E-knihy nově v Databázi knih

blog

03.03.2012 v 17:00 / Dan (14510 views)
E-knihy nově v Databázi knih
Databáze knih jde s dobou a od této chvíle začíná evidovat také stále populárnější e-knihy (oficiálně vydané v ČR či SK, s ISBN); vždy pod obrázkem vlevo bude tento statut označen nápisem "e-kniha".

E-knihy se do databáze přidávají stejně jako knihy klasické, akorát při zadávání zaškrtnete, že se jedná o e-knihu, čímž budete moci následně přidat také formáty dané e-knihy (ePub, atd..)
O audioknihách zatím neuvažujeme (nemusím však připomínat staré známé ,,nikdy neříkej nikdy"), protože ač to mají v názvu, za knihy je nepovažujeme.

P.S.: Nedávno se mi "do rukou" dostala e-kniha Koncernová pětiletka, která se mi moc líbila, ale bohužel vyšla pouze v elektronické podobně a já ji sem nemohl zařadit. Myslím, že by byla škoda podobné tituly Databázi odepírat... 

Komentáře (30)

morte
30.03.2012

Pro Tuso: \'Samozřejmě, že je to protizákonné, ale tak trochu jiným způsobem, než prodávat nelegální DVD ve velkém.\' Moc nerozumím tomu, jakým jiným způsobem. Hru musel někdo vytvořit, hudbu složit a nahrát, film natčit, knížku napsat. Zaslouží si spisovatel méně svoji odměnu jen proto, že je romantické sdílet e-booky nebo proto, že je doba \'zlá\'? Kdo chce číst a nemá na to, může jít do knihovny.

tuso
24.03.2012

Čtu hodně a čtu rád. Kdysi jen papírové knihy /samozřejmě/ posledních pár let i e-knížky. Nejprve v mobilu, dnes už i ve čtečce. Osobně si myslím, že nové technologie nezabíjí čtení. Alespoň ne v těch lidech, kteří číst chtějí. Tak jako vydávání CD nezabíjí zájem lidí o operu nebo živé koncerty. Vždycky byla skupina lidí, která četla a skupina, která nečetla. Co možná dělá problémy je pirátství. I když, na rozdíl od filmů, her a hudby, mi přijde takové zvláštní. Spousta lidí to dělá jen jako koníček. Koupí knihu, přečte, naskenuje a udělá e-book. A pak to hodí zadarmo na net. Samozřejmě, že je to protizákonné, ale tak trochu jiným způsobem, než prodávat nelegální DVD ve velkém. A v tom vidím naději pro čtení knih obecně. Toto "pirátství" zavání spíš posedlostí. Posedlostí číst a umožnit čtení i jiným lidem, protože co si budeme namlouvat? Knihy jsou drahé, knihovny všechno nemají a doba je pro hodně lidí velmi zlá.

Bezinka
21.03.2012

Miluji papírové klasické knihy, ALE ale bohužel byt není nafukovací a místa na knihy ubývá. Proto mám ráda svou čtečku, do které když přibude kniha, manžel ji neokomentuje - "už zase ????"

tuldas
20.03.2012

já jsem přestal číst asi před 20-ti lety tehdy mě to přestalo bavit.
Před 2 lety jsem právě díky novým technologiím opět přišel na chuť číst knížky.
Mám čtečku ve smartphonu mám tam vždy několik knih a jsem spokojeny.Samostatnou čtečku knih si ale zatím kupovat nechci-není tak skladná jako mobil který dám do kapsy a taky něco stojí.Jsem spokojen .
Nicméně si nemyslím že by díky elektronickým knihám zanikly ty tištěné,stejně jako díky internetu nezanikly a nezaniknou noviny či časopisy .Nechme tomu volny průběh a hlavně čtěme.

cinderella
16.03.2012

Musím se elektronických knih zastat, vždy jsem měla konzervativní názor na papírovou knihu. až do této doby, kdy jsem se ocitla na 2 roky na doktroském studiu ve Francii. Hodně se nacestuji, takže má neustálý problém se zavazadly..nějaké knihy jsem tady nakoupila, ale české se samozřejmě sehnat nedají a anglické jsou relativně drahé.
Před nedávnem jsme se rozhodla udělat průzkum čteček. Pořídila jsem Cybook, který na mě dokonce "mluví" česky-což je po 9 měsících v cizí zemi nádhera.
nyní mám již 150 knih v databázi a čtu zase jako dřív....
Ano jsem konzervativní, ale čtečku bych nevyměnila ani za nic..
A jestli čtu víc nebo míň? po tak dlouhé době bez knihy teď trávím veškerý volný čas čtením.

