Jak být líný: Víc než recenze

blog

26.02.2016 v 15:56 / nokid (409 views)
Jak být líný: Víc než recenze
"Pozdní vstávání vyhovuje nezávislé mysli, jedinci který odmítá stát se otrokem práce, peněz a ambic," píše Tom Hodgkinson v knize Jak být líný.
A vskutku, jako by charakterizoval mou vlastní povahu.
"Předindustriální pracovní model...vypadal, že lidé byli ochotni pracovat pouze tolik, aby tím pokryli své nezbytné životní náklady... Tento model existuje dodnes u některých svobodných povolání."
Hm, a neměli bychom si vzít z takové společnosti příklad? Vždyť k čemu je to všechno dnešní pachtění, hemžení a spěch? Abychom si v potu tváře vydělali na věci, které zhusta ani nepotřebujeme, spotřebovali jejich užíváním energii, která je čím dál dražší a vzácnější a přitom snad udělali na přírodu haury? Jako že ji nepotřebujeme a její bohatství můžeme ničit a vykořisťovat stále více?
Klasický monolog "úspěšného podnikatele" zní: "Stále si beru půjčky které nesplatím, abych si mohl nakoupit věci co nepotřebuji, a to jen proto abych ohromil svoje sousedy, které nemohu ani cítit."

"Radostný chaos, práce v souladu s ročními obdobími, určování času podle slunce, pestrost, proměnlivost, soběstačnost; to vše nahradila nelítostná, standardizovaná pracovní morálka, jejíž následky neseme dodnes."
Ano, souhlasím. Vždyť nebývale vysoký nárůst civilizačních nemocí, stresu, hluku, znečištění životního prostředí kromě výše zmíněného i chemikáliemi - to vše tu ještě před dvěma stoletími nebylo. A jak se tomu všemu bráníme? Nejlépe polykáním pilulek, spreji proti kašli a alergii - tedy ničím nežli další chemií!

A toto vše rozebírá autor hned na prvních 30 stránkách knihy.
Dále se už dílo stává spíše chytrým návodem jedinců, kteří dovedli vyzrát na systém a obejít se bez zbytečností. Provádí čtenáře od procitnutí a ranních dřímot, přes vstanutí (sic!), polední únavy, odpoledních pauz na drink, siestu, procházek atp. do večera a pozdní noci. Zkrátka - jak prolenošit den (a noc), aniž by někomu vznikla viditelná škoda a navíc - jak si to celé užít.
Lenošení jako životní náplň a cesta; být lenochem je hrdý statut. Otevřou se nám tím zcela nové obzory, zjistíme třeba kdo ze známých a ceněných osobností byl taktéž lenochem (a jsou to zajímavé poznatky!), zjistíme co si myslí tuláci a bezdomovci o svém životě, odkryjeme význam rybaření coby tiché meditace a splynutí s vodou, kdy chytit rybu není zdaleka cílem, nýbrž jen malým bonusem k tomu...
"...pravá zahálka spočívá v naprosté zodpovědnosti a svoboda pramení z naprosté nezávislosti."
"Lenoch je myslitel a snílek a je divoce nezávislý."
Ano. Tahle kniha je skutečným MANUÁLEM pro (nejen začínající) lenochy. Sám si z ní odnáším několik cenných rad.

Autor se podrobně zabývá také rituálem pití čaje; obdivuje Číňany a Japonce, kteří tento obřad dovedli k naprosté dokonalosti a udělali z chvíle pohody něco více, přímo cestu k osvícení.
"Stejně jako mnoho jiných vynálezů, jež činí život lepším, byl čaj objeven v okamžiku ryzí nečinnosti...čínský bylinkář Shen Nong seděl pod stromem a zíral do dálky, když se do šálku s vařící vodou, který stál před ním, snesl lístek z divokého čajového keře..."
Podobně opěvuje autor další formu nicnedělání: chůzi.
"Chodec je nejvyšší a nejmocnější způsob bytí; prochází se pro radost, pozoruje, ale nevměšuje se, nespěchá, spokojí se pouze se společností své vlastní mysli, ve své moudrosti a veselosti se, podoben bohu, nevšímavě potuluje. Je svobodný."

