy (= romantické romány), válečné romány, historické romány, pohádky (nebo dětské knihy obecně), biografie, sci-fi, erotické romány. Snad jsem nic nevynechala :-)
Pak máme kritéria podle toho, kde a kdy se příběh odehrává. Vzhledem k tomu, že to je dohledatelné, tak bych to tam nechala – vše, co bylo letos, plus co koho napadne dál. Takže kniha, která se odehrává během Vánoc, v budoucnosti, na střední škole, v místě, kam jste se vždycky chtěli podívat. Kniha, která se odehrává v cizí zemi – tady by se ta „cizí země“ dala specifikovat – v Německu, Španělsku, Číně a tak dále. A samozřejmě jako protiklad kniha, která se odehrává v České republice, na Slovensku. A dál si můžeme hrát. Kniha, která se odehrává v minulosti, na horách, v létě, na zámku, v koncentračním táboře, v nemocnici…

Potom si můžeme vyhrát s oceněními, hodnocením, doporučením. Kniha, kterou miluje vaše mamka (+ jiná blízká osoba), kniha, která vyhrála Pullitzerovu cenu, kniha, kterou vám doporučil kamarád (+ někdo jiný), kniha, která má špatné hodnocení. Pak ještě kniha, jejíž autor získal Nobelovu cenu za literaturu, a kniha s dobrým hodnocením, případně bestseller.

Položka „kniha, kde postavy nejsou lidé“ zase navádí k hraní si s hlavními postavami. Můžeme chtít detektiva, krále, policistu, studenta, čerta, čarodějnici, Itala, Číňana, námořníka. Případně, jak navrhuje NicaCola ve svém blogu, můžeme chtít postavu s nějakou psychickou nebo fyzickou poruchou, nemocí, postižením či osobu homosexuální orientace (přemýšlím, jestli jsem vůbec někdy takovou knihu četla, a asi ne, pokud nepočítám psychopaty v detektivkách. Jak je to dohledatelné, netuším, za zkoušku by to možná stálo).

O kterých bodech z letošní Výzvy jsem se ještě nezmiňovala? Kniha tlustší jak 500 stran – jasná výzva. Kniha, podle které byl natočen film – filmové zpracování se kolikrát tak liší, že určitě není na škodu znát i předlohu. Kniha napsaná podle skutečných událostí – dle mého názoru slouží k rozšíření obzorů. Kniha, která vás děsí, a kniha, kterou jste měli přečíst ve škole, ale neučinili jste tak – ano, tohle je taky výzva, byť bych teď už asi nedohledala knihu, které se děsím, tady jsem měla jediný náboj, který jsem vystřelila letos, takže já osobně bych tenhle bod asi vypustila a nechala jen povinnou četbu. Kniha s milostným trojúhelníkem – no, tohle bych asi přiřadila k výše zmíněným romantickým románům. Kniha, kterou vlastníte, ale nikdy jste ji nečetli – tomuhle bodu dávám jednoznačně palec nahoru, takových knížek jsem letos přečetla několik, i když sem jsem oficiálně přiřadila jen jednu. Zakázaná kniha – když pochopíte, proč byla zakázaná, možná víc pochopíte dobu a místo, kdy a kde byla zakázaná (i když, proč byl v Americe zakazovaný HarryPotter, to mi hlava fakt nebere :-D). Zůstává mi trilogie – zařadit příběh, který má více dílů (nemusí to být zrovna trilogie, můžete si zadat dvojdílný, čtyřdílný, pětidílný atd. literární počin), bylo geniální – seznam měl krásných kulatých padesát položek a přitom obsahoval 52 knih, počet týdnů v roce. A vícedílných příběhů bych se nezříkala, proč?

Jsou i další možnosti, které já nechci, ale které by se někomu jinému třeba líbily (například obálka – ať už zelená nebo červená, s lidmi nebo zvířaty). A možnosti, které mě teď momentálně nenapadají, ale přijdu na ně časem ;-) Prostě variant je tady strašně moc.


Takže teď, když (pokud) jste si vytvořili sáhodlouhý seznam kritérií, si můžete představit, že losujete sportku. Vytáhnete si 52 položek, podle kterých budete vybírat knihy. Nebo třeba 104, pokud vám jedna kniha týdně nepřijde dost vyzývavá :-D Nebo jakékoliv jiné číslo. A tak máte svůj vlastní seznam, originální, který jste si vytvořili pouze vy sami.

A pokud se ptáte, jestli si tímhle způsobem budu chystat Čtenářskou výzvu na rok 2016, tak vězte, že nikoliv. Důvody jsou dva. Za prvé, jednou splněná výzva pro mě přestává být výzvou (proč si něco dokazovat dvakrát?), leda bych si zvýšila počet knih, ale druhý můj důvod je ten podstatnější. Už na jaře, když jsem luštila Knižní šifru, jsem se rozhodla přečíst všechny knihy v té šifře zakódované (ty, které jsem nečetla, a ty, které zvládnu sehnat, aniž bych si musela kupovat). Je to taky dost dlouhý seznam a hlavní výzva tady spočívá v tom, že si knihy nevybírám, ale jsou pevně dané. No, a rok 2017 je ještě daleko, tak dopředu nekoukám, ale je docela možné, že si nějakou šílenost vymyslím :-D

Komentáře (1)

notburga
31.12.2015

Zajímavé tipy. Když se mi příští rok nepovede se k ničí výzvě přifařit, třeba to zkusím. A ta Knižní šifra vypadá zajímavě, poohlédnu se. Děkuji.