Lesta
13.03.2012

vojta.rylko: Tak to si nemyslím. Pokud je někdo zarputilým čtenářem, čte stále stejnou rychlostí...a množství přečtených knih mu vyjde nastejno. Pokud budu mít čtečku "napěchovanou" o stovku knih víc než mám v knihovně, ujišťuji vás, že množství přečtených knih se mi stejně nezvedne, protože na čtení budu mít ten stejný čas jako předtím. A pokud někdo rád nečte, nepomůže mu ani čtečka!Ledaže by mu sama začla předčítat a tedy i nějakou vyšší rychlostí. Jenže pak už to nebude čtenář,ale posluchač.:-)

A nejmenujou se tyhle stránky náhodou "Databáze knih"? Nehodláte je v budoucnu raději teda přejmenovat na "Databáze souborů s příponami: cbr, cbz....." apod.?:-)
Nevím,doteď jsem měla jinou představu o pojmu "kniha"...To jsme klidně mohli zůstat v antice u svitků. Přetáčení zprava doleva,či nahoru dolů a naopak, vyjde skoro nastejno.:-)

Ikkju
13.03.2012

Je dobře že se přidaly i eknihy, též mám tituly které v papíru pravděpodobně nikdy nevyjdou. Neměl bych totiž kam napsat komentáře, třeba na dokonalou Žambochovu hlášku "kolem stolu sedělo 30 silných mužů poháněných jen svými slabostmi" x).

vojta.rylko
13.03.2012

R-VanDerLe: Lidé díky e-čtečkám čtou více knih. Bránit se jim je jako bránit se knihtisku a požadovat ruční přepisy.

R-VanDerLe
10.03.2012

Doba jde sice dopředu a chápu že databáze se tomu patřičně přizpůsobuje, ale můj osobní názor na e-knihy, který mi nikdo nemůže vzít, je poněkud konzervativní. Myslím si, že knižní svět jako takový by měl bránit tradiční formu četby, byť zastaralejší. Chápu, názory se mohou na dané téma dosti výrazně lišit, ale naše populace se zahrnuje veškerými těmi IT novinkami, které nás obklopují. A právě v tomto IT světě a právě díky jeho novému přílivu přestali lidé číst. Nic jiného v tom není, jen si našli zábavu prostřednictvím nebo za pomocí nových technologií. Proč máme jako tradiční čtenáři, tedy ti co ještě „přežili“, podporovat takovéto věci, které ať chceme nebo nechceme povedou minimálně k rapidnímu zdražení klasických knih? Nestačí, že veškerá malá města zavírají svá krachující knihkupectví? Kam se vlastně chceme dostat? Miluji čtení a miluji knihu jako takovou, ale i když si to spousta z nás nepřizná, čtení zaniká díky novým technologiím a pokud je budeme podporovat, zaniknou i knihy. Nněkolik tisíc let trvalo, než se tahle forma dostala do dnešní podoby, než se lidé naučili psát, číst a kvalitně tisknout a my to nyní jsme schopni změnit za pár desítek let díky čtečkám knih?

paulhunter
05.03.2012

Juliette: tato možnost mě taky napadla. ISBN se u e-knih dávají pouze těm knihám, které jsou volně přístupné a hlavně prodávané (alespoń jsem někde četl), na což se tyto "knihovní kousky" nevztahují. Knihovny většinou nabízí díla, kterým prošel copyright.

Systém DK je nyní pro e-knihy vytvořen tak, aby šly vkládat pouze knihy s ISBN, aby se zabepečilo vkládání různých neoficiálních a podomácku vytvořených dokumentů. A jelikož nejde e-kniha vložit bez tohoto údaje, nejdou vkládat ani tyto knihovní, volně stažitelné, e-knihy.
Aspoň prozatím.

