Jak mě čtení vrátilo ke čtení

blog

07.01.2016 v 20:54 / tereza1198 (615 views)
Jak mě čtení vrátilo ke čtení
Při mém brouzdáním internetem jsem narazila na knižní výzvu 2016. Zaujalo mě to a tak jsem se rozhodla se zaregistrovat do Databázeknih.cz a dát se to toho. Při přihlášení přes facebook na mě vyskočilo hlášení, že jsem již registrovaná od roku 2014. Projela jsem pár svých ohodnocených knížek i seznam toho, co chci číst. A padla na mě hanba. Co jsem celý ten rok a kousek dělala? Proč jsem víc nečetla?
Vrhla jsem se do toho. Vytáhla staré seznamy, projela svoji knihovnu a svoji paměť. Začala jsem odškrtávat přečtené knihy.
Šla jsem s baterkou na půdu a našla starý čtenářský deník. Knihy začaly přibývat. Byl to nostalgický večer. S každým autorem každou knihou jsem vzpomínala na ty chvíle, co jsem s nimi prožila. Na ty pocity, které zůstaly někde vzadu a schované stejně jako ty dávné knihy. Zvlášť při knihách o kapitánovi Hornblowerovi jsem zaslzela a zastesklo se mi po kamarádce, která ho stejně jako já milovala. Zastesklo se mi tak moc, že jsem jí po šesti letech napsala dopis. Poctivý, ručně, ve fialové obálce a poslala ho hodně daleko. Snad jedna z věci, která nás tenkrát spojovala, nás spojí znovu.
A to je ta síla knih. Těch pocitů, dobrodružství a cest, co s nimi můžeme prožít. A já si znovu říkám, proč jsem jen zapomněla číst? Proč jsem se raději dívala na televizi než bych vzala knihu a hltala jí, tak jako před lety. A tak jsem se to toho znovu pustila, stejně jako jsem přijala knižní výzvu. Abych si vytvořila nové vzpomínky, nové světy a vydala se na další cesty.
A za to děkuji.

Komentáře (4)

tereza1198
11.01.2016

Děkuji za komentáře. Krásné na tom je, že jsem dnes na svůj dopis dostala odpověď :-)

katy238
11.01.2016

Znám ten pocit, v pubertě mně od knih odvedlo hraní PC her, v pozdějším věku náročná práce i mnoho domácích povinností. V posledních letech jsme se ke čtení vrátila a čtu zase se stejným zápalem, jako když jsem byla mnohem mladší. Čtení je jedna z činností, která když zaujme, nepustí ani po letech.

morava
11.01.2016

Jeee, to je krasny zazitek.Je az neuveritelne co knihy dokazou .

Lamanai
08.01.2016

Hezké :-) Myslím, že i hluchá období do života patří. Pomohou nám si věci utřídit a pak je nahlédnout s větším nadhledem, uvědomit si, co je pro nás opravdu důležité.
S výzvou to mám tak, že na Goodreads si nastavuji počet knih, ale už to nějakou dobu beru s rezervou. Loni jsem ve čtení polevil, ale zase jsem zamakal na studiu jazyků. A na konci roku už to mohl zase hlouběji propojit.
Výzva na DK je pro mne především inspirací. Také vzbudila poměrně vášnivou diskuzi, a to není nikdy na škodu :-)
Šťastné čtení a žití v novém roce!