Dvůr křídel a zkázy - recenze

Dvůr křídel a zkázy - recenze
Krásný dobrý večer,
před pár dny jsem dočetla závěrečný, 3. díl ze série Dvůr trnů a růží a rozhodla jsem se, napsat jakousi recenzi, pro všechny, kteří na knihu čekali/jí stejně nedočkavě jako já.

- Jako první chci jenom podotknout, že kniha v českém jazyce vydána není a tohle je jenom taková "předrecenze pro nedočkavé fanoušky série :))-

Kniha A court of wings and ruin vyšla 2.5. 2017 a musím říct že jsem se na ni ohromně těšila. V následujících ostavcích nejprve popíšu jen obecný dojem z knihy, takže se nemusíte bát spoilerů, ty přijdou až v druhé části a budou náležitě označeny.

A court of wings and ruin - Sarah J. Maas

Ačkoliv mě dost baví jak si Maas pohrává se slovy a její květnatý styl psaní je hodně čtivý, po prvních dvou dílech jsem úplně nevěděla co čekat od závěru trilogie. Naštěstí mi autorka udělala ohromnou radost a většinu věcí které mi vadily jaksi odstranila.
Kniha jako taková má rychlý spád a skvělou atmosféru, možná mě trochu mrzí, že všechny scény jsou z části dost předvídatelné a Freye je hodně idealistická hrdinka. Takový ten typ člověka, který vždy udělá tu správnou věc, je až moc "OP" a prostě nemůže selhat. Stejný problém mám i s Cealenou ze Skleněného trůnu. Každopádně, velmi často se stávalo, že jsem se slzami/úžasem v očích nemohla věřit tomu, co Sarah zase vymyslela.
Obě její knižní série se můžou zdát hodně podobné, stále je tam ale vidět i velké množství originálních zápletek a "vedlejších" příběhů, což potvrdila i v tomto díle.
- A dva velké plusy: Méně sexuálních scén! + Nesta bude (aspoň trochu) sympatická!

Na závěr (části bez spoilerů) takové malé shrnutí:
Dvůr křídel a zkázy je nadprůměrně čtivá YA kniha, a těch 700 stran doopravdy uteče jako voda. Za mě musím říct, že i přes některé nedostatky a lehce "idealistický děj", jsem si čtení tohoto fantasy velmi užila a s klidným srdcem ji mohu všem doporučit.

Pozor Spoilery!
- Teď už se dostávám ke spoilerům, takže pokud nechcete zjistit nějakou ze zásadnějších informací, radši dál nečtěte! -


Fakt pozor, spoilery!


Několik bodů, které považuji za dost zásadní:

- Nesta se začne chovat sympaticky.
- Tamlin není ten zlý.
- Jurian taky není ten zlý.
- Nikdo neumře.
- Sakra cože, nikdo neumře. (teda až na nepodstatné postavy)
- Až na pana záporáka, ale ten se nepočítá.
- Dobro vyhrálo nad zlem, všichni jsou šťastni.

Jak začít. Kniha navazuje na situaci kdy Nesta a Elain jsou přeměněny v elfky a Freye unesena k Tamlinovi. To ale trvá jen minoritní část knihy, protože Freye se rozhodne zabít neteř a synovce krále Hybernu a následně s Lucienovou(konečně!) pomocí utečou do Nočního dvora. Tam se konečně dozvídáme jak špatně je na tom Nesta s Elain, tedy hlavně Elain, která nejí, skoro nepije, vlastně se téměř nehýbá. V takovémto rozpoložení zůstanou obě tak do půlky knihy, kde se ale všechno obrátí a ANO z Nesty se stane vcelku sympatická postava!

Následeuje pasáž několika více či méně zajímavých šarvátek a bitev, u kterých necítím potřebu je zmiňovat.

A konečně je to tu, velká bitva s Hybernem. Jo, je to epický, dost hodně. Naši přátelé jsou v nevýhodě, Vladaři už vyčerpali většinu svých sil a Hybern má zásadní převahu, asi 100 000 vojáků. Jejda. No, Freye se to s Rhysandem snaží vyvážit pomocí několika známých, příšer, každopádně to není dost a Prythian prostě a jednoduše prohrává. Všichni si dávají svá sbohem. Jako zachránkyně situace se Freye s Amren vydávají ke Kotlíku aby zastavili sílu nepřátel, každopádně jim to moc nevyjde a Nestu s Cassianem, kteří jim dělali návnadu nakonec objeví i samotný král.
No, a v tu ránu to začne být hrozně divné, resp. poměrně nevysvětlitelné.