Juliette
05.03.2012

Mám malý dotaz, co knihy, které jsou volně přístupné v elektronické podobě - budou se také dát nějak vložit do databáze? Týká se to např. knih o Sherlocku Holmesovi, které jsou volně ke stažení ze stránek Městské knihovy v Praze. Nikde jsem tam neobjevila ISBN. (Knihy jsou ve všech možných formátech.)

paulhunter
05.03.2012

Nic se neděje, to se stává každému.

Yunnan
05.03.2012

to paulhunter: Jo aha, pardon, Tys myslel u e-knih (no jo, také jsme v diskuzi k e-knihám, že :o))?). Omlouvám se, mám za sebou náročný dlouhý pracovní týden a mám přepnutý (= vypnutý) mozek na režim "odpočinek" :o)). Ještě jednou velká omluva.

paulhunter
05.03.2012

Yunnan: právě že ne. Prosím neplést údaje papírové knihy a e-knihy.
Ten odkaz, co jsi vložila, patří k papírové knize.

E-knihy jsou tady:
http://www.kosmas.cz/eknihy

Ale opravdu doporučuji eReading, kde v detailu knihy bývá vypsáno ISBN elektronické knihy.

Yunnan
05.03.2012

to paulhunter: Kosmas má uváděné ISBN u knih (dokonce tam má i EAN :o). Např. u knihy Probuzená http://www.kosmas.cz/knihy/166193/probuzena/ je uvedeno: ISBN: 978-80-242-3302-4, EAN: 9788024233024.

Ta stránka je totiž rozdělená reklamou na další jejich tituly ("Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, koupili také"), takže při zběžném náhledu na stránku nejsou tyto údaje vidět, musí se sjet níž a uvidíš skoro všechno, co potřebuješ, včetně názvu v originálu :o).

paulhunter
05.03.2012

ISBN e-knih je napsáno především v samotném dokumentu. Jinak na internetu se dá najít v různých katalozích knihoven, které vedou e-knihy, nebo jsou ISBN udávány v některých internetových obchodech.
Třeba Kosmas to nemá přímo v informacích u knihy, ale u některých titulů je pod obálkou Ukázka pdf - je to jen pár stran a zhruba na čtvrté páté straně je ISBN vypsáno. Dobře vypsané ISBN má eReading.cz

(pokud má kniha víc ISBN - pro každý formát zvlášť, tak se to vede jako jedno vydání s několika ISBN - v případě, že to vyšlo všechno v jednom roce. Pokud v odlišných, nebo obsahově nebo vzhledově odlišných vydáních, tak se to vede jako samost. knihy.

asam
05.03.2012

Nejsem příznivcem e-knih, ale jdeme s dobou a tuto možnost vkládat e-knihy vítám.

Dan
04.03.2012

to stilgar1: To bude, ale až později, zatím je tu e-knih málo.

stilgar1
04.03.2012

Díky za novou skvělou funkci, Danielsone! :)
Myslím si, že by mohlo být fajn, kdyby se v sekci "knihy" dalo zvolit výběr "e-knihy". Celkem by se mi líbil takový seznam e-knih, které u nás byly vydány...

HTO
04.03.2012

Milý danielsone, jsem rád, že na rozdíl od 6/7 nakladatelů nejpodivnějších knih jdeš s dobou, jakkoliv e-knihám neholduji.

paulhunter
03.03.2012

Minas: jak myslíš ve stávajících knihách? Pro každou e-knihu se musí do DK vložit nová kniha, která má své ISBN.
Ano, sjednotit s dalšími (jak papírovými, tak e-knihami).

Ale ještě se ladí pravidla pro vkládání e-knih, protože mají trochu specifičtější charakter.

Minas
03.03.2012

Skvělý nápad!
Ať koukám, jak koukám, ve stávajích knihách nelze přiřadit, že se jedná o e-knihu. Přehlížím něco nebo to skutečně nejde? A tedy pokud se jedná o e-knihu mám vytvořit další vydání, které se pak s tím původním sjednotí?

2