J. A. Komenský

blog

12.02.2014 v 17:13 / w3s (510 views)
J. A. Komenský
Vzdělanec – filosof – filolog – básník a nejen to. Učitel národů a rodák z Moravy. Žil v 17. století v době zmítané náboženskými neshodami. Reformátor školství a hlavně člověk národního cítění. Procestoval Evropu a svou životní pouť zakončil v Holansku v Nardenu.
Ctihodná obec čtenářská po krátké úvaze, zacíleně zbystří. Jádrem sporu by mohla být díla, ale spíš nedíla, která shořela v Polsku při nájezdu a rabování vojsk. 40 let práce skončilo aniž by spatřilo světlo světa. Čteme o tom co zbylo a přesto máme jisto. Tady si dovoluji upozornit, že nejsem komeniolog. Chtěl bych osvětlit pojem Jan Amos Komenský jako člověk co pobýval i v místech mého rodiště a konečně taky, že to byl Moravák jedinný toho druhu z fronty Přerovska. Máte v okolí taky určitě další neméně významné osobnosti, ale já se chlubím tady a teď. Vždy jsem si říkal, že čeština byla v jeho rukou a při svém vzdělání jsem na něj nezapomněl. Né že bych pilně studoval, ale to už tak máte. Takže jsem nadhodnotil jednu skutečnost a možná někoho zbavil netečnosti. Nebudu sám sebe déle trápit. Češtinu mám rád i proto, že se mi zdá složitá a doufám, že jsem nenasekal hrubé chyby. To by mi určitě neodpustil ani J. A. Komenský.

Komentáře (2)

w3s
13.02.2014

Weil: Pravda tak nějak je to správně. A historicky datováno. Skládanka nabírá na vážnosti. Tak jak jsem se zeptal bylo odpovězeno. Díky za tvůj komentář. Čtenářstvo určitě zhodnotí osobu J. A. Komenského lépe než já.

WEIL
13.02.2014

Tak odněkud se začít seznamovat se se zajímavými osobnostmi i naší minulosti má.

Já bych k tomu J.A.Komenskému poznamenal, že odešel do exilu, po prohře na Bílé Hoře - 1620, kdy zvítězili katolíci nad protestanty, což mělo za následek, že se zde naplno, díky Habsburskému rodu usadila římsko-katolická církve, kterou reprezentovali, a jinověrci museli opustit České království.
A mezi jinověrce patřil i "učitel národů" J.A.Komenský, a spolu s ním minimálně 200 tisíce dalších osob, takže od r.1628 (viz třeba i seriál či jen film - Lékař umírajícího času; a hmatatelně lze v Praze nakouknout na Staroměstském náměstí na místo, kde byly pro výstrahu jinověrcům oběšeny oběti oběti těchto časů)- 1781 zde vládla jen jedna církev, než došlo k Josefínským reformám, co se náboženství týče, tak k tolerančnímu patentu, které umožňoval i jinou víru, než jen římsko-katolickou (viz třeba i seriál F.L.Věk).

Kdyby dneska učili tak logicky učitelé jako J.A.Komenský, tak by školství bylo určitě kvalitnější, ale to se nikdy nedělo, ani dít nebude, takže v kom co je, tak to si pro sebe musí dokázat hlavně každý sám. A učitelé mu v tom povětšinou moc nepomůžou.