Takže to jen shrnu do pár bodů:
- Nesta s Elain zabijí krále Hybernu.
- Rhys a Amren se obětují.
- Rhys a Amren jsou vzkříšeni.
- Happyend.

Jestli mě něco fakt štve, tak to, že ona doopravdy nikoho nezabila. Ta knížka je tak idealistická, až mě to občas značně irituje.

Jestli jste to dočetli až dokonce, tak asi máte rádi spoilery jako já.
Každopádně, zas někdy příště!

Naugrim

P.S. - Nemohla jsem to napsat do recenzí, protože kniha ještě nemá oficiální český název.

autor: Naugrim · 12. května v 22:52 · přečteno 159x

Komentáře (7)

Marthas
21. května

To Lenka.Vílka: Nezbývá než opětovně souhlasit a to ve všem. Tedy i v té části s utrhnutou hlavou.-)
Jinak je samozřejmě smutné, že stejná pravidla očividně neplatí pro všechny anebo ne vždy.
Já mám totiž pocit, že by se to dalo brát i jako pokus o reklamu.
I když reklama něčemu, co ještě nevyšlo?

Lenka.Vílka
21. května

Marthas: tak nějak jsem si zvykla, že jsou věci, které "těm nahoře" nevadí (tak obecně, viz neustále diskuze o tom samém pořád dokola v diskuzi, jak se obcházejí pravidla atd)...nechtěla jsem to řešit, jenom jsem napsala svůj názor a dál? Já si hlavu taky neuthnu, ať si vedení dělá, co chce, já jsem jenom pouhý podaný, ale skoro jsem nabyla dojmu, že chce hlavu někdo utrhnout mě. Teda jako Naugrim.

Marthas
21. května

To Lenka.Vílka: Zvláštní, že to paulovi nevadí, "recenze" v blozích na u nás ještě neexistující knihu, hmm.
My s tím, ale víc nenaděláme.
To Naugrim: Chápu, že se chceš podělit o zážitky, proto jsem taky paulovi navrhovala, aby ti to odadministroval, a ty pokud bys stále chtěla se podělit, to mohla opět zveřejnit, až vyjde i u nás.
Nu což, neuspěla jsem. Hlavu za to snad nikomu neutrhnu.

Lenka.Vílka
19. května

Naugrim: mě nic neuniklo a se svým svědomím si dělej, co chceš. Vyjádřila jsem svůj názor (stejně jako ty svou recenzí na knihu, která ještě nevyšla, takže polovině lidí je to vlastně k ničemu).
Navíc bys tenhle "shluk vět do nějakého útvaru" neměla označovat recenzí, když dáš na konec spoilery, i když to je na blogu. Jo, a málem bych zapomněla,kniha ještě nevyšla, proto podle mě nepatří na DK.
Takže jsem jádřila jsem svůj názor. Ten mi nikdo vzít nemůže. Stejně jako tobě tu tvoji recenzi. Na knihu, která ještě nevyšla. Kolem toho se to celé točí. Česky NEVYŠLA.
PS: nic nevysloveného tam nebylo. Myslím, že jsem to podala jasnými slovami. Každý není angličtinař na úrovni, aby přečetl knihu. Chápeš, protože kniha nevyšla česky....

Naugrim
18. května

Abych pravdu řekla, úplně nevidím tu "nevhodnost." Domnívám se, že se tu určitě najdou lidé, kteří knížku také četli a nebo je prostě zajímá, jak kniha skončí, či jak je napsaná.
A pokud ne, nikdo je nenutí to číst, že.

Lenka.Vílka: Asi Ti/Vám utekla pointa, chtěla jsem prostě napsat recenzi. To je vše. Lehce mě uráží to nevyslovené nařčení "napsala to, protože se chce předvést." :))

Lenka.Vílka
16. května

Pobijecmuch: nechtěla jsem se tím zbytečně zabývat, ale souhlasím s každým tvým slovem. Tohle sem nepatří. Byť se jedná o "blog". Přijde mi to sprostý. Já taky přečetla už dost knih, které u nás ještě nevyšly. Ale prostě s hodnocením i komentářem počkám (natož se spoilery byť označenými) až vyjdou. Jupí, umím anglicky a umím stáhnout knihu z internetu, jsem hvězda! Všichni si ze mě sedněte na prdel! Tohle patří na osobní blog, ne na blog DK.

pobijecmuch
15. května

Trochu zbytečná úvaha nad knihou, která dosud u nás nebyla vydána a nemá ani český název. Autorce tohoto článku doporučuji, aby popřemýšlela, zda by nebylo příště vhodnější počkat na oficiální vydání, nebo raději své nadšení z knihy uveřejnila na nějakém fanouškovském webu.