I smysl pouhého sedění u okna a civění přes ně ven nám začíná být jasný. Jistá paní J.K.R. takhle zírala z jedoucícího vlaku a po chvíli ji napadlo, že napíše Harryho Pottera... I Bram Stoker byl autorem jen jediného příběhu, který si ale vyprávíme dodnes. Jeho Dracula se stal zakladatelem celého nového žánru literatury.

Když se nad tím zamýšlím, vskutku i mně ty nejlepší nápady přišly během lenošení. A už dlouho střídám krátké doby intenzívní činnosti - nechci říci práce - s dlouhými pauzami odpočinku, přičemž mé příjmy jsou vyšší nežli za dlouhé měsíce a roky strávené v nudném a únavném pracovním procesu.
Takový Mendělejev objevil systém tabulky prvků během dřímoty u plápolajícího krbu. Ford zase chodil s rukama v kapsách - za mých učňovských let to bylo znakem lenosti. Edison sedával hodiny ve zcela temné a od vnějších vlivů izolované místnosti. A příkladů by se nahledalo! Všichni to byli známí jako úspěšní a činorodí lidé...jejich úspěch byl tedy v tajemství řízené lenosti.

A ten je vlastním smyslem této knihy - tedy naučit tomu i nás.

Komentáře (4)

kaca
07.03.2016

Krásné, já chodím tolik let k psychiatrovi a psychologům, pracuji 12hodin denně (nepočítám práci v domácnosti-vaření, úklid, děti, to se rozumí jako samo sebou...) a jsem přesvědčena, že jsem ukrutně líná a lékaři mně zase přesvědčují, že jsem workoholik a proto se čas od času zhroutím...svou lenost jsem nenáviděla, považovala jsem se za opravdu podřadnou...a hle...končím s workoholismem a ponořím se zcela do své geniality...děkuji :) - to není vtip, to píši zcela vážně a pravdivě...už tři měsíce jsem zpět z Bohnic, a přemýšlím, jak se uzdravit, mám prý odpočívat a jen tak být, tzn. lenošit...a tak teď mi snad při této, pro mě zcela nepřijatelné činnosti, pomůže vědomí, že jsem myslitel a konečně z toho "něco bude" :) Přeji plodné lenošení!

nokid
28.02.2016

Máte oba pravdu. Číňan údajně vodu převařoval, neboť se už tehdy vědělo že se tím dezinfikuje.
Ale vybírat popelnice autor nikde nedoporučuje!

ropest
28.02.2016

Nedá mi to ,abych se nezeptal. Proč zíral do dálky s šálkem vařicí vody ? Řekl bych, že to bylinkáři běžně nedělají. Je pravděpodobnější, že celé životy zkoušeli na co se která bylina hodí a patrně mnoho z nich po mnoha letech zjistilo, že na nic, nebo na otrávení souseda .-) Ale i na to museli celý život makat :-)
Znám jednoho svobodomyslného kterému k životu stačí co najde v popelnicích za restauracemi.
Ale nějak mu nezávidím. A pokud bychom ho všichni následovali, pak nebudou popelnice a vrátíme se na stromy.
Je celkem logické, že technický problém se lépe řeší na záchodě než při montáži. Ale pak je potřeba se vrátit a nápad realizovat.
I ten Ford když chtěl vybudovat továrnu, tak je musel vyndat :-)) A když měl dost mohl je tam vrátit.

bamba
27.02.2016

a čo keby mu do tej šálky horúcou vodou padlo niečo iné ?
Veľa nápadov dostáva človek aj pri iných činnostiach a na iných miestach.