Doba a literatura

blog

05.03.2013 v 19:35 / sarekaslukova (864 views)
Doba a literatura
Čím by byl svět bez knih? Ničím!Čím by byly knihy bez lidí? Neexistovaly by!Když se člověk nad touto věcí zamyslí, tak zjistí, že knihy nás obklopují neustále.Co potřebujeme k tomu aby se z nás stal vzdělaný člověk? Většinou knihy.Z knih se dozvídáme o naší minulosti a chyb našich předků a z těch chyb se můžeme učit. Můžeme si odpočinout u oddychové knížky. Když čteme, tak se vžíváme do děje a prožíváme to, jako bychom to sami zažili. Naše fantazie si dokáže představit opravdu úžasné věci. A proto nemůžu pochopit co vede lidi k tomu aby nečetli. Vždyť je to tak krásný.Když jsem se zeptala jednoho kamaráda proč nečte, jeho odpověď zněla: ,,Číst, co jsem šprt?" Je opravdu těžký takovým lidem vymluvit, že číst knihu ještě nemusí znamenat že jsme šprti. Bohužel jak pokročila doba, tak stále víc a víc lidí přestává číst. Knihy nahrazují čtečky, počítače a mobily. Můj bratr říká, naco číst když stačí si koupit audionahrávku a děj knihy známe během pár hodin. To je sice pravda, ale ten pocit z držení knihy nic nenahradí. Jak by jsem toto řešila já? Nevím, asi se to nedá vyřešit. Jak se posunuje doba kupředu, tak jdou i lidi. Nás pár knihomolů na Zemi vždycky zbude. Budeme tu pořád aby jsem mohli číst a kritizovat nové autory a nové bestsellery. Budeme si říkat, že dřívější autoři psali výborně dnešní že píší o ničem. Lituji lidi, kteří nečtou. Mají malou fantazii a i slovní zásobu nebudou mít tak velkou. Nedovedou se schovat před světem do děje příběhu a na vše zapomenout. A proto jim nic nechci nevyčítat, ale spíš je litovat.

Komentáře (11)

tyzik.cejka
25.08.2013

Edana neví jak to z uživatelkou super a jak sis s ní povídám

tyzik.cejka
17.07.2013

super super super je to na popularitu

Edana
14.03.2013

Edaně se prostě nezdá, že obsah článku neodpovídá názvu. Jako výstižnější mě napadá třeba "Krátké zamyšlení nad nečtenáři". Přirovnala bych to k situaci, kdy v obchodě narazím na čokoládu v nádherném obalu, na němž mi výrobce slibuje velkolepý zážitek z jedinečné chuti. Jenže když ji pak rozbalím, dostanu úplně obyčejnou čokoládu na vaření.

WEIL
13.03.2013

Edana čekala víc, to je zjevné. Tak třeba příště, milá Edano.

Edana
10.03.2013

Pod nadpisem "Doba a literatura" jsem čekala hlubokomyslný článek, který by přinášel třeba srovnání významu literatury v životě lidí v průběhu věků, s důrazem na analýzu současné situace...(Asi "profesní" deformace.) Takže po přečtení jsem byla mírně zklamaná, článek mi přijde malinko jako náctileté tlachání o ničem, patetický výkřik do světa, který by měl otevřít oči nebohým nečtenářům (škoda, že tady na Databázi se asi mine účinkem... :-)) a milovníkům moderních technologií. Samozřejmě, knihy jsou úžasný vynález a lidé, kteří o ně nejeví zájem, se připravují o řadu neuvěřitelných zážitků. Ale kdyby všichni jenom četli, byla by na tom světě asi přece jen trochu nuda... Ten, kdo nečte, se schovává před světem prostě jinak (jinam), když potřebuje.
A když už se na celou věc zkusím podívat "okem historika", dnešní (vyspělá, západní) společnost čte pravděpodobně nejvíc za celou dobu svého vývoje (souvisí to s rozšířením gramotnosti, snadnou dostupností a relativně nízkou cenou knih).
Svým příspěvkem nechci nijak urazit autorku článku, jen přidávám svůj (uznávám, že značně kritický) názor. Já jsem už prostě nemohla déle odolávat, když mi ho Databáze stále nabízí na hlavní straně... :-) Autorce přeji spoustu dalších článků (cvičení dělá mistra) a jenom bych ji poprosila, aby texty po sobě četla a dávala si pozor na chyby (hlavně čárky...)

sarekaslukova
10.03.2013

Lidičky vaše komentáře jsou zajímavé. Jsem ráda že jste si můj článek přečetli a přispěli komentářem. Ale toto téma je zdřemě věc názoru.

WEIL
10.03.2013

Zajímavé, podnětné myšlenky. Škoda, že jsou pravdivé. No, ale co se dá dělat. Lidem se nedá poroučet.

Čtou ti co musí (škola, práce apod.), čtou ti, co potřebují číst (že je zajímají světy jiných pisatelů), čtou ti, co se zaměřují na nějaký obor (kde jinde by se dověděli, co potřebují, co je nového atd.), a pak čtou lidi jen tak pro zábavu, či potěchu.

_Berry_
08.03.2013

Autorka - zdá se - vidí situaci až příliš černobíle a samotný článek je při vší úctě poněkud zavádějící. Knihy nemají a nikdy ani neměly monopol v oblasti nosičů informací. Tím spíše nelze říci, že by byly nenahraditelné ať už jako médium, nástroj pro rozvoj jazyka či jako stimulátor fantasie. Vzdyť dříve, než přišly knihy, byly tu kamenné desky. Dávno před vznikem písma bouřila lidská představivost díky melodickému hlasu vypravěče. Odsuzovat v tomto kontextu audioknihy, počítače a čtečky je opravdu na pováženou. A ano, člověk, který nečte, samozřejmě o něco přichází. Stejně jako ten, jenž nikdy nehrál fotbal, nezhlédl dobrý film, nebo nenavštívil koncert The Beatles. Jsem nicméně dalek toho litovat lidi s odlišnými zájmy.

1